historia

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 lutego 2020 | 13:30 komentarzy 19

(Fot. Sławomir Burzyński)

Zabytkowy dworzec kolejowy w Skierniewicach będzie ponownie remontowany. Czy stanie się to pretekstem do usunięcia komunistycznej symboliki występującej w zdobieniach hali głównej dworca?

– Znajomy odwiedzający Skierniewice zauważył na zdobieniu wewnątrz dworca kolejowego symbole propagujące system totalitarny – alarmuje pani Maria.

Zdobienia to dziesięć naściennych obrazów wykonanych w technice nakładania warstw tynku (sgraffito). Autorzy: A. i J. Mieszkowscy, rok powstania 1954.

Tancerze w ludowych strojach. Grupa budowniczych nad makietą Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Robotnicy przy montażu ciągnika ursus. Robotnicy kolejowi przy budowie torowiska, w tle wagony z transportem ursusów. Rolnicy podczas ważenia worków ze zbożem. I w czasie żniw, gdzie widać chłopa z widłami i babę z sierpem w ręku. Zawiadowca stacji z lizakiem. Kolejarka z chorągiewką sygnałową. Scena zbiorowa z udziałem artystów: malarzy, rzeźbiarzy, aktorów i muzyków.

Na miejscu honorowym obraz przedstawiający robotnicę i robotnika na tle sztandarów i stada gołębi. Para trzyma sierp i młot, sztandary w domyśle są czerwone, a na jednym z nich skrzyżowany sierp i młot. Tak system totalitarny zaatakował na dworcu kolejowym w Skierniewicach.

Problem w tym – dla tych, którzy chcieliby zniszczyć sgraffito – że symbolika komunistyczna, jak sierp i młot, nie jest w Polsce zakazana. Używa jej działająca legalnie Komunistyczna Partia Polski.

Dworzec przeszedł 12-letni remont generalny, zakończony w 2003 roku. Teraz PKP uznały, że czas na kolejny remont. Zacznie się w tym roku, obecnie finalizowana jest dokumentacja przetargowa na wyłonienie wykonawcy.

Czy socrealistyczne sgraffito przetrwa?

Czytaj w najnowszym papierowym wydaniu GŁOSU (20.02.)

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 25

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW

18Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Dawid 18 5 dni temuocena: 100% 

  Tak tylko głupcy niszczą swoją przeszłość czyli swoją historię. Przed wojną Sanacja zniszczyła społeczeństwo pod względem zdrowotnym i oświatowym, nikt się nie przejmował panującą grużlicą i analfabetyzmem. Wojna przez 5 lat dokonała tragicznych zniszczeń. W wyzwalaniu Polski jakoś zabrakło Włochów, Anglików, Belgów,Francuzów tylko ta niechciana przez niektórych Armia Czerwona. Sanacyjni generałowie włuczyli Polską Armię w walkach po wszyskich krajach Europy tylko zabrakło ich w wyzwalaniu Polski. Tak rządy komunistów odbudowywały zrujnowany kraj a ludzi starszych uczyli pisać litery aby umieli się podpisać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość 17 6 dni temu

  W Hiszpanii likwidacja mauzoleum chrześcijańskiego dyktatora Franco bo to było propagowanie systemu totalitarnego ale nie odkrycie historycznych prac artystycznych na dworcu PKP Skierniewice .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Seb 16 miesiąc temuocena: 100% 

  Po co ten remont? Czyżby jakiś przekręt?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oj 15 miesiąc temuocena: 100% 

  Oczywiście. Ma być droższy niż ten poprzedni, a zmienić się ma tyle, że zainstalują podjazdy dla niepełnosprawnych. Będzie jak z remontem torowisk, miało być szybciej, a jest jak dawniej. Kolej to wór na pieniądze bez dna...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wilczynek 14 miesiąc temuocena: 0% 

  Byłem przypadkowo w Skierniewicach na dworcu ,to co zobaczyłem przeraziło mnie dworzec kolei Warszawsko -Wiedeńskiej na ścianach socrealizm moja przewodniczka skierniewiczanka nie widziała w tym nic nie stosownego .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość 13 miesiąc temuocena: 75% 

  Takie dzieła artystyczne powinny być udostępniane tylko w muzeum żeby nie obmawiano Skierniewic że mają jeszcze w Urzędzie Miasta Skierniewice towarzysza zatrudnionego z największymi dochodami .W tym wnętrzu muzealnego dworca starego powinien stać duży telebim i cały czas przez dobę pokazywać Kabaret Dudek pt. "Pociąg" .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Drr 12 miesiąc temuocena: 100% 

  W tesco można było kupić niedawno zarówno sierp jak i mlot. Czy to jest promowanie totalitaryzmu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak Mały.. 11 miesiąc temuocena: 88% 

  Pomniki minionych lat nie przerwały, to co pozostało powinno zostać i pokazywać Tym Mlodym jak to było kiedyś. Uważam że.. To.. powonno pozostać na swoim miejscu, gdyż nie wiele pozostało. Tylko GŁUPCY NISZCZĄ..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miki 10 miesiąc temuocena: 90% 

  To jest sztuka i to unikalna !!! ale też pamiątka naszej trudnej historii, a jeśli ktoś tego nie rozumie to trzeba wielkimi literami napisać mu komentarz a nie niszczyć zabytek. Hitler też palił książki i niszczył obrazy. Czy chcemy wrócić do tamtych czasów? Czy w Skierniewicach mamy za dużo zabytków? ice

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ Sławek 9 miesiąc temuocena: 80% 

  @Misiu: Poogladaj inne pomniki, nawet w Skierniewicach. To nie wyzwoliciele a okupanci. Wyzwolił nas zachód z NATO na czele. Podobno nawet anglicy nam pomagali. Natomiast byli jeszcze jacyś naziści. Nikt nie skąd i kto to. Niestety historia zawsze była podatna na politykę, ale tak chamskiego jej zmieniania jak teraz nigdy chyba nie było.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Misiu 8 miesiąc temuocena: 80% 

  Tak się właśnie zakłamuje historię. Nie wiem dlaczego zdjęto napis pod czołgiem na którym były wykute nazwiska wyzwolicieli Skierniewic. Czyżby zachód miał nas wyzwolić spod okupacji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mój Nick 7 miesiąc temuocena: 88% 

  Uuuu... Głos zaczyna PiSowską ideologię propagować? Od razu wystąpcie o zmianę ulicy Dworcowa bo co prawda nikt człowieka nie kojarzy, ale Dworcow to musi być totalitarny komunista. Zmiana na księdza Politykuszki byłaby w sam raz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Zenon 6 miesiąc temuocena: 100% 

  Szanowna Redakcjo, Poproszę o poważny temat. Myślę, że komentarz p. Marii był zbędny, bo nikt Jej o zdanie nie pytał. Dworzec jest piękny, można wyremontować i zamknąć temat.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Majkel 5 miesiąc temuocena: 100% 

  Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie odbierze tych grafik jako pochwaly totalitaryzmu. To czesc naszej historii i nie rozumiem po co na sile robic z nich sensacje, szczegolnie ze sa na dworcu juz kilkanascie lat. Poza tym maja swoj specyficzny koloryt. Co zamiast nich powinno byc namalowane? 2 warstwy beżowej farby lateksowej czy moze reklamy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gosc 4 miesiąc temuocena: 75% 

  Już sie kuźwa przyczepili już przeszkadza .zajmijcie sie czyms a nie szukacie sensacji z byle czego.Skoro tak to zburzyć razem z Pałacem Kultury ...idioci

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość 3 miesiąc temuocena: 60% 

  Nowy dworzec kolejowy Skierniewice na wzór dworca kolejowego Łódź Fabryczna to dzisiaj zwykła konieczność aby spełniać standardy europejskie. Zabytkowy budynek stary to wspaniałe muzeum sztuki z dziełami artystycznymi na których jest instruktarz jak wykonać popiersie Karola Marksa czy rodzinny hołd dla Adama Mickiewicza z Litwy. Miejsce na nowy dworzec kolejowy Skierniewice będzie tylko ten stary budynek trzeba przenieść w stronę parku miejskiego używając rzadkich technologii w Polsce a powszechnie używanych na zachodzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kulfon1 2 miesiąc temuocena: 50% 

  W Polsce znów przy władzy są bolszewicy, więc dekoracje są na czasie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość 1 miesiąc temuocena: 45% 

  Nowoczesny szklany dworzec powinien być zaprojektowany i budowany obok w stronę parku tam gdzie był kiedyś zbombardowany i wyburzony a ten powinno PKP przekazać jak parowozownię Muzeum Historii Skierniewic i Towarzystwu Miłośników Kolei.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~BiLL 0 miesiąc temuocena: 63% 

  Nie ma już poważniejszych tematów i problemów?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.267 sekundy