społeczeństwo

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 stycznia 2020 | 02:15 komentarzy 1
Odznaczony za odwagę. Medal dla Piotra Moskwy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w środę, 8 stycznia wręczył skierniewiczaninowi Medal za Ofiarność i Odwagę w ratowaniu ludzkiego życia. Andrzej Duda podczas uroczystości podkreślał, że odznaczenie jest po to, aby symboliczny sposób podkreślić wyjątkowość tych ludzi, którzy patrzą inaczej na otaczającą ich rzeczywistość, tych którzy mają w sobie jakiś impuls.

W październiku 2014 roku w Skierniewicach pani Urszula Majewska wyszła na spacer. W okolicach ulicy Unii Europejskiej została zaatakowana przez trzy psy w typie owczarek niemiecki. W dwa lata później w podczas procesu karnego właściciela zwierząt lekarze, bliscy kobiety, a także prokurator powtórzyli najkrótszy opis tamtych wydarzeń – cudem uniknęła śmierci. Zwierzęta niemal rozszarpały jej ciało. Z pomocą przyszedł sąsiad – Piotr Moskwa. To on odgonił psy i wezwał pogotowie ratunkowe.

Bohaterski wyczyn Piotra Moskwy łatwiej ocenić, gdy przywołać słowa pielęgniarki Anny Milczarek ze skierniewickiego szpitalu. Tak opowiadała na łamach "Głosu" o tamtych wydarzeniach:

Kiedy przyjechała do szpitala karetka pogotowia, usłyszeliśmy, że przywieziono kobietę zjedzoną przez psy. Odkryłam zakrwawione prześcieradło, którym była przykryta. Jak pracuję w zawodzie 33 lata czegoś takiego nie widziałam. Właściwie była zjedzona..."

Piotr Moskwa od początku powtarzał: "zrobiłem, co było trzeba. Tak mnie wychowano".


TU ZOBACZ FILM:
W środę, 8 stycznia 2020 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Piotr Moskwa odebrał odznaczenie państwowe
z rąk prezydenta RP Andrzej Dudy. W uroczystości brała udział pani Urszula, jej najbliżsi.

FRAGMENT WYSTĄPIENIA PREZYDENTA:

     "(...)Są ludzie, którzy – gdy zdarza się wypadek – po prostu  stoją i patrzą, obserwują. Ale generalnie nikt nie ma pretensji, że inni nie biegną, nie rzucają się w ogień, nie ryzykują własnego życia. To właśnie dlatego są medale „Za Ofiarność i Odwagę” i Krzyże Zasługi za Dzielność, by w symboliczny sposób podkreślić wyjątkowość ludzi, którzy inaczej patrzą na otaczającą ich rzeczywistość, mają w sobie impuls, by iść.

(...) Dziękuję, cieszę się i jestem zaszczycony, że mogłem dzisiaj spotkać się z Państwem i w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczyć te symboliczne odznaczenia. Niech zawsze będą znakiem, który pokaże tę niezwykłą cechę, którą Państwo w sobie mają. Niech będzie dla wszystkich innych świadectwem tego, z kim mają do czynienia, co to jest za człowiek – człowiek wielki.

Dziękuję bardzo".

Więcej, w najbliższym wydaniu Głosu, 16 stycznia.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Anonim
  K 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Słowa uznania i gratulacje dla Pana Piotra Moskwy. Miejmy nadzieję, że wśród nas jest dużo osób, które potrafią stanąć na wysokości zadania i w chwilach zagrożenia zdrowia lub życia drugiego człowieka albo zwierzęcia odpowiednio zareagować. Czasem naprawdę niewiele trzeba zrobić, aby nie doszło do złego/ tragicznego zdarzenia. Pamietajmy, że naszą reakcją możemy zapobiec lub zmniejszyć jego skutki. Niech pierwszym odruchem nie będzie odwracanie głowy i myśl- przecież to nie jest moja sprawa. Nikt oprócz mnie tego nie widzi więc sobie odpuszczę. Należy wziąć pod uwagę, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie potrzebował pomocy drugiego człowieka. Nie jesteśmy samowystarczalni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Jedyna taka trasa biegowa w Polsce. Wzorem jest...

To był barwny i huczny Dzień Reymonta

Pierwszy ślub w plenerze w historii jeżowskiego...

Inwestowali w kapitał ludzki

Wyjątkowy Dzień Dziecka w Woli Makowskiej

Pięć lat młodsza od Niepodległej

BAJM gwiazdą na święcie Reymonta

Aktywność seniorów jest imponująca

Pieniądze, czy prezent. Podpowiadamy, jaki prezent...