(fot. Joanna Młynarczyk)

Skierniewicki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w poniedziałek (7.10) zorganizował obchody 80-lecia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Minutą ciszy uczczono nauczycieli biorących udział w tajnym nauczaniu, w hołdzie im złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicz pamięci pod tablicą przed siedzibą ZNP.

W uroczystości 80-lecia TON w Skierniewicach udział wzięli nauczyciele i dyrektorzy, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz młodzież.

Historię TON w mieście i powiecie przedstawiła Agnieszka Rutkowska, nauczycielka z Biblioteki Pedagogicznej. Zwróciła uwagę, że na naszym terenie w warunkach konspiracyjnych uczyło się około 16 tysięcy dzieci. Tajne komplety organizowano głównie w domach prywatnych. TON to jednak nie tylko kształcenie dzieci i młodzieży, ale także kadry nauczycielskiej. W okresie okupacji, w mieście i powiecie liczba nauczycieli tajnego nauczania przekraczała 260 osób.

– Musimy pamiętać, że dokonali oni rzeczy wielkiej, przyczyniając się do odbudowy państwa polskiego po zakończeniu okupacji – zwróciła uwagę prelegentka.

Swoje krótkie wystąpienie miała też Maria Domeradzka, pochodząca z Chojnaty w gminie Kowiesy uczestniczka tajnych kompletów. Mówiła: – Warunki do spotkań i nauki mieliśmy skromne, kilkanaście osób zbierało się w niewielkiej izbie, w której okna były zwykle pozasłaniane, a pod podłogą w kącie znajdowała się skrytka na książki.

Podczas wystąpienia ciepło wspominała swoje panie nauczycielki: Zofię Czeczot i Natalię Potocką.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3423 sekundy