Sprawdź mieszkanie przed zakupem

Zakup mieszkania to jedna z największych i najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w życiu. To zadziwiające, jak wiele osób nierozważnie podchodzi do tego tematu, zadłużając się jednocześnie na dwadzieścia czy trzydzieści lat. Szczególne zagrożenia pojawiają się gdy próbujemy nabyć mieszkanie z rynku wtórnego.

Skupiamy się na stanie lokalu, jakości wykończenia, równości ścian, sprawności instalacji. Często kupującym umyka jednak sprawdzenie kwestii prawnych związanych z nieruchomością, co może niestety spowodować pojawienie się problemów w przyszłości. Przed zakupem mieszkania z drugiej ręki warto pamiętać o sprawdzeniu niżej wymienionych kwestii.

W pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować księgę wieczystą. Nie każda nieruchomość posiada założoną księgę, jeśli jednak nasze wymarzone mieszkanie takową ma, jej lektura to w zasadzie nasz obowiązek. Wyczytać z niej można m.in. kto jest właścicielem nieruchomości, czy nieruchomość jest obciążona prawem pierwokupu lub prawem dożywocia, czy na nieruchomości nie ma ustanowionej hipoteki, a także wiele innych cennych informacji. Co ważne księgi wieczyste są jawne i każdy ma do nich dostęp za pośrednictwem strony www.ekw.ms.gov.pl.

Po drugie koniecznie należy sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu. Można w tym celu poprosić właściciela o przedłożenie zaświadczenia poświadczającego stan zameldowania w lokalu. Jeżeli w mieszkaniu są zameldowane jakieś osoby, warto dopilnować, by stan ten uległ zmianie przed zakupem. Oszczędzi to sporo nerwów i niepotrzebnych wędrówek po urzędach.

Po trzecie sprawdźmy, czy budynek, w którym znajduje się lokal nie jest wpisany do rejestru zabytków. Mieszkanie w zabytkowej kamienicy może być wspaniałym doświadczeniem, ale zwykle wiąże się także z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi chociażby sposobu wykonania remontu.

Ważne jest, by zbadać czy do mieszkania przynależy np. piwnica czy miejsce w garażu. Warto także zapytać sąsiadów o ewentualne awarie takie jak zalania, zwarcia, czy interwencje policji.

Na koniec zwróćmy uwagę, czy obecny właściciel nie zalega z opłatami za czynsz, prąd czy inne media. Warto by okazał stosowne zaświadczenia.

Zwrócenie uwagi na wymienione kwestie nie będzie kosztowało nas dużo wysiłku, a z pewnością pozwoli uniknąć większości niespodzianek pojawiających się przy nabywaniu mieszkań z rynku wtórnego.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Macovia lepsza od Pogoni w derbach powiatu na...

Co dzieje się przy skierniewickim centrum kultury...

Mazowsze.Wiadomości z regionu

Co dla powiatu?

Humaniści z Prusa dwa tygodnie spędzili w Grecji

Sportowe wydarzenie 2021 roku w Skierniewicach!...

Uczniowie Jedynki na jesiennym rajdzie

Zaduszki jazzowe

Nabożeństwo przy relikwiach świętych