Porady specjalistów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 lutego 2019 | 10:09 komentarzy 1
Alimenty od rodzeństwa

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. A zatem alimentów możemy się domagać nie tylko od rodziców, dzieci czy dziadków, ale także od naszej siostry czy brata.

Należy jednak pamiętać, że obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. Innymi słowy uprawniony z tytułu obowiązku alimentacyjnego w pierwszej kolejności powinien domagać się ich od swoich dzieci, czy też wnuków, jeżeli takich nie ma, albo nie są oni w stanie płacić alimentów, uprawniony może zwrócić się z żądaniem do wstępnych, czyli rodziców, dziadków. Dopiero wówczas, gdy i takiej możliwości nie ma, na samym końcu z pozwem o alimenty można wystąpić przeciwko rodzeństwu.

Uzyskanie alimentów od krewnego dalszego stopnia jest bowiem możliwe dopiero wówczas, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Dodatkowo, powstanie obowiązku alimentacyjnego względem rodzeństwa jest uzależnione od zaistnienia określonych przesłanek. Po pierwsze po stronie uprawnionego przesłanką jest stan niedostatku, a po stronie zobowiązanego muszą istnieć możliwości zarobkowo-finansowe, żeby ten obowiązek spełniać. Niezbędne w takim przypadku będzie zatem wykazanie w pozwie i udowodnienie owego niedostatku i możliwości zarobkowych rodzeństwa do płacenia alimentów. Należy pamiętać, że przyczyną niedostatku muszą być okoliczności niezależne od woli osoby ubiegającej się o alimenty. Osoba, która z własnej winy żyje w niedostatku, mimo iż ma możliwości zarobkowe nie otrzyma alimentów od rodzeństwa.

A w jaki sposób można bronić się przed alimentami na rodzeństwo? Przede wszystkim rodzeństwo zobowiązane jest do alimentacji w zakresie swoich możliwości zarobkowych i majątkowych. W sytuacji, kiedy nasz brat lub siostra wystąpi z pozwem o alimenty, w odpowiedzi na pozew należy wykazać, że nasze zarobki i majątek nie pozwalają na płacenie alimentów. Dodatkowo należy wskazać, że żądający alimentów brat lub siostra nie znajduje się w niedostatku, albo że znajduje się w niedostatku z własnej winy, np. nie podejmuje pracy z lenistwa albo szuka pracy nieodpowiedniej do swoich kwalifikacji.   

Co ważne, w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajduje się pewna furtka, dzięki której w stosunku do rodzeństwa zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny. A zatem, w sytuacji kolizji obowiązku wobec własnej rodziny (małżonek i dzieci) oraz obowiązku alimentacyjnego wobec rodzeństwa, ustawodawca preferuje pierwszy z nich. Realizacja obowiązku alimentacyjnego na rzecz rodzeństwa nie może bowiem wpływać nadmiernie na obniżenie stopy życiowej członków najbliższej rodziny. Jeżeli zatem płacenie alimentów na rodzeństwo spowodowałoby, że liczne potrzeby naszych dzieci nie zostałoby zaspokojone, możemy na tej podstawie uchylić się od płacenia alimentów na brata czy siostrę. 

Należy pamiętać, że zobowiązani do alimentów wobec rodzeństwa mogą także uchylić się od obowiązku, powołując się na sprzeczność jego wykonywania z zasadami współżycia społecznego.

W praktyce, alimenty od rodzeństwa nie zdarzają się zbyt często. Analiza przepisów prowadzi bowiem do wniosku, że ich uzyskanie nie jest łatwe, bo rozwiązanie to ma mieć charakter wyjątkowy, gdy nie da się uzyskać środków utrzymania od najbliższych krewnych. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w świetle prawa taka możliwość istnieje i może być wykorzystywana.

 

 

Joanna Chrostowska, radca prawny

Joanna Chrostowska, radca prawny

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 19

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 3
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~zrozpaczona 0 4 miesiące temu

  Moje rodzeństwo 2 siostry i brat to majątkiem ludzie. Posiadają wysoko płatne prace i duże domy jednorodzinne, brat zas mieszka za granicą. Ja jestem samotna matka z nisko płatna praca bardzo niskimi alimentami i mimo tego jestem wygania na z rodzinnego mieszkania bo moje rodzeństwo zadanie spłaty po rodzicach. Matka jeszcze żyje. Chce mieszkać w tym mieszkaniu bo nie jestem już młoda i nie dam sobie rady w innych warunkach normalnie wychowywać i edukowac dziecko. Myślę że będę musiała podać ich o alimenty , może wtedy oprzytomnieja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA