Uprawnienia ojca w związku z narodzinami dziecka

(Pixbay)

Świadomość Polaków w kwestii uprawnień kobiet z tytułu ciąży i rodzicielstwa jest coraz większa. Macierzyństwo znajduje się przecież pod szczególną ochroną Rzeczypospolitej i raczej nikt nie ma z tym problemów.

Można jednak odnieść wrażenie, że walcząc o upowszechnianie wiedzy na temat praw kobiet, nie starcza już miejsca na napomknięcie o ojcach. Ojciec, jeśli jest pracownikiem, może tak jak i matka liczyć na pewne przywileje. Wszak każde dziecko ma dwójkę rodziców, a zgodnie z konstytucją Rzeczpospolita chroni zarówno macierzyństwo, jak i  samo rodzicielstwo.

Pracownik ojciec już od pierwszych chwil po narodzeniu dziecka może skorzystać z wolnego, by skupić się na tym niezwykłym momencie w życiu. Z tytułu urodzenia się dziecka prawo przewiduje dla ojca dwa dni urlopu okolicznościowego, za które dostanie wynagrodzenie jak za normalny urlop.

Tacie przysługuje także urlop ojcowski. Jest to specjalny urlop w wymiarze dwóch tygodni, jednak udziela się go na wniosek, który ojciec powinien złożyć nie później niż na 7 dni przed datą rozpoczęcia. Uprawnienie to można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 2 lat.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale wbrew temu, co sugeruje nazwa, świeżo upieczony tata ma możliwość skorzystania także z urlopu macierzyńskiego. Oczywiście pierwszy okres, z oczywistych względów jest przewidziany wyłącznie dla matki. Prawo zezwala jednak, by po 14 tygodniu tego urlopu, matka mogła z niego zrezygnować na rzecz ojca. Ważne jest natomiast aby ojciec – pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni przed momentem jego rozpoczęcia. Pracodawca musi przecież mieć czas na odpowiednią reakcję, znalezienie zastępstwa i nowego rozdysponowania obowiązków w przedsiębiorstwie.

Po spełnieniu określonych warunków, prawo pozwala ojcu skorzystać z urlopu wychowawczego. Jego wymiar to maksymalnie 36 miesięcy i można z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Jest to urlop fakultatywny i może z niego skorzystać zarówno matka jak i ojciec, ale powinni się oni nim podzielić w taki sposób, by przy wykorzystaniu całości przynajmniej jeden miesiąc przypadał wyłącznie na drugiego rodzica.

Na koniec warto wspomnieć, że ojciec, będąc pracownikiem ma prawo skorzystać w ciągu roku z dwóch dni lub 16 godzin zwolnienia z pracy. Z tego uprawnienia można korzystać do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
 

Adam Walas

Specjalizuje się w prawie budowlanym, umowach deweloperskich oraz w obsłudze prawnej stowarzyszeń i fundacji. Prowadzi działalności na rzecz organizacji pozarządowych.

biuro@walas-legal.pl, www.walas-legal.pl

tel. 504 205 290

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA