z miasta

na sygnale

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 marca 2020 | 00:00 komentarzy 9

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Bieżące informacje dotyczące sytuacji - przede wszystkim w Skierniewicach - w związku z epidemią koronawirusa.

AKTUALIZACJA (12.03, godz. 11)

Komenda Główna Policji apeluje, by powiadamiając o zdarzeniu nie robić tego osobiście w komendzie, lecz zgłaszać telefonicznie.

– Zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu. Do państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek policji dostępne na stronach internetowych oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numery 112 i 997. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej Moja Komenda. Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia, otrzymają państwo instrukcje, co do dalszego postępowania. – informuje Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

***

Od dziś zawieszono zajęcia w przedszkolach i szkołach, zamknięte są jednostki miejskie - Ośrodek Sportu i Rekreacji, Pływalnia Miejska Nawa, Centrum Kultury i Sztuki wraz z kinem Polonez, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Historyczne Skierniewic.

AKTUALIZACJA Poniedziałek, 9 marca:

14.00    Dzień otwarty drzwi w szkole w Mokrej Lewej został odwołany ze względu na zabezpieczenie przed epidemią koronawirusa. Nowy termin jeszcze nie został podany.

– Nie jestem w stanie na razie podać szczegółowej daty, jednak musimy zastosować się do poleceń, wydanych przez organ prowadzący – mówi Konrad Prokopczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrej Lewej.

Podczas dnia otwartego organizatorzy przygotowali cały program dla rodziców i dzieci, w którym uwzględniono: warsztaty kreatywne, obserwacje przyrodnicze z mikroskopem, a także interaktywne zabawy w języku angielskim.

13.00    Szpital w Skierniewicach ze względów epidemiologicznych wprowadził ograniczenia odwiedzin pacjentów. Odwiedziny możliwe są w godz. 15-17. Przy pacjencie może przebywać tylko jedna osoba odwiedzająca. Szpital przypomina również o obowiązku pozostawiania odzieży wierzchniej w szatni.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

 • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
 • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Więcej informacji dot. koronawirusa: gov.pl/koronawirus

INTERAKTYWNA MAPA ZACHOROWAŃ DOSTĘPNA TUTAJ
 

10.00   Osoby z grupy ryzyka z powiatów skierniewickiego i rawskiego kierowane są do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

 •             W mieście do wtorku (3.03) nie odwołano żadnych samorządowych imprez masowych. Samorząd wydał natomiast zalecenia podległym sobie instytucjom. Najkrócej – myć ręce, dbać o higienę a w przypadku złego samopoczucia pozostać w domach.
   
 •             Wojewódzki Urząd Pracy-Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Skierniewicach informuje natomiast, że targi edukacyjne "Szkoła dla ósmoklasisty", zaplanowane na środę, 11 marca zostały odwołane. Podobnie nie odbędzie się dzień otwarty w Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Powód to zapobieganie zakażeniu koronawirusem.

8 pacjentów czeka na wyniki badań, które mają wykluczyć zakażenie koronawirusem, a 291 osób w województwie łódzkim jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Zalecenia dla dyrektorów szkół wydał też MEN. Dyrektorzy placówek oświatowych apelują do rodziców m.in. o to, by nie posyłali do szkoły dzieci przeziębionych i chorych. Stosowne informacje dyrektorzy umieścili w dziennikach elektronicznych. W placówkach prowadzone są działania profilaktyczne dotyczące podstawowych zasad higieny, w tym częstego mycia rąk oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.

Learze apelują, by pacjenci z katarem, czy stanem podgorączkowym nie zgłaszali się od razu do szpitalnej izby przyjęć.

– Pamiętajmy, że pierwszy kontakt to jest u lekarzy POZ-ów – podkreśla Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. – Tam najpierw należy się kierować. Natomiast po godzinie 18, a także w niedziele i święta funkcjonuje nocna opieka lekarska, tu zgłaszają się pacjenci, którzy ewidentnie mają wysoką temperaturę, kaszel, duszność – ogólne objawy grypowe.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skierniewicach nie wykonuje badań laboratoryjnych w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

 

Czwartek,5 marca: 

W niedzielę (23.02) wróciła do Polski z Lombardii i zgodnie z zaleceniem MZ usłyszanym w radio zgłosiła się (telefonicznie) do Stacji Epidemiologicznej w Skierniewicach. – Byłam cztery razy przełączana, zanim ktoś ze mną w ogóle porozmawiał. Miałam wrażenie, że są zdziwieni, że ktoś w Skierniewicach może o to pytać – skarży się kobieta. Justyna Łukasik, dyrektor sanepidu uspokaja - Nie ignorujemy żadnego zgłoszenia.
31 stycznia sejmik województwa łódzkiego podjął ostateczną decyzję o likwidacji w skierniewickim szpitalu, nie istniejącego od wielu miesięcy, szpitalnego oddziału zakaźnego w Skierniewicach. Uzasadnienie do uchwały budziło zdumienie radnych opozycji samorządu. Wyczytali wszak, że likwidacja jest tylko formalnością i że przez ostatnie miesiące kadra menadżerska WSZ bezskutecznie próbowała skompletować zespół, ale dowiedzieli się również, że nie powinno to być szczególną trudnością, gdy najbliższy podobny oddział znajduje się osiemdziesiąt kilometrów dalej w Piotrkowie Trybunalskim. Doskonały dojazd mieszkańcy mają również do Łodzi. Informacja nabiera nowego sensu w sytuacji, gdy minister zdrowia w oficjalnym komunikacie informuje, że kwestią czasu jest wykrycie pierwszych przypadków koronowiarusa w kraju. Wprawdzie urzędnicy zapewniają, że na zagrożenie jesteśmy gotowi, to doświadczenia pani Barbary każą wątpić.

Skierniewiczanka wróciła z Europy, z obszaru, gdzie wykryto koronawirusa, po powrocie do kraju zgłosiła się do sanepidu.

– Generalnie, po wielu telefonach, usłyszałam, że muszę się samoobserwować przez 14 dni. W razie wzrostu temperatury, czy problemów z górnymi drogami oddechowymi należy jechać własnym samochodem (broń Boże pociągiem) na oddział zakaźny do Warszawy i Łodzi, i tyle – relacjonuje kobieta.

 Próbowaliśmy się z panią skontaktować, oddzwonić, mieliśmy z tym problem, bo kobieta nie zostawiła do siebie telefonu – mówi Justyna Łukasik, dyrektor skierniewickiego sanepidu. – W przychodni zdrowia odmówiono nam udzielania kontaktu, powołując się na RODO. Pani zadzwoniła w końcu na telefon alarmowy 112 i tak udało nam się ostatecznie porozmawiać – mówi dyrektor.

Sanepid uruchomił natomiast całodobowy telefon alarmowy:
509 425 343

 

– Ważne, by osoby odnotowujące, ich zdaniem, niepokojące objawy, nie przychodziły do nas. Ten telefon usprawni komunikację – podkreśla nasza rozmówczyni.
Nie da się jednak ukryć, zaczyna się panika – w sanepidzie ustawiają się kolejki.

W skierniewickich aptekach dostępne są już specjalne maseczki ochronne. Pani Marlena Starosta studiuje w Warszawie. Codziennie pociągiem dojeżdża na zajęcia.

– W poniedziałek dostałam informację na mejla, wcześniej podobne widziałam w szkole, że osoby przebywające na terenie kampusu ALK, które powróciły lub przybyły na studia z krajów, w których stwierdzono nasilone zachorowania spowodowane koronawirusem, oraz osoby, u których występują objawy przeziębieniowo-grypowe, są proszone do noszenia na terenie uczelni maseczek ochronnych. Maski są dostępne w recepcjach.

Pacjenci z terenu powiatu skierniewickiego, rawskiego i łowickiego z podejrzeniem choroby zakaźnej (np. zapalenie oskrzeli, płuc) mogą być hospitalizowani, jak dotychczas, na oddziale wewnętrznym WSZ.

Oddział zakaźny przed zawieszeniem działalności miał 20 łóżek, rocznie hospitalizowanych było w nim średnio nawet 700 osób. Przy oddziale działała także poradnia chorób zakaźnych, pasożytniczych i hepatologicznych. Udzielała do 2500 porad rocznie.

Praktyka pokazuje, że pomocy winni szukać w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim czy Warszawie.

– Nie ma co wszczynać paniki, sytuacja jest pod kontrolą – mówi w rozmowie z „Głosem” Justyna Łukasik, szefowa skierniewickiego sanepidu. Zapewnia, że służby nie ignorują żadnego zgłoszenia.

W środę (26.02) w Skierniewicach obradował zespół zarządzania kryzysowego. Przedstawiciele urzędu miasta, powiatu, instytucji dbających o bezpieczeństwo na tym terenie dyskutowali o działaniach na wypadek podejrzenia wystąpienia koronawirusa na tym terenie.
O szczegółach w kolejnym wydaniu "Głosu", w czwartek, 5 marca. 
 

KOMUNIKAT SKIERNIEWICKIEGO SANEPIDU: Osoby z objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 lub mające kontakt z osobą chorą lub zakażoną wirusem, proszone są o NIE WCHODZENIE do urzędów i innych miejsc publicznych oraz o KONTAKT TELEFONICZNY

 • z całodobową infolinią NFZ  800 190 590

lub Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Skierniewicach:

 • Tel. 46 833-46-00 (w godz. 7.30-15.05)
 • po godz. 15.05 – Tel. 509 425 343,

gdzie można uzyskać informacje o tym co robić i jak się zachować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 79

 • 17
  BARDZO PRZYDATNY
 • 8
  ZASKAKUJĄCY
 • 10
  PRZYDATNY
 • 7
  OBOJĘTNY
 • 10
  NIEPRZYDATNY
 • 12
  WKURZAJĄCY
 • 15
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Atan 0 2 miesiące temu

  Ludzie są nieodpowiedzialni i tyle. Maja gdzieś wirusa i robią sobie z tego żarty. Chciałbym żeby każda z takich osób która narazi inne słabsze osoby wiedziała że to przez nią. Nie jesteście sami na tym świecie nie każdy jest tak odporny jak wy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PINIA -1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nie tylko w aptekach są maseczki, w sklepach ogrodniczych też :-).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gosc -2 2 miesiące temuocena: 0% 

  Nieprawda w Skierniewicach w aptekach brak maseczek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Banalny -3 2 miesiące temuocena: 83% 

  Proszę państwa, ludzie panikują nad wyraz, nie pomaga to nikomu, maseczki nie są po to by chronić was lecz by nie zarazić innych, pamiętajmy ze maseczka nie jest przystosowana do ochrony przed wirusami, pozostają oczy i inne śluzówki. Jeśli nie macie państwo kontaktu z wydzielinami chorego (>1m), nie dotykacie rękami oka, nosa, ust, myjecie często ręce np. przed wchodzeniem do domu, ani kontaktów fekalno-oranlnych to nie ma co się bać.. Wirus ma czas inkubacji do 14dni więc nawet po tym czasie mogą wystąpić obiawy. Większe prawdopodobieństwo macie państwo zachorowania stojąc w kolejce w aptece, czy poczekalni w naszym szpitalu... Proszę wszystkich o rozsądek, higienę i zadbanie o osoby starsze bo to one są w największym niebezpieczenstwie!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacson -4 2 miesiące temuocena: 0% 

  Do 27 dni*

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ktos -5 2 miesiące temu

  Nie tylko w aptekach :) W sklepach z odzieżą BHP również :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nijhh -6 2 miesiące temuocena: 0% 

  W Skierniewicach nie ma w aptekach masek ochronnych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miki -7 2 miesiące temu

  Maski są w aptece na Norwida

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość -8 2 miesiące temuocena: 40% 

  Ja jestem przerażona

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2736 sekundy