Orły Wojska Polskiego w XX wieku. Wystawa w muzeum

(fot. Joanna Młynarczyk)

Ekspozycję stanowią nie tylko orzełki z różnych okresów historii Polski, ale też inne eksponaty – elementy umundurowania, czapki, hełmy, figurki orłów, plakaty i fotografie.

– Chodziło nam o pokazanie orła polskiego, który towarzyszył żołnierzowi na służbie, w walkach o niepodległość, ale pełnił też ważną rolę chociażby w szkolnictwie. Ponadto staraliśmy się pokazać na wystawie symbol orła w przestrzeni publicznej, w sztuce – podkreśla Piotr Paradowski z Muzeum Historycznego Skierniewic.

Eksponatów na wystawę użyczyli m. in.: Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, Muzeum Katyńskie w Warszawie, placówki muzealne – Ziemi Błońskiej, w Sochaczewie, w Piotrkowie Trybunalskim, Stowarzyszenie 37 Pułku Piechoty z Kutna, Stowarzyszenie Tradycji 26 Dywizji Piechoty w Skierniewicach, a także prywatni kolekcjonerzy.

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać do 22 kwietnia. Jej otwarcie poprzedził wykład na temat herbu Skierniewic. Jak się dowiadujemy, wystawa orłów to początek cyklu spotkań, tzw. piątków w muzeum.

– Chcemy stworzyć cykliczne wydarzenie, otwarte dla wszystkich miłośników historii i nie tylko – informuje Radosław Stefanek i na kolejne spotkanie zaprasza do muzeum już 22 lutego. O godz. 18.00 wykład „Legiony Polskie i generał Narbutt-Łuczyński” wygłosi Piotr Paradowski. Będzie też czas na dyskusję, po czym o godz. 20.00 ruszy kino retro, a w nim projekcja eksperymentalnego filmu paradokumentalnego w reżyserii Dżigi Wiertowa „Człowiek z kamerą filmową” (1929). Tą część spotkania poprowadzi Radosław Stefanek, który wprowadzi przybyłych w historię pierwszych efektów specjalnych nowoczesnej kroniki filmowej oraz przedstawi wymarły gatunek filmów popularnych w okresie międzywojennym. Wstęp wolny.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

BILETY do TEATRU. „Zemsta” w Centrum Kultury i...

Tu się gra dla bezdomniaków

Św. Mikołaj czeka na listy

Tańczmy drodzy państwo!

Estera Karp wraca do Skierniewic

W hołdzie Wiesławie Maciejak. Projekt z jazzowym...

Bieg Niepodległości w Bolimowie

Koncert dla Mieszka w Skierniewicach. Pomóżmy mu...

To był piękny koncert na pięć głosów i trzy...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA