z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 lutego 2019 | 11:55 komentarzy 2
Profesor Małgorzata Korbin konkurs na dyrektora IO wygrała 3,5 roku temu. Po przyjęciu wypowiedzenia obowiązków szefa jednostki naukowej, zrezygnowała również z pracy w Instytucie.

Profesor Małgorzata Korbin konkurs na dyrektora IO wygrała 3,5 roku temu. Po przyjęciu wypowiedzenia obowiązków szefa jednostki naukowej, zrezygnowała również z pracy w Instytucie. (fot. arch)

Prof. Małgorzata Korbin nie jest już dyrektorem skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa. Została odwołana przez ministra rolnictwa. O powodach decyzji nie udaje nam się dowiedzieć w resorcie.

W dniu 24 stycznia przyjęłam decyzję o odwołaniu mnie ze stanowiska. Teraz muszę odpocząć po 3,5 roku sprawowania funkcji, pracy nad utrzymaniem instytutu i jego spółek. Nie podjęłam decyzji „co dalej” – mówi w rozmowie z „Głosem” prof. Małgorzata Korbin. 


– W mojej działalności kierowałam się sumieniem, tym, co było dobre dla instytutu, zgodnie z zasadami prawa. Musiałabym przestać być sobą, by czegokolwiek żałować – dodaje.
Gdy cztery lata temu wygrała konkurs na dyrektora, przejęła instytut, który był w rozpaczliwie trudnej sytuacji. W 2017 roku IO wyszedł na prostą. Przed ośrodkiem znów próba sił, czyli niższe dotacje na działalność. Z tym problemem mierzyć się będzie już następca prof. Korbin.

24 stycznia rano prof. Małgorzata Korbin, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach otrzymała dokument, który musiał być dla niej zaskoczeniem – odwołanie ze stanowiska.

Lektura na myśl przywodzi korespondencję – która w ostatnich dniach zrobiła zawrotną medialną karierę – ministra Krzysztofa Ardanowskiego dotyczącą dokonań resortu rolnictwa i rozwoju wsi w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Na pytanie o przebieg prac poseł otrzymał odpowiedź – „znakomicie”, na pytanie, które z prac są priorytetowe dowiedział się: „wszystkie”.

– Proszę nie czytać między wierszami, lektura jest prosta, minister skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał dyrektora Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – była już dyrektor, Małgorzata Korbin studzi publicystyczny zapęd.

Zresztą, należy przyznać, że sprawując urząd, w sytuacjach najtrudniejszych, szefowa IO zachęcała do wstrzemięźliwości w ocenach. Jej najbliżsi współpracownicy sugerują jednak, że „dobra zmiana”, która zdarzyła się w ośrodku to efekt szczególnych predyspozycji dyrektor. „Broniła swych racji, nie godziła się na zatrudnianie ludzi z klucza politycznego, nie obawiała zwalniać tych, którzy mogli zaszkodzić” – usłyszeliśmy.

– Nie zginała karku, niewielu polityków jest gotowych na taką współpracę – komentuje Dariusz Klimczak, zaskoczony, jak twierdzi, decyzją wiceprezes ludowców i radny wojewódzki.

O powody odwołania Korbin pytamy wiceszefa sejmowej komisji rolnictwa, posła PiS, Roberta Telusa.

– Proszę wybaczyć, ale dowiaduję się o tym od pani. Czy jestem zaskoczony? Z pewnością – mówi parlamentarzysta.

Pytamy w ministerstwie rolnictwa. Szkopuł w tym, że we wtorek, 29 stycznia szefa resortu należało szukać w Brukseli. Z zespołu prasowego otrzymaliśmy wiadomość  – spróbujemy coś ustalić. Do czasu oddania tego wydania do druku nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

W poniedziałek, 28 stycznia prof. Korbin podziękowała współpracownikom za zaangażowanie, prosiła o dalszą pracę na rzecz instytutu, życzyła sukcesów. Polecenia objęcia stanowiska po dotychczasowym szefie otrzymał prof. Stanisław Kaniszewski.

– Jesteśmy ogromnie zaskoczeni. Nie mam żadnej informacji na temat przyczyn takiej decyzji. Sam chciałbym wiedzieć, co się wydarzyło. Faktycznie minister może powoływać i odwoływać dyrektora. Chcę jednak podkreślić, że z moją bezpośrednią przełożoną pracowało mi się bardzo dobrze, to świetny fachowiec. Plany na przyszłość są, mam nadzieję, że uda się je zrealizować – mówi w rozmowie z „Głosem” prof. Kaniszewski.

Jeśli chodzi o plany Instytutu należy również wspomnieć, że jednostka jest jednym z podmiotów, które przygotują studium wykonalności tzw. „zielonego expo” (Horticultural Expo 2024) w Łodzi. na Na działce IO przy ul. Rybickiego w najbliższych latach powstanie obiekt Regionalnego Centrum Bioróżnorodności (ogrodniczego banku genów) oraz Centrum Przetwórstwa Owoców i Warzyw. Inwestycje, zgodnie z planem, ruszyć mają w tym roku.

Dziś Instytut Ogrodnictwa to ponad 400 pracowników. Rzadko, który pracodawca na tym terenie jest w stanie utrzymać taką załogę.

Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia: 

"Uprzejmie informuję, że z dniem 24 stycznia 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 736, ze zm.), odwołał z funkcji Dyrektora Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach Panią prof. dr hab. Małgorzatę Korbin. Z dniem 25 stycznia 2019 r., na podstawie art. 26 ust. 3 ww. ustawy Minister wyznaczył Pana prof. dr hab. Stanisława Kani szewski ego do pełnienia obowiązków ww. Instytutu, do czasu powołania nowego dyrektora.

Z wyżej wymienionych przepisów nie wynika obowiązek podawania przyczyny odwołania w akcie odwołania".

Taką odpowiedź otrzymaliśmy po zapytaniu o powody odwołania dyrektor IO, oraz o przyszłość instytucji. 

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~MK 0 ponad rok temu

  w ostatnich miesiącach to kolejna taka zmiana - z fachowca na kolesia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~sonia -1 ponad rok temu

  Pewnie mają na jej miejsce jakiegoś „urodzonego” dyrektora spokrewnionego z panem ministrem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Rzadziej chorujemy

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...

Skierniewiccy ósmoklasiści symbolicznie żegnają...

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Vinyl Market: pierwsza giełda płytowa w...

Klasyka anime w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

„Dobrze, że Was mam”: efekt całorocznej pracy...