Radni podjęli uchwałę o likwidacji CKU. W ostatnich dniach nieruchomość odwiedzili urzędnicy skarbowi. Budynek przy Alei Niepodległości to jedna z lokalizacji rozważanych przez służby skarbowe.

Skarbówka szuka nowej siedziby. – Faktycznie śledzimy rynek nieruchomości, poszukujemy rozwiązania, wskazywanie konkretnej nieruchomości jest jednak przedwczesne – mówi Wiesław Kupisiński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach. Naczelnik potwierdza nasze informacje, że w ostatnich dniach dokonał rekonesansu budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Uchwałę w sprawie likwidacji Centrum Kształcenia Ustawicznego przedłożył radnym prezydent. To druga próba – tym razem skuteczna, rozwiązania zespołu szkół, zajmującego się edukacją  osób dorosłych. Poprzednia, podjęta pół roku wcześniej została odrzucona ze względów proceduralnych. W miniony czwartek argumentacja miejskich służb: o drastycznym spadku liczby słuchaczy, generacji przez ośrodek kosztów, których samorząd może uniknąć, w końcu utrzymywanie dużej nieruchomości w centrum miasta, która nie jest w pełni wykorzystywana – przekonała samorządowców. Do niedawna  władze miasta deklarowały, że budynek będzie siedzibą biblioteki publicznej. Dziś realnym wydaje się, że gospodarzem obiektu może stać się Urząd Skarbowy.

- Rozważamy wiele koncepcji, poszukujemy nieruchomości. Oficjalnie nie podjęliśmy jeszcze rozmów z samorządem, po doniesieniach prasowych, że szkoły w obiekcie będą likwidowane, zdecydowałem się przyjrzeć nieruchomości – potwierdza naczelnik.
Temat zmiany siedziby Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, który od lat funkcjonuje w metalowym pawilonie przy ul. Nowobielańskiej, dzieląc przestrzeń przez ścianę m.in. z przychodnią zdrowia, przedszkolem, stacją krwiodawstwa, biurami świadczącymi usługi finansowe, powraca od lat. Poseł Dariusz Seliga zwrócił uwagę w momencie gdy miejski samorząd przygotowywał się do budowy nowej siedziby ratusza, że warto przy okazji zadbać, by w Skierniewicach wszystkie instytucje administracji publicznej, Powiatowy Urząd Pracy (od lat mówi się na temat konieczności zmiany siedziby), Urząd Skarbowy, mogły funkcjonować w jednym miejscu – pod adresem Rynek 1. Parlamentarzysta występował z kolejnymi interpelacjami do ministra finansów.
-  Oczywiście, to w jakich warunkach dziś funkcjonujemy, nie przystaje do standardów obsługi w urzędach skarbowych w kraju, nie jest jednak tak, że nasi urzędnicy pracują w rękawiczkach czy szalikach. Tak źle nie jest, faktycznie jednak liczymy na zmianę siedziby – mówi Wiesław Kupisiński.
O potrzebie zmiany lokum skarbówki mówi się od lat. W 2008 roku  pojawił się pomysł, by nowa siedziba skarbówki powstała na działce aktualnie zajmowanej przez instytucję (po zburzeniu dotychczasowego budynku). Resort finansów uznał jednak, że „ze względów organizacyjnych i finansowych, wydaje się budowa lub zakup budynku gotowego do zasiedlenia”.
Zaproponowany w październiku 2011 r. przez Izbę Skarbową w Łodzi zakup nieruchomości znajdującej się przy ul. Czerwonej 22 w Skierniewicach analizowany był przez Ministerstwo Finansów. Z przedłożonych dokumentów wynikało, iż nieruchomość jest zadłużona. Z uwagi na ograniczone środki budżetowe, jakimi dysponuje resort finansów, możliwy do przyjęcia byłby zakup nieobciążonej hipotekami nieruchomości, z rozłożonymi na kilka lat płatnościami.
Zadanie inwestycyjne związane z pozyskaniem w wyniku budowy bądź nabycia gotowej do zasiedlenia nieruchomości z przeznaczeniem dla Urzędu Skarbowego w Skierniewicach   zostało wpisane do planu wieloletniego na lata 2013-2015.
Ministerstwo Skarbu Państwa w grudniu 2011 roku wyraziło zgodę na zakup nieruchomości. Z kolei resort finansów „widzi możliwość wprowadzania zadania jeszcze w tym roku”. Mało - Ministerstwo Finansów zatwierdził wniosek i uzgodniło program inwestycji na odpłatne pozyskanie nieruchomości zlokalizowanej przy ulicy Czerwonej 22 z przeznaczeniem na nową siedzibę US w Skierniewicach. Przeprowadzka miała nastąpić na początku tego roku.
Dziś jednym z wariantów jest przeniesienie urzędu do budynku po likwidowanym CKU, w najbliższym czasie budynek przy Alei Niepodległości opuści druga z instytucji. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli przeniesiony zostanie do Łowicza, jednostka w Skierniewicach zostanie zlikwidowana. Nieruchomość po CKU w całości należy do miasta. Ta, w której funkcjonuje skarbówka ma dwóch właścicieli – skarb państwa i Urząd Marszałkowski w Łodzi.
- Za wcześnie na konkrety, z pewnością gdy wypracujemy stanowisko, poinformujemy o nowym adresie – mówi Wiesław Kupisiński.
anw

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

oświata

Ruszyli. Niemal 200 zuchów i harcerzy wyjechało...

Marsz po nowe życie. Happening licealistów na...

Struś Toto został maskotką Garnizonek

Nie taki (bez)radny! Roman Czyżewski wygrał...

Ponad 120 lat historii skierniewickiego Prusa na...

Podsumowali 16. rok działalności i udali się na...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA