Skiba bezlitośnie punktował rządzących. Było o San Escobar, nazwiska posłanki Krystyny Pawłowicz i "najlepszego w dziejach ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza" padały wiele razy. Polityczny zgryw Big Cyca połączony z punkowym brzmieniem przyciągnął tłumy. Wojciech Wojda, lider Farben Lehre również udowodnił, że muzycy nie są głusi i niemi.

Było polemicznie i prześmiewczo.

Farben Lehre w Skierniewicach zagrał stare, sprawdzone utwory, ale zaprezentował również te z nowego albumu „Stacja wolność”. W tekstach jest wiele odniesień do obecnej sytuacji politycznej w kraju.

Z właściwym sobie zgrywem rzeczywistość z kolei  komentował Krzysztof Skiba z Big Cyca. "San Eskobar" Skierniewice wyśpiewały wraz z artystą.

To była osiemnasta edycja  Rock May Festiwalu w Skierniewicach. Oczywiście tłumy ściągnęły (11.05) na koncerty gwiazd. Organizatorzy  postawili w tym roku wysoko poprzeczkę. Zagrali trzydziestolatkowie – Farben Lehre z 33 letnim stażem na scenie i Big Cyc, który gra od 31 lat. Poetyka zgrywy i parodii sceny politycznej, ale także gorzko refleksja – tyle najkrócej o koncertach.

Do części konkursowej jury dopuściło pięć zespołów: Hanz Bonanza z Gniezna, Cotard z Gdyni, Error Lebel z Wrocławia, Mith z Warszawy i Nobility Stalk z Gdańska.

Zgodnie z tradycją poza konkursem wystąpił ubiegłoroczny zwycięzca festiwalu – K.A.C.

Rock May Festiwal, co trzeba podkreślić – mimo, iż brzmi to dość bombastycznie – to marka, impreza, która wpisała się w kalendarz festiwali rockowych w kraju. I choć rok rocznie wielu wieszczy jej koniec (podobnie, jak muzyki rockowej) osiemnastolatek sprawia wrażenie całkiem zdrowego młodzieńca, który jest jeszcze w stanie zaskoczyć wielu.

Poziom części konkursowej daje nadzieję, że młode pokolenie muzyków chce i potrafi grać fajną muzę. Przykład ubiegłorocznego laureata, grupy K.A.C pokazuje z kolei, że przy odpowiedniej determinacji i pracowitości muzyków, być może w przyszłym roku będzie można powiedzieć o tegorocznym zwycięzcy części konkursowej – grają nie tylko fajny, ale i dobry rock.

Jury w doborowym składzie: Marek Wiernik (przewodniczący) z Polskiego Radia, Mariusz Owczarek z radiowej Trójki, Andrzej Bialik z Radia RSC oraz krytyk muzyczny Marek Sadowski, ostatecznie zdecydowało, nagrodę festiwalu przyznać kapeli Myth z Warszawy z wokalistką, na której talent dziś zgodnie zwracali uwagę jurorzy. Nagroda publiczności powędrowała zaś do Cotarda.

Więcej w papierowym wydaniu „Głosu Skierniewic i Okolicy” w czwartek, 16 maja.

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 20

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 4
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW

7Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~czytelnik 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Pan Skiba z zespołu"Wielki Cyc" zna się bardzo dobrze na polityce i opowiadał nawet jak roznosił prasę w stanie wojennym . Mówił to w programie-satyrycznym o polityce pt. "W tyle wizji " na kanale INFO .Mówił prawdę i dlatego wyrzucili go z publicznej telewizji z programu "W tyle wizji "

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~YAhhMED 6 ponad rok temu

  Wygrał Mith a nie Myth!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jagna 5 ponad rok temu

  Najlepsze zdjęcia w mieście, Anka ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Luk 4 ponad rok temuocena: 100% 

  To jest sposób na zaistnienie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Leo 3 ponad rok temuocena: 40% 

  Artyści mają prawo odnosić się do bieżącej polityki. Artyści dobrej woli mają wręcz moralny obowiązek sprzeciwiać się niszczeniu praworządności w Polsce!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~luca 2 ponad rok temuocena: 75% 

  Słusznie. Byleby się na tym znali!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AlI 1 ponad rok temuocena: 50% 

  MUZYKA TO NIE POLITYKA,PAN SKIBA POWINIEN ZAPISAĆ SIĘ DO PARTII I TAM GŁOSIĆ SWOJE POGLĄDY!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~art 0 ponad rok temuocena: 59% 

  Jestem pod wrażeniem "obiektywizmu" Skiby w poglądach politycznych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1918 sekundy