Joanna Chrostowska

Joanna Chrostowska

W wielu sprawach rodzinnych które prowadzę moim klientom pada z ich strony pytanie, czy jest możliwość, żeby sąd przesłuchał dziecko. Te pytania skłoniły mnie do napisania dzisiejszego artykułu, w którym chciałabym opisać jak wygląda przesłuchanie dziecka w sądzie.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, sąd w sprawach dotyczących osoby małoletniego dziecka wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Powyższy przepis został wprowadzony do kodeksu w 2008 r. Jednym z celów tej nowelizacji było zaakcentowanie rosnącej samodzielności dorastających dzieci w podejmowaniu decyzji i składaniu oświadczeń woli, co znalazło swój wyraz w przepisach materialnoprawnych kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W konsekwencji dostrzeżono także potrzebę zwiększenia uprawnień procesowych dorastających, ale jeszcze małoletnich dzieci.

Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że wprowadzenie powyższego przepisu było podyktowane koniecznością uwzględnienia treści Konstytucji RP, która nakazuje wysłuchanie i w miarę możliwości uwzględnienie zdania dziecka przez organy władzy publicznej oraz osoby odpowiedzialne za dziecko, a także Konwencji o prawach dziecka.

Powyższy przepis dotyczy ustalania w procesie praw niemajątkowych, w szczególności w związku z kształtowaniem władzy rodzicielskiej w sprawach o rozwód, unieważnienie małżeństwa, separację, o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa oraz o rozwiązanie przysposobienia.

We wskazanej kategorii spraw sąd ma obowiązek wysłuchania małoletniego dziecka, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwalają. Ocena powyższych przesłanek każdorazowo należy do sądu. Przepis nie wskazuje minimalnego wieku dziecka, gdyż o zastosowaniu przepisu decyduje nie wiek, lecz stopień rozwoju dziecka, który w tym samym wieku może być różny.

Sformułowanie przepisu wskazuje na pozostawienie sądowi decyzji, czy istnieje potrzeba wysłuchania dziecka. Wysłuchanie małoletniego dziecka obligatoryjnie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Chodzi o zapewnienie odpowiednich warunków do jego wysłuchania. Może ono zostać przeprowadzone z udziałem biegłego.

Sąd ma ponadto obowiązek – jednak tylko stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka – uwzględniać jego zdanie i rozsądne życzenia. Oznacza to, że w jednej sprawie dziecko będzie odpowiednio dojrzałe do wysłuchania, natomiast w innej to samo dziecko może tego kryterium nie spełniać. Wynika to z faktu, że w pewnych sytuacjach dziecko będzie gotowe do wypowiedzenia się w danej kwestii, gdy inne zagadnienie może nie zostać przez nie w ogóle zrozumiane.

Ponadto sąd jest obowiązany - stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka - uwzględnić jego zdanie i rozsądne życzenia. Na tym etapie ocena powyższych przesłanek jest dokonywana przez sąd powtórnie, co oznacza, że nawet jeżeli, przyjmując ich istnienie, sąd wysłuchał dziecko, następnie - na podstawie zachowania dziecka i przekazanych przez nie treści - może stwierdzić brak podstaw do uwzględnienia jego zdania i życzeń.

Joanna Chrostowska, radca prawny

Kancelaria Radcy Prawnego

Skierniewice, ul. Jagiellońska 29 lok. 410

kancelaria.chrostowska@gmail.com, joanna.chrostowska.oirpwarszawa.pl 

tel. 573 180 209

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA