Porady specjalistów

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 lutego 2019 | 10:10 komentarzy 1
Alimenty bez potwierdzonego ojcostwa?

Zarówno ojciec jak i matka, obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Przepisy nakładają na ojca dziecka, który nie jest mężem matki, obowiązek przyczynienia się, w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom, do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat.

Co do zasady obowiązek alimentacyjny obciąża ojca względem dziecka tylko wówczas, gdy jego ojcostwo zostało prawnie potwierdzone w wyniku uznania dziecka lub sądowego ustalenia ojcostwa.

Wyjątkowo, jeżeli ojcostwo mężczyzny zostało jedynie uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. 

Poza powyższym wyjątkiem, jeżeli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Aby zatem matka mogła wystąpić z pozwem o alimenty przeciwko domniemanemu ojcu (już po urodzeniu się dziecka) musi jednocześnie, w tym samym postępowaniu, wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa.

Przyjęte rozwiązanie ma na celu uniknięcie sprzecznych orzeczeń w różnych sprawach oraz uwzględnia zasady ekonomiki procesowej. Sąd rozpoznający sprawę będzie w pierwszej kolejności musiał rozstrzygnąć, czy pozwany mężczyzna rzeczywiście jest ojcem dziecka. Dopiero następnie sąd ustali wysokość świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka, kierując się kryteriami ogólnymi, tj. potrzebami dziecka i możliwościami ojca. 

Wyrażona w omawianym przepisie zasada niedopuszczalności dochodzenia roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem pozamałżeńskim bez uprzedniego ustalenia lub równoczesnego ustalenia tego ojcostwa ma przede wszystkim przymusić matkę lub dziecko, ażeby jednocześnie żądali ustalenia ojcostwa w sentencji wyroku ze skutkiem wobec osób trzecich. Jest to wskazane z trzech względów. Po pierwsze, w celu uregulowania stanu cywilnego dzieci pozamałżeńskich w sposób odpowiadający rzeczywistości, po drugie, żeby wyłączyć możliwość uznania ojcostwa tylko w sprawie alimentacyjnej, bez skutku wobec osób trzecich, w końcu, po to, ażeby uniknąć niebezpieczeństwa rozbieżności w sprawach o alimenty i o ustalenie ojcostwa.

Jeżeli powód, który dochodzi alimentów lub innych roszczeń majątkowych, nie zgłosi równocześnie żądania ustalenia ojcostwa będącego przesłanką dla dochodzenia tego rodzaju roszczeń, to jego powództwo o alimenty powinno ulec oddaleniu przez sąd.

Pozew o alimenty wraz z żądaniem ustalenia ojcostwa musi spełniać te same warunki jak w przypadku innych powództw o alimenty. Co ciekawe, Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków wskazał, że  dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie czy też oddzielnie. Jeżeli zatem ojciec żyje na wysokim poziomie, jeździ na zagraniczne wakacje, mieszka w luksusowych warunkach, dziecko będzie miało prawo do życia na takim samym poziomie jak on.

 

 

Joanna Chrostowska, radca prawny

Joanna Chrostowska, radca prawny

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Kamila1998 0 ponad rok temuocena: 0% 

  Mam pytanie, w lipcu wnioslam pozew do sądu o ustalenie ojcostwa oraz alimenty, ktore ojciec dziecka placil dobrowolnie do kwietnia. Czy sad moze przynzac wyrownanie od miesiąca zlozenia pozwu czyli id lipca czy dopiero od miesiaca w którym odbędzie sie rozprawa i zodtanie oficjalnie uznany jako ojciec?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA