Pałac prymasowski w Skierniewicach będzie można zwiedzić już w najbliższą niedzielę (22.07). Przewodnik zaprasza w godzinach od 13 do 17.

Pałac prymasowski w Skierniewicach będzie można zwiedzić już w najbliższą niedzielę (22.07). Przewodnik zaprasza w godzinach od 13 do 17.

 Pałac prymasowski przy ulicy Konstytucji 3 Maja, wchodzący w skład osady pałacowej należącej do Instytutu Ogrodnictwa, jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Skierniewicach. Jego zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest przez dziesięć niedziel w roku, miasto płaci za to instytutowi 8 610 zł brutto.

Pałac, zaliczany do zabytków kultury polskiej, pochodzi z początku XVIII w., później był kilkakrotnie przebudowywany. Przebywali w nim arcybiskupi gnieźnieńscy, a ostatnim prymasem rezydującym w skierniewickim pałacu był Ignacy Krasicki – wtedy, dekretem z 1796 roku, rząd pruski skonfiskował dobra prymasowskie, które przeszły na własność króla Prus. Majątek skierniewicki został w całości skonfiskowany, a prymasowi pozostała dożywotnia dzierżawa.

Kościół stracił wtedy pałac prymasowski, a architektoniczna perełka przechodziła nieomal z rąk do rąk. Po wejściu Francuzów i utworzeniu Księstwa Warszawskiego dobra łowickie (w tym skierniewickie) otrzymał francuski gubernator Księstwa. Po klęsce 1812 roku majątek przejęły urzędy rosyjskie, przekazując ostatecznie jako dobro narodowe Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. W skierniewickim pałacu stacjonowali kawalerzyści, bawił francuski marszałek Ludwik Davoust, sprawujący najwyższą władzę wojskową w Księstwie Warszawskim wielki książę Konstanty, a także carowie Mikołaj I i Aleksander I. Księżna Joanna Grudzińska po śmierci męża zapisała majątek królowi Polski – czyli Mikołajowi I. Okres największej świetności rezydencji carskiej trwał do jego śmierci w 1855 roku.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pałac wraz z parkiem przejął Skarb Narodowy, a w 1919 roku trafił w ręce nowoorganizowanej Państwowej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego. Do grudnia 2010 roku pałac był siedzibą Instytutu Warzywnictwa, a obecnie mieści się w nim dyrekcja Instytutu Ogrodnictwa.

W latach 60-tych XX wieku przywrócono mu formę późnobarokową.

Zespół pałacowy to również kuchnia połączona z pałacem pergolą, oficyny i wozownia z XVIII wieku. Wszystkie te obiekty wpisane są do rejestru zabytków. W pałacu warta zobaczenia jest sala za lustrem, a także pomieszczenia biblioteki i dawna kaplica.

W tym roku pałac dostępny będzie dla zwiedzających również 12 i 26 sierpnia, 2 września, 14 października oraz 11 listopada.

burz

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1725 sekundy