Jednym z miast parsterskich gminy Makw jest Moletu na Litwie. 15 lat temu, podczas Skierniewickiego Święta Kwiatw. Owocw i Warzyw obydwa samorządy nawiązały wspłpracę partnerską. Podczas tego Święta na zaproszenie władz gminnych i samorządowych do Makowa przyjechał Henrykas Iwickas, wicemer miasta Moletu. W ostatnich latach gmina rozszerzyła swe kontakt o następne miasto i jest nim Ludza na Łotwie, skąd przyjechała Alina Gendele, przewodnicząca dumy Okręgu Ludzyn.Odbyło się spotka nie w urzędzie gminy Makw. Rozmawiano o dotychczasowwych inicjatywach, na ktre składa się wymiana młodzieży między Makowem i Moletu, oficjalne wizyty oraz mniej oficjalne jak kontakty kł gospodyń wiejskich, czy wyjazdy makowskiej orkiestry dętej do Moletu. Wspłpraca z liastem Lutza ze względu na znacznie krtszą historię jest jak na razie mniej owocna, poza kilkoma wizytami i rewizytami przedstawicieli obydwu samorządw. Ale dyskutowano także nad najbliższymi planami. Zwłaszcza dotyczą one wsplnego projektu, na ktry gmina Makw dostała pieniądze z UE. Projekt pod nazwą Taniec bez granic przewiduje pobyt 16 dziewcząt z Moletu w dniach od 21 do 29 września. W warsztatach tanecznych z naszej strony weźmie grupa paradna istniejąca przy orkiestrze dętej w Makowie. Zaproponujemy także dziewczętom z Litwy wyjazd do Teatru Buffo w Warszawie na Metro i do Teatru Wielkiego w Łodzi. Projekt przewiduje także wsplną naukę języka angielskiego. Samorząd Moletu już zapowiedział, że będzie kontynuacja projektu i w przyszłym roku zaprosi do siebie grupę dziewcząt z gminy Makw. Podczas rozmw w urzędzie gminy Makw - Alina Gendele, przewodnicząca dumy Rejonu Ludza na Łotwie, określiła to przedsięwzięcie projekt jako bardzo korzystne dla obydwu stron i zapowiedziała podjęcie starań zorganizowania czegoś podobnego u siebie. Co będzie służyło zacieśnieniu wsplnych kontaktw. Wywiad z obydwoma przedstawicielami samorządw i wjtem Jerzy Stankiewiczem w najbliższym numerze Głosu Skierniewic i Okolicy.Tekst i fot. mn

Jednym z miast parsterskich gminy Maków jest Moletu na Litwie. 15 lat temu, podczas Skierniewickiego Święta Kwiatów. Owoców i Warzyw obydwa samorządy nawiązały współpracę partnerską. Podczas tego Święta na zaproszenie władz gminnych i samorządowych do Makowa przyjechał Henrykas Iwickas, wicemer miasta Moletu.

W ostatnich latach gmina rozszerzyła swe kontakt o następne miasto i jest nim Ludza na Łotwie, skąd przyjechała Alina Gendele, przewodnicząca dumy Okręgu Ludzyn.
Odbyło się spotka nie w urzędzie gminy Maków. Rozmawiano o dotychczasowwych inicjatywach, na które składa się wymiana młodzieży między Makowem i Moletu, oficjalne wizyty oraz mniej oficjalne jak kontakty kół gospodyń wiejskich, czy wyjazdy makowskiej orkiestry dętej do Moletu. Współpraca z liastem Lutza ze względu na znacznie krótszą historię jest jak na razie mniej owocna, poza kilkoma wizytami i rewizytami przedstawicieli obydwu samorządów. Ale dyskutowano także nad najbliższymi planami. Zwłaszcza dotyczą one wspólnego projektu, na który gmina Maków dostała pieniądze z UE. Projekt pod nazwą „Taniec bez granic” przewiduje pobyt 16 dziewcząt z Moletu w dniach od 21 do 29 września. W warsztatach tanecznych z naszej strony weźmie grupa paradna istniejąca przy orkiestrze dętej w Makowie. Zaproponujemy także dziewczętom z Litwy wyjazd do Teatru Buffo w Warszawie na  „Metro” i do Teatru Wielkiego w Łodzi. Projekt przewiduje także wspólną naukę języka angielskiego. Samorząd Moletu już zapowiedział, że będzie kontynuacja projektu i w przyszłym roku zaprosi do siebie grupę dziewcząt z gminy Maków. Podczas rozmów w urzędzie gminy Maków - Alina Gendele, przewodnicząca dumy Rejonu Ludza na Łotwie, określiła to przedsięwzięcie projekt jako bardzo korzystne dla obydwu stron i zapowiedziała podjęcie starań zorganizowania czegoś podobnego u siebie. Co będzie służyło zacieśnieniu wspólnych kontaktów.

Wywiad z obydwoma przedstawicielami samorządów i wójtem Jerzy Stankiewiczem w najbliższym numerze „Głosu Skierniewic i Okolicy”.
Tekst i fot. mn


Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Dziewiątka najlepsza pod koszami

Czworo pływaków UKS Nawa w szerokiej Kadrze...

14-latek otrzymał nadzór kuratora

11-letnia dziewczyna postrzelona pod Skierniewicami

Skierniewicki browar Strakacza ożyje w piwnicy

20. Kolędowanie w gminie Głuchów

Blisko 13 500 złotych dla Natalii

Zagrali z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Izu Ugonoh gościem w Academii Gorila