Żółtaczka u noworodków

Żółtaczka fizjologiczna jest przejściowym stanem w procesie adaptacji noworodków do życia pozamacicznego i występuje u około 60-70 procent dzieci urodzonych o czasie. Charakteryzuje się żółtym zabarwieniem skóry, błon śluzowych i białkówek oczu (najłatwiej jest ją zauważyć właśnie na białej części oka). Przyczyną żółtaczki jest bilirubina, czyli barwnik powstający z naturalnego rozpadu hemoglobiny znajdującej się w czerwonych krwinkach. Po urodzeniu erytrocyty noworodka zaczynają rozpadać się. W stosunkowo krótkim czasie powstaje tak dużo żółtego barwnika, że niedojrzała wątroba dziecka nie potrafi go sprawnie wychwycić, metabolizować i wydalić. Żółknięcie rozpoczyna się zawsze od głowy i twarzy dziecka, następnie pojawia się na tułowiu, niekiedy żółkną też rączki i nóżki dziecka. Ustępowanie żółtaczki odbywa się w kolejności odwrotnej – twarz noworodka blednie na końcu. Żółtaczka u noworodka pojawia się w 2-3 dobie życia dziecka i ustępuje samoistnie około 10. dnia życia. U wcześniaków żółtaczka może zacząć się później i trwać około 14 dni. Niekiedy przyczyną żółtaczki obserwowanej u noworodka są czynniki inne niż fizjologiczne. Mówimy wówczas o żółtaczce patologicznej. Jej wystąpienie podejrzewamy zawsze, gdy żółtaczka pojawiła się już w pierwszej dobie życia dziecka, stężenie bilirubiny we krwi jest zbyt wysokie, żółtaczka utrzymuje się zbyt długo (po ukończeniu 10 – 14 dni życia) oraz wtedy, gdy żółtaczce towarzyszą szarobiałe stolce i ciemny mocz. Żółtaczka patologiczna wymaga przedłużonej hospitalizacji, przeprowadzenia diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej (USG) i bezwzględnego leczenia. Wysokie stężenia bilirubiny są szkodliwe dla mózgu dziecka i mogą trwale uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. Prawidłowe leczenie nie powoduje powikłań i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

Przyczyną patologicznej żółtaczki może być co najmniej jeden z czynników:

 • po 1 – pokarm kobiecy (tzw. żółtaczka spowodowana pokarmem kobiecym „wczesna” i „późna”) – najczęstsza przyczyna przedłużania się żółtaczki u noworodków karmionych piersią,
 • po 2 – konflikt serologiczny – niezgodność grupy krwi matki i dziecka (w zakresie grup głównych AB0, czynnika Rh lub innych),
 • po 3 – zakażenia,
 • po 4 – choroby wątroby i po
 • 5 – zarośnięcie dróg żółciowych – bardzo intensywnej żółtaczce, nasilającej się w pierwszych tygodniach życia, towarzyszą szarobiałe, odbarwione stolce i ciemny mocz, a skóra nabiera żółtooliwkowej barwy.


Elżbieta Jędrzejewska

Ordynator Oddziału Noworodków
w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Utrata lub kradzież smartfona może być kosztowna...

Odszkodowanie za błąd medyczny przyzna Rzecznik...

Zgłoś się do fizjoterapeuty przed operacją....

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga. Aktualne, jak nigdy...

Nieterminowo zapłacony ZUS, od nowego roku nie...

Ograniczenia dla niezaszczepionych tylko w ustawie

Innowacyjna technologia zmieniająca oblicze...

Cyfrowa telewizja naziemna – nadchodzą zmiany

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA