społeczeństwo

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 grudnia 2019 | 11:52 komentarzy 8
Średniowiecze w centrum miasta

(Fot. Sławomir Burzyński)

Kamienice komunalne w samym centrum miasta są w opłakanym stanie, a mieszkający w nich ludzie wegetują w warunkach urągających ich godności. Prezes miejskiej spółki bezradnie rozkłada ręce, bo nie ma pieniędzy na remonty. Może coś się ruszy w przyszłym roku.

Jest wczesne popołudnie, ale na klatce schodowej kamienicy przy ulicy Senatorskiej 2 ciemno, że można wybić zęby. Gdzie jest włącznik światła?

– Nie ma, tutaj światło zapala się razem z ulicznymi latarniami – wyjaśnia Bożena Główka, pokonując strome drewniane schody. Zna je na pamięć, mieszka tu ponad 28 lat. – W administracji mówią, że to zabytek. No to muzeum sobie zróbcie, jak zabytek – kobieta pokazuje zagrzybione ściany w mieszkaniu na piętrze, i odpływ z umywalki zrobiony własnym sumptem. Rura wychodzi na zewnątrz budynku i gdy przyjdą mrozy, zamarza.

– Pięć rodzin mieszka w budynku, tylko jedna nie płaci, ale na remont pieniędzy nie mają. Już patrzeć na to wszystko nie mogę, poszłabym stąd w jasną cholerę, tylko nie mam gdzie – mówi zrezygnowana.

Kamienica przy ulicy Senatorskiej to centrum miasta, ratusz jest dwa kroki stąd. Kilkaset metrów dalej, Rynek 15. Brama nie zachęca do wejścia w podwórko. Mieszka tu siedem rodzin, lokatorzy przekonują, że czynsz płacą wszyscy.

– W Rynku żadna miejska kamienica nie była remontowana, wszystko sypie się na głowę – mówi Elżbieta Madej. Na klatce schodowej stoją sąsiadki, pani Sylwia mieszka tu 15 lat, pani Danuta 9. – A ja już trzydziesty trzeci rok, za 70 metrów płacę 500 złotych samego komornego, drugie tyle dochodzi za ogrzewanie. Bardzo dużo płacimy, a w budynkach nic nie było robione. Mieszkanie sama wyremontowałam – opowiada kobieta.

Sąsiadki potwierdzają.

– Czynsze bardzo wysokie mimo prymitywnych warunków.

– Na klatce schodowej tragedia, deski pozarywane, wszystko się rusza.

– Już trzy lata czekamy, bo w ZGM obiecywali, że coś zrobią. I nic, ale w swojej siedzibie przy Rawskiej założyli rolety zewnętrzne, na to pieniądze były.

Łukasz Paruzel, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przyznaje, że zaniedbania są wieloletnie, a powodem jest brak pieniędzy. Zadłużenia lokatorów mieszkań komunalnych sięgają kwoty 4,6 mln złotych. Było więcej, ale po ostatnich eksmisjach, do których ZGM wynajął firmę zewnętrzną, dług zmniejszył się o około pół miliona.

– Rozumiem tych ludzi, że chcą godnie mieszkać. Tym bardziej, gdy płacą czynsz – rozkłada bezradnie ręce. – Ale też nie jest tak, że nic nie robimy, jeśli chodzi o Rynek 15, to w ostatnich czterech latach wydaliśmy na tą kamienicę 30-40 tysięcy. Klatka schodowa, gdzie wchodzi się z bramy, była odnowiona. Podłączyliśmy centralne, najgorsza ściana została docieplona, wyremontowaliśmy dach. Staramy się coś robić – mówi Łukasz Paruzel. – Mamy pełną dokumentację na remonty ośmiu kamienic, ale brakuje finansów. Gdybyśmy to zrobili, nie będę miał pieniędzy na działalność spółki, na wynagrodzenia.

W przyszłym roku zakład zamierza wziąć się za remonty budynków przy ulicy Rawskiej 11 i 13, Batorego 2, gdzie elewacje też są w opłakanym stanie, no i za Rynek 15. Tu remont elewacji ma kosztować około 60 tysięcy.

– A jeśli chodzi o zewnętrzne rolety w naszej siedzibie, które tak kłują w oczy, była to konieczność ze względów bezpieczeństwa. Wcześniej w oknach mieliśmy kraty i żadnej drogi ewakuacji. Przychodzą do nas różni ludzie, były już trudne sytuacje i nie chciałbym, żeby powtórzyła się tragedia jak w Makowie – dodaje Łukasz Paruzel.

Sławomir Burzyński

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 37

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 6
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 3
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 6
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 10
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Rob 0 ponad rok temuocena: 0% 

  Ważne że cyfrowy Polsat jest :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ona.poirytowana -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Co ma polsat do artukulu? Jest kogos stac na czynsz, jedzenie oraz inne oplaty to dlaczego ma nie miec telewizji cyfrowej? Tak to kole w oczy?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~od niedawna skierniewiczanka -2 ponad rok temuocena: 100% 

  ZGM ciągle płacze , że brak funduszy na remonty budynków skoro jest wiele rodzin nie płacących to trzeba z miejsca eksmitować , nie dawać kolejną szansę bo ktoś obiecuje wpłacić jakaś kwotę a potem przez rok albo pół znowu nie placi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec -3 ponad rok temuocena: 100% 

  Dokładnie, z jakiej paki Cl ludzie mieszkają w kamienicach położonych w najdrożej części miasta, i jeszcze oczekują, że ktoś im coś zafunduje. Sprzedać te budynki ludziom, którzy będą o nie dbać, a ludziom zapewnić jakieś tanie w utrzymaniu mieszkania,a jak chcą więcej to do pracy. Każdy ma tyle na ile zapracuje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jack -4 ponad rok temuocena: 67% 

  Głównie w takich miejscach jednak mieszka patologia pijaństwo i bandziory, czy państwo ma obowiązek łożyć na takich z naszych podatków? Dobrze pan pisze dupę ruszyć i do roboty, stare konie nieroby kupić zamiast flaszki puszkę farby i pomalować klatki. Drobny remont można zrobić samemu. Żal mi tylko osób starszych, biednych które muszą mieszkać wtakich melinach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lak -5 ponad rok temuocena: 100% 

  Luk, oni nie mają czasu, siedzą na fejsie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Luk -6 ponad rok temuocena: 100% 

  Dzień dobry. Mieszkam razem z żoną i dwójką dzieci w domu mojej mamy. Chcąc mieć ładną klatkę sam ją remontuje. Włącznie teraz kończę cyklinować schody. Kupa roboty. Może mieszkańcy kamienic sami coś naprawią, wyrwmontują lub odnowią?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Angel -7 ponad rok temuocena: 100% 

  Z tego co tu jest napisane - to wali się klatka schodowa i nie ma prądu ... Wiesz, ja kiedyś na wyjamie ciągnęłam instalację ,ale ... to raczej nie leży w gestii lokatora. Można sobie wyszykować mieszkanie, ale za wiekszość spraw odpowiada właściciel /dosorca czy ktoś tam .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Wernisaż fotografii "Impresja ruchu"

Nowa przestrzeń dla młodych melomanów w...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Kolejna szansa na pozbycie się elektrośmieci. W...

Uczniowie "Piątki" najlepsi. Zwyciężyli w X...

Zabawa na świeżym powietrzu

Koncert gitarowy Kuby Dudka w Muzeum Historycznym...

Wystawa o udziale skierniewiczan w bitwie o Monte...

Egzamin ósmoklasisty 2024. Na początek język...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA