W Skierniewicach odbyły się Mistrzostwa Polski w Sportowym Ratownictwie Wodnym Młodzików Młodszych i Młodzików. (fot. Adam Michalski)

Skierniewice były gospodarzem Mistrzostw Polski w Sportowym Ratownictwie Wodnym Młodzików Młodszych i Młodzików pod patronatem Prezydenta Miasta Krzysztofa Jażdżyka. Zawody odbyły się w sobotę (8.06) w Pływalni Miejskiej NAWA. Drużyna gospodarzy – WOPR Skierniewice – wygrała klasyfikację medalową w kategorii 9. i 11-latków. Swoje umiejętności zaprezentowało prawie 150 zawodników i zawodniczek z 10. ośrodków w Polsce.

Po wysłuchaniu hymnu, przemówień zaproszonych gości oraz gospodarzy wydarzenia rywalizację rozpoczęły sztafety. Później przyszła pora na konkurencje indywidualne. Zmagania toczyły się w kategoriach 9-11 latków (młodzik młodszy) oraz 13. i 13-latków (młodzik).

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się gospodarze. W najmłodszej kategorii 9-latków skierniewiczanie wywalczyli łącznie 21 medali i wygrali klasyfikację medalową.

Zgiersko-Łęczyckie WOPR triumfowało w kategorii 10-latków, tu skierniewiczanie zajęli 6. miejsce.

Wśród drużyn 11-letnich miejscowi ponownie byli najlepsi stając na podium 13-krotnie.

W zmaganiach młodzików najlepsza była ekipa CKS Szczecin.

Swoje umiejętności prezentowali zawodnicy z 10. klubów: WOPR Skierniewice, WOPR w Tomaszowie Mazowieckim, Zgiersko-Łęczyckie WOPR, WOPR Rawa Mazowiecka, CKS Szczecin, KS Shark Team Słupsk, MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle, WOPR-OS w Ostrołęce, WOPR Ruda Śląska i PiR Ustronie Morskie.

Najliczniejszą grupę uczestników stanowili gospodarze. Skierniewickie WOPR reprezentowała imponująca grupa 54. zawodników, CKS Szczecin zgłosiło 45 zawodników.

Najlepiej z grona podopiecznych Kacpra Piguły zaprezentowała się Katarzyna Wolniewicz (rocznik 2013), która zdobyła aż 4 medale (3 złote i srebrny). Także 4 krążki wywalczyli: Tymoteusz Olejnik (rocznik 2015, 3 złote i brązowy), Jakub Sobczyk (2015, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz Natalia Siejka (2015, srebrny i 3 brązowe).

Sportowe ratownictwo wodne to dyscyplina, która od lat jest częścią World Games – zawodów międzynarodowych w sportach nieolimpijskich.

W 2032 roku w Ratownictwo wodne ma zostać włączone do programu Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Brisbane.

– Mamy nadzieję, że ten piękny sport na stałe zagości w gronie dyscyplin olimpijskich – mówi Kacper Piguła, trener skierniewickiej ekipy.