Joanna Chrostowska

Joanna Chrostowska

Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku to urzędowy dowód na to, że spadkobierca posiada uprawnienia do spadku. Takim dowodem można się posłużyć np. przed bankiem, chcąc wypłacić środki pieniężne zgromadzone na rachunku spadkodawcy, czy urzędem komunikacji chcąc przerejestrować na siebie odziedziczony samochód.

Taką samą moc jak postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, sporządzony przez notariusza.  

W treści postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wskazuje m.in. spadkobierców, czyli kto spadek dostał, na jakiej podstawie został nabyty spadek- testamentu, czy ustawy, a także jaka część spadku przysługuje poszczególnym spadkobiercom (np. po 1/3 części). Co istotne, ułamek wskazany przez sąd określa część jaką odziedziczył konkretny spadkobierca w całym majątku spadkowym, a nie w konkretnych przedmiotach. Mając zatem samo postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, spadkobierca nie może bez zgody pozostałych spadkobierców przykładowo wypłacić sobie z banku część gotówki wchodzącej w skład spadku, która odpowiada jego udziałowi. Do czasu dokonania działu spadku majątek spadkowy stanowi jedną całość. Żeby zadecydować, które z przedmiotów należących do spadku, tj. mieszkanie, samochód i pieniądze na lokacie, staną się własnością konkretnego spadkodawcy należy przeprowadzić tzw. dział spadku. Dopiero po dokonaniu działu spadku określone przedmioty stają się wyłączną własnością poszczególnych spadkobierców.

Podział majątku spadowego może zostać przeprowadzony przed sądem, notariuszem lub w niektórych przypadkach nawet poprzez zawarcie zwykłej umowy pomiędzy spadkobiercami.

Dział spadku, a więc podział majątku spadkowego może polegać na przyznaniu na własność jednego lub kilku spadkobierców konkretnych składników tego majątku, np. mieszkania. Jeśli wartość przedmiotów lub praw przydzielonych konkretnemu spadkobiercy nie odpowiada udziałowi jaki przysługuje mu w spadku, powinien on otrzymać dopłaty pieniężne od tych spadkobierców, którzy otrzymali przedmioty lub prawa ze spadku przekraczające wartość ich udziałów. Dopłaty powinny wyrównać wartość praw i przedmiotów przydzielonych konkretnym spadkobiercom. Przykładowo, jeżeli jest dwóch spadkobierców, z których jeden dostał mieszkanie o wartości 170 tysięcy a drugi samochód o wartości 30 tysięcy, to spadkobiercy który otrzymał samochód należy się dopłata od tego spadkobiercy, który otrzymał mieszkanie.

Jeśli dział spadku prowadzony jest w postępowaniu sądowym, sąd ustali wartość tych dopłat, terminy ich płatności oraz wartość ewentualnych odsetek. Dopłaty mogą być bowiem tak znaczne, że jednorazowe ich uiszczenie może być zbyt dużym obciążeniem dla zobowiązanego spadkobiercy. W takim wypadku Sąd może odroczyć obowiązek uiszczenia dopłat lub podzielić je na raty.

Podział majątku spadkowego może zostać dokonany również w ten sposób, że cały majątek spadkowy przypadnie jednemu lub kilku spadkobiercom, zaś pozostali otrzymają jedynie odpowiednie spłaty pieniężne. Tak często dzieje się przy dziedziczeniu gospodarstw rolnych, które w całości przypada jednemu spadkobiercy, a ten spłaca pozostałych. 

Podsumowując, żeby sprawy spadkowe doprowadzić do końca, trzeba w pierwszej kolejności ustalić kto jest spadkobiercą, i w tym celu należy przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku lub uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Później należy dokonać działu spadku, który polega na faktycznym podziale spadku, tj. dokładnym ustaleniu który składnik spadku komu przysługuje. 

Joanna Chrostowska, radca prawny

Kancelaria Radcy Prawnego

Skierniewice, ul. Jagiellońska 29 lok. 410

kancelaria.chrostowska@gmail.com, joanna.chrostowska.oirpwarszawa.pl 

tel. 573 180 209

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA