Joanna Chrostowska

Joanna Chrostowska

Wiele z moich klientów to samotne matki. Na szczęście nie budzi już wątpliwości że dzieciom, zarówno tym pochodzącym z małżeństwa, jak i tym, które pochodzą ze związku pozamałżeńskiego przysługują alimenty. Samotne matki  oraz samotni ojcowie są świadomi przysługujących im praw i już od porodu domagają się alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Dzisiejszy artykuł chciałabym jednak poświęcić żeńskiej części mojej klienteli, a dokładnie roszczeniom matki dziecka pozamałżeńskiego.

Kobiety różnie znoszą ciąże, zdarza się, że niemożliwe jest wykonywanie w ciąży pracy zarobkowej a to przekłada się na możliwość utrzymania kobiety w ciąży, które znacząco wzrasta z uwagi na konieczność stałej opieki lekarskiej, stosowania leków, suplementów oraz zakupu nowej odzieży i kosmetyków. Nawet przy prawidłowym przebiegu ciąży nie budzi wątpliwości, że w tym szczególnym okresie znacznie wzrastają koszty utrzymania kobiety, a ojciec dziecka powinien w tych kosztach partycypować.

Czego konkretnie może domagać się kobieta będąca w ciąży od ojca dziecka, który nie jest jej mężem?

Otóż przepisy stanowią, że ojciec niebędący mężem matki jest zobowiązany przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat.

A zatem, w ww. przepisie ustawodawca zawarł podstawę żądania przez kobietę od ojca dziecka po pierwsze pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem, a po drugie pokrycia kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Oczywiście możliwe jest dochodzenie obu tych roszczeń. Powyższe roszczenia mogą być dochodzone po ustaleniu ojcostwa, np. w drodze jego uznania lub też w procesie o ustalenie ojcostwa.

Co istotne ustawodawca zezwala na przedłużenie okresu pokrywania kosztów utrzymania dziecka przez ojca dziecka na czas dłuższy niż 3 miesiące. Zabezpieczenie utrzymania matce ma na celu zapewnienie dziecku niezbędnej opieki w sytuacji szczególnej, w której jest to możliwe tylko przez matkę, która w okresie zaprzestania w związku z tym pracy zarobkowej nie ma środków do zapewnienia sobie niezbędnego utrzymania. Przesłanką przedłużenia obowiązku są ważne powody. Mogą być one związane zarówno z trudną sytuacją materialną matki, jak i potrzebami dziecka, wynikającymi zwłaszcza ze stanu jego zdrowia.

Matka może również żądać od ojca dziecka pokrycia innych koniecznych wydatków albo szczególnych strat majątkowych, które wynikają z ciąży i porodu. Matka dziecka może przykładowo żądać pokrycia szczególnych strat majątkowych polegających na różnicy pomiędzy zarobkami przed porodem oraz po nim. Przy ustalaniu kosztów utrzymania matki dziecka w okresie porodu należy uwzględnić warunki materialne, jakie miała ona wcześniej.

Jak wynika z powyższego, kobiety w ciąży, które nie pozostają w związku małżeńskim z ojcem dziecka znajdują się pod szczególną ochroną prawa. Na szczęście w większości przypadków ojcowie poczuwają się do odpowiedzialności i dobrowolnie partycypują w kosztach utrzymania kobiety w ciąży, w mniejszości przypadków konieczne jednak będzie dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Joanna Chrostowska, radca prawny

Joanna Chrostowska, radca prawny

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA