Tłumy na otwarciu sezonu w skierniewickiej parowozowni

(fot. Joanna Młynarczyk)

Przyjeżdżają nawet z odległych miast, by jak mówią – przenieść się w czasie i dotknąć dawnej kolei. Po zimowej przerwie, parowozownia w Skierniewicach zainaugurowała kolejny, XV już sezon turystyczny. W sobotę (4.05) na spędzenie tu kilku godzin majówki zdecydowało się wiele rodzin z dziećmi.

– Taka sama a wciąż przyciąga i zachwyca. Kolejny raz tu jestem, ale pierwszy raz przywiozłem rodzinę – mówi Sławomir Tomaszkiewicz, turysta z Łodzi. – Kiedyś jeździłem dużo pociągami, dziś podróżuję samochodem, dlatego z sentymentem wracam do tamtego czasu, a tu mogę powspominać – dodaje. – Zabytkowe pociągi, dawne urządzenia kolejowe przyciągnęły nas, bo można zobaczyć je tylko tutaj – podkreśla Katarzyna Małek. Rodzina zwiedzała obiekt z 4-letnim Krzysiem. – Mały jest fanem bajki „Tomek i Przyjaciele”, chcieliśmy pokazać mu jak pociągi wyglądają w rzeczywistości, jest zachwycony – podkreślają rodzice.

Poza zabytkowymi eksponatami, goście parowozowni w pierwszym dniu nowego sezonu mieli okazję oglądać wystawę „Kolejowe Skierniewice – Parowozownia w fotografii Zbyszka Gradowskiego”.

– Zdjęcia robiłem, robię i dalej będę tu robił, bo skierniewicka parowozownia to miejsce magiczne – przyznaje autor wystawy.

Te, wyeksponowane w hali wachlarzowej pochodzą z ostatnich kilkunastu lat.

– Są ujęcia nawiązujące do dni otwartych czy przedstawiające parowozownię podczas plenerów filmowych. Są też zdjęcia poświęcone ekipie wolontariuszy pracujących przy renowacji eksponatów oraz przedstawiające obiekt w zimowej szacie – mówi Zbyszek Gradowski.

Wystawę w hali będzie można oglądać w ciągu całego sezonu. Ponadto, wzorem lat ubiegłych, na turystów czekają dwie trasy zwiedzania: skrócona po części parowozowni oraz wydłużona obejmująca pełne zwiedzanie obiektu wraz z historią hali wachlarzowej i znajdującą się w niej kolekcją zabytkowego taboru kolejowego. Przez cały sezon wstęp na teren parowozowni będzie bezpłatny.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

wydarzenia

Spotkanie autorskie wokół publikacji "Torami...

Opowieść o birmińskich plemionach w cyklu...

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

„20 000 gatunków pszczół” w Dyskusyjnym...

"Przejścia" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Eroica"...

Nowa wystawa czasowa w Akademii Tworczości w...

Majka Jeżowska i Fukaj wsytąpią na koncercie z...

Koncert „Bach i Wodecki” na jubileusz nadania...

Uczczą pamięć o twórcy Teatru Realistycznego w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA