Słyszę o pełnej dezorientacji, podwójnym roczniku i szansach na dostanie się do szkół dzielonych na dwa. To jakieś totalne nieporozumienie – zapewnia Irena Lesiak, dyrektor skierniewickiej delegatury kuratorium oświaty.

Słyszę o pełnej dezorientacji, podwójnym roczniku i szansach na dostanie się do szkół dzielonych na dwa. To jakieś totalne nieporozumienie – zapewnia Irena Lesiak, dyrektor skierniewickiej delegatury kuratorium oświaty. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Szkoły nie są z gumy, ale jedynie ZS nr 4 na Rawce wymaga rozbudowy. Zaraz po feriach rusza budowa dodatkowych sal lekcyjnych, inwestycja ma się zakończyć przed 1 września.

Szkoły średnie przyznają – koniec z lekcjami do 15.30, przyjdzie nam kończyć zajęcia po godz. 18.

W nadchodzącym naborze weźmie udział tzw. podwójny rocznik. Wiosną o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych ubiegać się będą i absolwenci wygaszanych gimnazjów, i szkół podstawowych. Według ogłoszonego wcześniej przez kuratora oświaty terminarza rekrutacji, kandydaci z naszego województwa będą mogli dokonywać wyboru szkoły w dniach 13 maja – 25 czerwca. Po feriach szkoły ruszają z promocją przygotowanej oferty.

Jak wynika z danych kuratorium oświaty w powiecie skierniewickim przygotowano w szkołach średnich w sumie 2 510 miejsc, absolwentów, którzy zechcą aplikować do placówek jest – 1 667.

– Jasnym jest, że podczas zbliżającej się rekrutacji szkoły najlepsze będą mogły sięgnąć po uczniów najzdolniejszych z najlepszymi świadectwami ukończenia szkoły, ale wciąż powtarzam – nie znaczy, że dla kogoś nie starczy miejsc – dodaje dyrektor.

Nowy rok szkolny będzie niezwykle trudny dla nowych uczniów szkół średnich oraz dla nauczycieli. Uczniowie 8 klas szkół podstawowych i 3 klas gimnazjum wiosną starać się będą o miejsca w pierwszych klasach w szkołach średnich. Już dziś rodzice nastolatków z niepokojem spoglądają w kalendarz szkolny, pytają czy podwójny rocznik pomieści się w szkołach i co ważniejsze – czy dla wszystkich starczy w nich miejsca.

Irena Lesiak, dyrektor skierniewickiej delegatury kuratorium oświaty: – Oczywiście, że również do nas zgłaszają się rodzice, uspokajamy. Mamy dane od samorządów – poradzą się.

W całym powiecie skierniewickim 8 klasę ukończy wiosną 839 uczniów, a 3 klasę gimnazjum 828.
Od 1 września 2017 r. trwa reforma systemów oświaty, która przywróciła 8-klasową podstawówkę oraz wydłużyła liceum do 4 lat, a technikum do 5.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa przygotowało po 5 klas dla każdej grupy uczniów (po 30 miejsc w każdej).

Jak słyszymy – dziesięć klas pierwszych nie będzie stanowiło problemów z miejscem w budynku. Nie ma w planach zatrudnienia większej ilości nauczycieli. Zresztą, miejsce zwolnią gimnazjaliści – szkoła stworzona przy liceum przestała istnieć.

– Nigdy nie mieliśmy problemów, by ucznia dobrego ze 140 punktami, nie przyjąć. Po prostu nabór jest do 30 osób. I w jednych klasach może być to próg graniczny 100 punktów, a w drugiej 140 – mówi dyrektor, Iwona Leśniewicz.

Szkoła podjęła decyzję o zlikwidowaniu profilu prawniczego, który został włączony do humanistyczno-społecznego i geograficzno-społecznego. Zmiany to raczej wnioski z przeprowadzonych w latach minionych rekrutacji, aniżeli obawy przed zmierzeniem się ze skutkami reformy.

W Zespole Szkół nr 1 zostaną utworzone po 3 klasy technikum i po jednej klasie szkoły branżowej pierwszego stopnia. Powielenie klas nie spowodowało pomniejszania ilości osób w danej klasie. Waldemar Janus, dyrektor Budowlanki, że szkoła ma wystarczającą ilość sal lekcyjnych , by pomieścić „kumulację”. Uczciwie trzeba przyznać, że wspomniana to niczym szóstka w totka, nieudane nabory z lat minionych, małe roczniki wymusiły bowiem ograniczenie ilości godzin nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. W roku przyszłym pracy nie powinno dla nich zabraknąć. Dodatkowo, szkołą już dziś zapowiada – będziemy musieli zatrudnić dodatkowo nauczycieli od przedmiotów zawodowych.

– Przyjmiemy wszystkich, którzy chcą chodzić do naszej szkoły. Plan zajęć nie ulegnie zmianie ze względu na dużą ilość uczniów, którzy są z okolic Skierniewic. To spowodowałoby problemy z dojazdem – mówi dyr. Janus.

Mechanik (Zespół Szkół Zawodowych nr 2)

– Mamy po 3 klasy technikum i po 2 klasy branżowe – mówi wicedyrektor ZSZ nr 2, Aldona Bełc. – Technik fotografii i multimediów, technik pojazdów samochodowych i technik elektryk, a w klasach branżowych – mechanik pojazdów samochodowych i wielozawodowa (kucharz, sprzedawca, fryzjer, krawiec, eklektyk, cukiernik, elektromechanik). Klasy będą trzy, ponieważ szkoła ma zezwolenie na łączenie niektórych kierunków (profil elektryk z technik pojazdów samochodowych) – słyszymy w Mechaniku. Tu już całkiem otwarcie pedagodzy mówią – podwójny nabór i zmiany mogą wiązać się z wydłużeniem trwania zajęć, pracy zmianowej.

– Myślę, że sobie poradzimy. Oprócz pomieszczeń na ul. Pomologicznej, mamy jeszcze praktyczne warsztaty, gdzie część uczniów odbywa zajęcia – zapewnia Aldona Bełc.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 3, Henryk Kobyłecki pytania o podwójny nabór kwituje stanowczym – Ekonomik jest gotowy na przyjęcie reformy, łącznie z jej konsekwencjami.

– Szkoła nie czyni specjalnych przygotowań. W tych warunkach lokalowych jakie mamy, musimy zmieścić siedem klas jeśli chodzi o nabór po szkole podstawionej. Drugie tyle przygotujemy dla absolwentów gimnazjów. Jedyna trudność będzie niestety dla uczniów, ponieważ nie będą kończyli zajęć o 15.20 tylko być może o 18 – dyrektor mówi również, że może nie udać się uniknąć zatrudnienia dodatkowych nauczycieli wspomagających do niektórych przedmiotów.

– Wszyscy uczniowie, którzy mają wyniki bardzo dobre lub dobre, na pewno znajdą u nas miejsce – mówi dyr. Kobyłecki.

Po feriach Ekonomik rusza z akcją promocyjną. 6 kwietnia odbędzie się również Dzień Otwarty, gdzie będzie można zwiedzić szkołę i porozmawiać z obecnymi uczniami.

 Zespół Szkół Zawodowych nr 4 na Rawce czekają duże zmiany. Dyrektor wspomniał o remoncie, który planowany jest na początku tego roku i obejmie budowę czterech nowych sal oraz toalet, w tym jedną dla osób niepełnosprawnych. Wszystko ma być gotowe do 1 września. W salach mają powstać pracownie techniczne dla klas kolejowych, elektrycznych i dla automatyków sterowania ruchem kolejowym z pełnym wyposażeniem. Powstaną 4 klasy dla uczniów z podstawówek i 4 klasy dla uczniów gimnazjum.

Szkoły zapewniły również, że w rekrutacji na rok 2018 nie zmniejszali liczby przyjmowanych osób, by w tym starczyło miejsca dla większej ilości nowych. W roku 2019 dla wszystkich uczniów znajdą się miejsca. Nie ma dolnej granicy, która klasyfikowałaby ucznia jako słabego, dobrego, lub bardzo dobrego. Tak jak w poprzednich latach kilka punktów może zaważyć na przyjęciu na wymarzony profil. Uczniowie z podstawówek nie będą odbierać miejsc uczniom z gimnazjum, ze względu na podwojone klasy. Dublowanie klas ma rozwiązać problem różnicy programowej, która będzie się jeszcze ciągnęła przez najbliższe 4/5 lat.

– Słyszę o pełnej dezorientacji, podwójnym roczniku i szansach na dostanie się do szkół dzielonych na dwa. To jakieś totalne nieporozumienie – zapewnia Irena Lesiak, dyrektor skierniewickiej delegatury kuratorium oświaty.

– By rozmawiać o problemie, zdefiniujmy o czym w ogóle mówimy. Rocznik 700 tysięcy dzieci, które trafiały na rynek edukacyjny nie było niczym nadzwyczajnym, przed nami kolejny wyż, również sobie poradzimy i nie jest to moje myślenie życzeniowe. W roku 1998 poradziliśmy sobie, poradzimy sobie w 2019 roku – mówi dyrektor Lesiak.

W minionych latach, zresztą szkoły nie przestały śnić czarnego scenariusza – braku uczniów, dziś żadna ze szkół zawodowych nie powinna martwić się naborem. Dyrektorzy uspokajają – ścian nie będzie trzeba przesuwać, co najwyżej szukać będziemy nauczycieli zawodowych. Problemem stanie się plan lekcji. Lekcje do godziny 18 staną się standardem.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Rzadziej chorujemy

Unia z pucharem wojewódzkim!

Autor kryminałów Wojciech Chmielarz gościł w...

Botaniczne trio z piekła rodem i korzeniach ze...

Festiwal Koszykówki oficjalnie zakończył sezon...

Dziś finał! Unia sięgnie po piąte trofeum w...

Sędziowała Słowacji i Serbii oraz w finale...

Bohaterowie powieści Bolesława Prusa pojawili...

Skierniewiccy ósmoklasiści symbolicznie żegnają...