materiały video

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 kwietnia 2019 | 17:01 komentarzy 1

W 79. rocznicę zbrodni katyńskiej Muzeum Historyczne Skierniewic zaprasza na wystawę poświęconą mieszkańcom Skierniewic i żołnierzom 26. Dywizji Piechoty zamordowanym w Katyniu.

W Katyniu, jak dowodzą historycy, zginęło 89 oficerów Wojska Polskiego ze Skierniewic i powiatu skierniewickiego. W Charkowie życie straciło 135 oficerów, dyplomata, ludzie świata kultury. W Miednoje zamordowano 5 policjantów, w tym komendanta powiatowego Policji Państwowej w Skierniewicach. 
Polska elita, zgodnie z życzeniem Stalina, miała być zgładzona. Ciała spoczęły w dołach w lasach Katynia czy Starobielska, masowych grobach ofiar ludobójstwa.

Mroczny kwiecień, tragiczne karty historii

79 lat temu NKWD zlikwidowało obozy dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Maszyna zagłady ruszyła 3 kwietnia. W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r. gdy trwał mord polskiej inteligencji w obozach, NKWD do bydlęcych wagonów zapędziło ich rodziny. Ruszyła masowa deportacja w głąb Rosji. Łącznie na nieludzką ziemię zesłano około 61 000 osób.

Informację o masowych grobach w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. To właśnie tą datę uznaje się za symboliczną rocznicę zbrodni sowieckiej.

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 12

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Paweł Bączek 0 2 miesiące temu

  Dobrze że dożyliśmy czasów gdy możemy upamiętniać naszych pomordowanych i otwarcie mówić o zbrodniach popełnionych przez Rosjan na naszych rodakach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1506 sekundy