Joanna Chrostowska

Joanna Chrostowska

Zasadą jest, że jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Pytanie zatem czym jest ów rozkład pożycia pomiędzy małżonkami i jak należy go rozumieć. 

Zacznijmy od tego, że zarówno zawarcie małżeństwa, jak i jego ustanie z innych przyczyn niż śmierć jednego z małżonków, pozostają pod kontrolą państwa. Niedopuszczalne jest rozwiązanie małżeństwa w drodze porozumienia małżonków (co często widzimy w filmach i w serialach).

Na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego można wyróżnić jedną przesłankę pozytywną orzeczenia rozwodu w postaci właśnie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz trzy przesłanki negatywne, tj. żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, sprzeczność rozwodu z dobrem wspólnych małoletnich dzieci oraz sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Na omówienie przesłanek negatywnych rozwodu poświęcę kolejne artykuły.

A zatem, sąd rozwodowy powinien w pierwszej kolejności ustalić istnienie przesłanki pozytywnej, a następnie zbadać, czy nie istnieje jedna z przesłanek negatywnych.

Przesłanka pozytywna rozwodu zostaje spełniona wówczas, gdy rozkład pożycia jest trwały i zupełny. Rozkład ma charakter zupełny, jeżeli ustały więzi fizyczne, duchowe i gospodarcze małżonków. Zachowanie co najmniej jednej z więzi, np. gospodarczej, sprawia, że nie można mówić o pozytywnej przesłance orzeczenia rozwodu. Podobnie istnienie więzi cielesnej, mimo braku więzi duchowej i gospodarczej, świadczy o tym, że rozkład pożycia nie ma charakteru zupełnego, a powództwo rozwodowe powinno zostać oddalone.  

Ustanie wspólnoty fizycznej lub gospodarczej może w konkretnym przypadku nie stanowić objawu rozkładu, jeżeli wynika ono z okoliczności niezależnych od małżonków lub z ich zgodnej woli uzasadnionej okolicznościami życiowymi. Przykładem takiej sytuacji może być ustanie współżycia fizycznego na skutek choroby małżonka, rozłączenie małżonków spowodowane pobytem w szpitalu, długotrwałym wyjazdem służbowym, pracą zarobkową małżonków w różnych odległych od siebie miejscowościach itp.

Co istotne, na rozkład pożycia nie wpływają dobre relacje pomiędzy małżonkami po jego nastąpieniu. Fakt troszczenia się męża o żonę i dzieci, a także fakt przyjaznego ustosunkowania się do porzuconego małżonka, zupełnie nie przesądza o braku trwałego rozkładu małżeństwa, którego istotą nie jest nienawiść i niekulturalne odnoszenie się do siebie małżonków, ale tylko zerwanie stosunków intymnych bez nadziei powrotu do nich. Nie ma zatem przeszkód, żeby sąd orzekł rozwód pomiędzy małżonkami, którzy rozstają się w przyjaźni.

Ważną kwestią jest także, że jedną z podstawowych zasad orzekania jest branie przez sąd pod uwagę stanu faktycznego z chwili orzekania. A zatem przesłanka pozytywna oraz niewystępowanie przesłanek negatywnych ocenia sąd na chwilę orzekania. Jeżeli przykładowo, po wniesieniu pozwu nastąpiło przywrócenie przynajmniej jednej z więzi małżeńskich (np. pożycia fizycznego), sąd powinien pozew rozwodowy oddalić.

Wątpliwości wywołuje chwila, w jakiej nastąpił rozkład pożycia, a w konsekwencji ocena zachowania małżonka po rozkładzie pożycia. W orzecznictwie wskazuje się, że związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład.

Podsumowując, udowodnienie, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego jest bardzo istotne z punktu widzenia możliwości orzeczenia rozwodu, zaś ustalenie kiedy ten rozkład nastąpił ma ogromne znaczenie pod kątem ustalenia który z małżonków ponosi winę za ten rozkład. Pewne zachowania małżonka (np. zawarcie nowego związku) mogą bowiem zostać uznane za stanowiące przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego i wówczas dany małżonek może zostać uznany za winnego tego rozkładu. Jednakże ustalenie i udowodnienie, że rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił wcześniej, a zawarcie nowego związku było jego konsekwencją, pozwoli uchronić danego małżonka od ponoszenia winy za rozwód. 

Joanna Chrostowska, radca prawny

Kancelaria Radcy Prawnego

Skierniewice, ul. Jagiellońska 29 lok. 410

kancelaria.chrostowska@gmail.com, joanna.chrostowska.oirpwarszawa.pl 

tel. 573 180 209

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA