(Fot. Sławomir Burzyński)

Miejski zegar przez kinem Polonez nie poratuje skierniewiczan nieznających aktualnej godziny – przestały działać dawno temu. Był bardzo nowoczesny, sterowany z atomowego wzorca czasu.

Zegar sprzed Poloneza przechodził burzliwsze koleje losu i może dlatego jest martwy definitywnie – mimo, że radiowo synchronizowany był z atomowym wzorcem czasu w Mainflingen koło Frankfurtu nad Menem.

Jest zamontowany na szczycie tablicy informacyjnej, która pojawiła się w Skierniewicach w połowie 2005 roku przed ratuszem.

Rynek był wtedy tuż przed przebudową.

Już kilka miesięcy później w tym samym roku 2005 tablicę z zegarem zdemontowano i przewieziono pod kino Polonez, gdzie stanęła na wprost głównego wejścia.

Próbowaliśmy ustalić, kto odpowiada za konserwację nieczynnego zegara.

– Tablicę z zegarem użyczamy od dawien dawna, ale nikt nie wie, na jakich zasadach – usłyszeliśmy w Centrum Kultury i Sztuki (od tyłu zepsutego zegara widnieje napis „CKiS”).

Więcej do powiedzenia miał Zbigniew Sawicki, w 2005 roku naczelnik wydziału promocji w ratuszu.

– Tablicę informacyjno-reklamową ustawiła przed ratuszem firma, która w zamian za możliwość umieszczania tam reklam płaciła miastu tysiąc złotych rocznie. Prawdopodobnie umowa była na pięć lat i po tym okresie tablica przeszła na własność miasta – wspomina. – Szkoda, że ten zegar nie działa. Mam w domu podobny, bo też synchronizowany z Frankfurtu i do dziś chodzi co do sekundy. Może warto zajrzeć do tego stojącego przed Polonezem – zastanawia się Zbigniew Sawicki.

Jak zdradza Piotr Bigos, kierownik kina Polonez, zegar przeniesiono bez żadnych papierów i jakiś czas chodził. Uważa, że został zepsuty podczas zmiany napisu z tyłu zegara.

– Wcześniej był tam napis MOK, czyli Miejskie Ośrodek Kultury, ale nie spodobał się nowemu dyrektorowi CKiS. Napis zmieniono i może coś wtedy ruszono w mechanizmie zegara. Przypuszczam, że potrzebny jest dobry specjalista, żeby teraz go uruchomił – mówi Piotr Bigos.

Zegar przed kinem zawsze wskazuje godzinę 6 (lub 18) minut 46.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2529 sekundy