z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 sierpnia 2019 | 09:53 komentarzy 1
Centrum Kultury ma być pełne także wieczorami, a nie tylko w ciągu dnia.

Centrum Kultury ma być pełne także wieczorami, a nie tylko w ciągu dnia. (fot. Beata Pierzchała)

Komisja rewizyjna rady gminy przeprowadziła w Gminnym Centrum Kultury lustrację. Po zakończeniu prac na biurko wójta trafił raport, w którym członkowie zespołu kontrolującego skrytykowali działalność jednostki i poddali w wątpliwość sens dalszego jej istnienia.

Komisja rewizyjna w Godzianowie zastanawia się nad likwidacją gminnego centrum kultury. W piśmie skierowanym do władz gminnych czytamy m.in.:

W związku z nieprawidłowościami w działalności Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Biblioteki zobowiązujemy wójta do podjęcia działań w kierunku poczynienia oszczędności w tej jednostce i jednocześnie mobilizacji kierownictwa do większej aktywności imprezowo-kulturalnej oraz pozyskiwania środków zewnętrznych w nieprzekraczalnym terminie do 31 października tego roku. Nadmieniamy, że niepokojące opinie o działalności jednostki docierają do nas ze strony społeczeństwa, które sygnalizuje, że gminne centrum poza wynajmem sali widowiskowej oraz kilkoma imprezami cyklicznymi sprzed powołania jednostki, nie robi nic nowego. Informujemy, że w międzyczasie komisja rewizyjna dokona kontroli dochodów i rozchodów w roku bieżącym oraz kalendarza imprez. W przypadku dalszego braku aktywności, niegospodarności i rozdawnictwa środków wnioskujemy o rozwiązanie jednostki w trybie natychmiastowym.

Budynek gminnego centrum kultury jest ogromny, tymczasem zajęcia odbywają się tylko w kilku pomieszczeniach. Dzieje się tak dlatego, że pracuje tam tylko dwoje pracowników. Dodatkowe zajęcia są prowadzone przez najmowanych instruktorów. Anna Mozga, dyrektor jednostki, od momentu objęcia tej funkcji pozyskała kilkadziesiąt tysięcy złotych z zewnętrznych źródeł, miedzy innymi na wybudowanie nowej łazienki, zakup zaplecza kuchennego, wyposażenie sali bankietowej. Czy można się zgodzić, że w centrum nic się nie dzieje? Nie do końca. Odbywa się tam sporo zajęć dla dzieci, a także cieszące się ogromnym zainteresowaniem sezonowe warsztaty dla seniorów . Jedynym zarzutem, jaki można postawić centrum, to mała ilość zajęć popołudniowych.

– Rozmawiałem z panią dyrektor na ten temat – mówi Andrzej Mozga, wójt gminy Godzianów. – Jestem za tym, żeby centrum kultury istniało. Mamy już pomysł na działalność centrum. Uważam, że przynajmniej trzy dni w tygodniu centrum powinno pracować popołudniu. Rodzice zarzucają nam, że ze swoimi dziećmi na różnego rodzaju zajęcia jeżdżą do Skierniewic, bo u nas nic się wtedy nie dzieje.

Dyrektorka centrum kultury do końca sierpnia ma przedstawić wójtowi program naprawczy.    
 

„Czym jest kultura? Kultura jest wyrazem człowieka. Jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy – i człowiek przez nią tworzy siebie. Tworzy siebie wewnętrznym wysiłkiem ducha: myśli, woli, serca. I równocześnie człowiek tworzy kulturę we wspólnocie z innymi. Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji, współmyślenia i współdziałania ludzi. Powstaje ona na służbie wspólnego dobra – i staje się podstawowym dobrem ludzkich wspólnot.” – tak o kulturze mówił Jan Paweł II.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~JakToTAk 1 ponad rok temu

  Hi,hi jakieś sprzeczne ze sobą informacje. Najpierw brak aktywności, niegospodarność i rozdawnictwo (grubo) a potem, że jedyne co można zarzucic to brak zajęć w godzinach popołudniowych. Ktoś czytał ten artykuł przed opublikowaniem? I ten cytat...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w...

Budowa boiska z konfliktem w tle

Pierwszy rodzinny piknik w Krężcach

W Michowicach było rodzinnie i wesoło

W Słupi świętowały rodziny

Miliony na infrastrukturę w powiecie

Inwestowali w kapitał ludzki

9 czerwca. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Te...

ZA, a nawet przeciw, czyli jak Skierniewice do UE...