Radni podjęli uchwałę o likwidacji CKU. W ostatnich dniach nieruchomość odwiedzili urzędnicy skarbowi. Budynek przy Alei Niepodległości to jedna z lokalizacji rozważanych przez służby skarbowe.

Skarbówka szuka nowej siedziby. – Faktycznie śledzimy rynek nieruchomości, poszukujemy rozwiązania, wskazywanie konkretnej nieruchomości jest jednak przedwczesne – mówi Wiesław Kupisiński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach. Naczelnik potwierdza nasze informacje, że w ostatnich dniach dokonał rekonesansu budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Uchwałę w sprawie likwidacji Centrum Kształcenia Ustawicznego przedłożył radnym prezydent. To druga próba – tym razem skuteczna, rozwiązania zespołu szkół, zajmującego się edukacją  osób dorosłych. Poprzednia, podjęta pół roku wcześniej została odrzucona ze względów proceduralnych. W miniony czwartek argumentacja miejskich służb: o drastycznym spadku liczby słuchaczy, generacji przez ośrodek kosztów, których samorząd może uniknąć, w końcu utrzymywanie dużej nieruchomości w centrum miasta, która nie jest w pełni wykorzystywana – przekonała samorządowców. Do niedawna  władze miasta deklarowały, że budynek będzie siedzibą biblioteki publicznej. Dziś realnym wydaje się, że gospodarzem obiektu może stać się Urząd Skarbowy.

- Rozważamy wiele koncepcji, poszukujemy nieruchomości. Oficjalnie nie podjęliśmy jeszcze rozmów z samorządem, po doniesieniach prasowych, że szkoły w obiekcie będą likwidowane, zdecydowałem się przyjrzeć nieruchomości – potwierdza naczelnik.
Temat zmiany siedziby Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, który od lat funkcjonuje w metalowym pawilonie przy ul. Nowobielańskiej, dzieląc przestrzeń przez ścianę m.in. z przychodnią zdrowia, przedszkolem, stacją krwiodawstwa, biurami świadczącymi usługi finansowe, powraca od lat. Poseł Dariusz Seliga zwrócił uwagę w momencie gdy miejski samorząd przygotowywał się do budowy nowej siedziby ratusza, że warto przy okazji zadbać, by w Skierniewicach wszystkie instytucje administracji publicznej, Powiatowy Urząd Pracy (od lat mówi się na temat konieczności zmiany siedziby), Urząd Skarbowy, mogły funkcjonować w jednym miejscu – pod adresem Rynek 1. Parlamentarzysta występował z kolejnymi interpelacjami do ministra finansów.
-  Oczywiście, to w jakich warunkach dziś funkcjonujemy, nie przystaje do standardów obsługi w urzędach skarbowych w kraju, nie jest jednak tak, że nasi urzędnicy pracują w rękawiczkach czy szalikach. Tak źle nie jest, faktycznie jednak liczymy na zmianę siedziby – mówi Wiesław Kupisiński.
O potrzebie zmiany lokum skarbówki mówi się od lat. W 2008 roku  pojawił się pomysł, by nowa siedziba skarbówki powstała na działce aktualnie zajmowanej przez instytucję (po zburzeniu dotychczasowego budynku). Resort finansów uznał jednak, że „ze względów organizacyjnych i finansowych, wydaje się budowa lub zakup budynku gotowego do zasiedlenia”.
Zaproponowany w październiku 2011 r. przez Izbę Skarbową w Łodzi zakup nieruchomości znajdującej się przy ul. Czerwonej 22 w Skierniewicach analizowany był przez Ministerstwo Finansów. Z przedłożonych dokumentów wynikało, iż nieruchomość jest zadłużona. Z uwagi na ograniczone środki budżetowe, jakimi dysponuje resort finansów, możliwy do przyjęcia byłby zakup nieobciążonej hipotekami nieruchomości, z rozłożonymi na kilka lat płatnościami.
Zadanie inwestycyjne związane z pozyskaniem w wyniku budowy bądź nabycia gotowej do zasiedlenia nieruchomości z przeznaczeniem dla Urzędu Skarbowego w Skierniewicach   zostało wpisane do planu wieloletniego na lata 2013-2015.
Ministerstwo Skarbu Państwa w grudniu 2011 roku wyraziło zgodę na zakup nieruchomości. Z kolei resort finansów „widzi możliwość wprowadzania zadania jeszcze w tym roku”. Mało - Ministerstwo Finansów zatwierdził wniosek i uzgodniło program inwestycji na odpłatne pozyskanie nieruchomości zlokalizowanej przy ulicy Czerwonej 22 z przeznaczeniem na nową siedzibę US w Skierniewicach. Przeprowadzka miała nastąpić na początku tego roku.
Dziś jednym z wariantów jest przeniesienie urzędu do budynku po likwidowanym CKU, w najbliższym czasie budynek przy Alei Niepodległości opuści druga z instytucji. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli przeniesiony zostanie do Łowicza, jednostka w Skierniewicach zostanie zlikwidowana. Nieruchomość po CKU w całości należy do miasta. Ta, w której funkcjonuje skarbówka ma dwóch właścicieli – skarb państwa i Urząd Marszałkowski w Łodzi.
- Za wcześnie na konkrety, z pewnością gdy wypracujemy stanowisko, poinformujemy o nowym adresie – mówi Wiesław Kupisiński.
anw

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS