19 sierpnia 2016Przeczytaj Artykuł
Skierniewiczanie mogą zobaczyć czym pasjonują się łowiccy kolekcjonerzy. W Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości w czwartek (18 sierpnia) otwarta została wystawa „Nieznane kolekcje”. Łowiczanie prezentują na niej stare fotografie, pocztówki, militaria, skamieliny, obrazki święte, figurki porcelanowe, dawne pieniądze, archiwalną prasę łowicką, strzemiona i guziki z najmniejszego w Polsce muzeum guzików.
Wystawa jest pierwszą prezentacją zbiorów łowickich kolekcjonerów w Skierniewicach. Ekspozycja jest kontynuacją zainicjowanej w ubiegłym roku współpracy kulturalno-oświatowej między miastami, kiedy to Skierniewicki Klub Kolekcjonera działający przy RATP pokazywał swoje kolekcje w Muzeum w Łowiczu.
- Ubiegłoroczną wystawą w naszym muzeum chciałem uhonorować skierniewickich kolekcjonerów, pokazać ich kolekcje szerszemu gronu, dzisiejsza wystawa w Skierniewicach odsłania z kolei pasje łowiczan – mówi Andrzej Chmielewski, pomysłodawca i organizator wystawy z Muzeum w Łowiczu.
Podczas otwarcia zaprezentowało się kilkunastu kolekcjonerów, niektórzy opowiadali o swojej zbierackiej pasji lub przedstawiali historie cennych eksponatów.
Renata Pietrzak od 20 lat kolekcjonuje figurki kaczek.
- Zaczęło się od szukania sposobu na dzieci niejadków, których figurkami kaczek próbowałam zabawić i zachęcić do jedzenia – mówi kolekcjonerka.
Jej zbiór liczy dziś ponad 200 sztuk, rozrasta się wraz z kolejnymi podróżami po świecie. Łowiczanka zostaje też obdarowywana przedmiotami przez dzieci, bliskich, znajomych, a nawet swoich pacjentów (z zawodu jest lekarzem). Obok porcelanowych figurek w gablocie można obejrzeć kaczki z materiału, szklane, maskotki, kafelki, pojemniki i inne z motywem ptaka. Jest też kaczka ze Skierniewic zakupiona przed kilkoma laty na stoisku staroci podczas Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.
Ponadto na wystawie swoje zbiory prezentują: Zdzisław Kryściak, Agnieszka i Andrzej Chmielewscy, Waldemar Furmanek, Sławomir Kukieła, Wiesław Czupryniak, Edward Noniewicz, Bartłomiej Gałaj, ks. Stanisław Majkut, Jan Ruciński, Jacek Rutkowski, Henryk Pięta, Edward Miziołek oraz Artur i Jerzy Bazakowie.
Podczas otwarcia wystawy, za zasługi w popularyzowaniu kolekcjonerstwa, szacunek dla często niezrozumiałej idei zbierania przedmiotów, dostrzeganie głębokiego sensu pasji oraz rozwijanie przyjaźni skierniewicko-łowickiej, wesołym orderem pasmanterii z kokardą odznaczeni zostali skierniewiczanie: Izabela Strączyńska, Małgorzata Lipska-Szpunar oraz Zbigniew Gradowski.
Tekst i fot. Joanna Młynarczyk