Instytut Ogrodnictwa jest w trakcie dwóch innych, dużych inwestycji. Przy ulicy Rybickiego powstają dwa pawilony – Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych i Centrum Bioróżnorodności tzw. zasobów genowych. Całość będzie nowoczesnym kompleksem badawczym rozwiązującym problemy środowiskowe widoczne w regionie. Na zdj. dyrektor Konopacka podpisuje umowę

Instytut Ogrodnictwa jest w trakcie dwóch innych, dużych inwestycji. Przy ulicy Rybickiego powstają dwa pawilony – Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych i Centrum Bioróżnorodności tzw. zasobów genowych. Całość będzie nowoczesnym kompleksem badawczym rozwiązującym problemy środowiskowe widoczne w regionie. Na zdj. dyrektor Konopacka podpisuje umowę (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

 • Zarządzający majątkiem przyznają – wystąpiliśmy o wycenę majątku. – Był pomysł sprzedania nieruchomości, ostatecznie chcemy zorganizować w budynkach przy ul. Konstytucji 3 Maja nowoczesne Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej – mówi dyrektor Dorota Konopacka, prof. IO.
   
 • Jeśli na zadanie uda się pozyskać pieniądze z funduszy strukturalnych, Skierniewice będą mogły odświeżyć tablice na rogatkach miasta: Stolica Nauk Ogrodniczych.

O sprzedaży zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego spekulowano od miesięcy. Diecezja łowicka nigdy nie zabrała głosu w sprawie planów odzyskania XVII w. Pałacu Prymasowskiego. Kolejni zarządzający majątkiem przyznawali – utrzymanie obiektów będących pod nadzorem konserwatora jest bardzo uciążliwe i kosztowne. Dyrektor Dorota Konopacka zleciła wycenę majątku. Jasnym jest bowiem, że oficyny, w których dziś mieszczą się laboratoria, prace badawcze prowadzą zespoły naukowe IO, nie spełniają współczesnych standardów i nie można ich zmodernizować.

Dyrektor Dorota Konopacka dementuje jednak informację jakoby plany dotyczące zabytkowych nieruchomości wiązały się z ich spieniężeniem.

Mamy ambitne plany wobec osady pałacowej. Projekt jest na etapie konsultacji, przygotowujemy dokumentację. Chcemy, aby stał się miejscem wartościowym dla mieszkańców i przyciągającym gości z najważniejszych ośrodków naukowych w Europie.

Do końca 2023 naukowcy, co za tym idzie – biura, pracownie, laboratoria miałyby zostać przeniesione na tereny należące do Instytutu przy ulicy Rybickiego, za skrzyżowaniem z Alejami Rataja. Scenariusz zależy jednak od realizacji inwestycji wpisanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do Krajowej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Pieniądze z funduszy krajowych – szacunkowo to ponad 30 milionów złotych – pozwoliłyby stworzyć na działce przy ul. Rybickiego 17/19 nowoczesny kompleks laboratoriów, który pomieściłby przeniesiony majątek.

– Po wyprowadzeniu zakładów naukowych z budynków do nowej lokalizacji przystąpimy do tworzenia Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej (CRNOEE). Idea projektu najbliższa jest instytucji, która już istnieje – Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, z tą różnicą, że nasza ekspozycja dotyczyć będzie roślin i produkcji żywności oraz zasad poszanowania środowiska . Inwestycję chcemy zrealizować z regionalnych funduszy.

W CRNOEE mają być wykorzystane innowacyjne rozwiązania interaktywne. Na terenie osady pałacowej powstaną wystawy analogowe i multimedialne, ogrody i warzywniki prezentujący dorobek odmianowy IO. Osada ma się zamienić w miejsce wypoczynku i zdobywania wiedzy. Jej zasoby będą dostępne dla mieszkańców, wiedza – dla młodzieży, a infrastruktura – dla gości z kraju i zagranicy. To oni mają popularyzować wiedzę o zdrowym żywieniu i sprawić, że w do Skierniewic przyjadą młodzi ludzie aby kształcić się w tej dziedzinie.

– Chcemy mówić m.in. o tym, że jedzenie owoców i warzyw ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Planujemy przekształcić poszczególne oficyny w interaktywne muzeum ogrodnictwa, poświęcone różnym gatunkom uprawowym – mówi Dorota Konopacka.

Budynek główny – wnętrza Pałacu Prymasowskiego mają być udostępniane zwiedzającym, część zostanie wykorzystana do celów konferencyjnych.


Teza wyjściowa jest taka, że IO nie chce zbyć tego majątku. Dyrektor Dorota Konopacka, prof. IO w rozmowie z „Głosem” potwierdza – rozważaliśmy sprzedaż. Utrzymanie osady jest ogromnym obciążeniem dla budżetu Instytutu. Po przeanalizowaniu różnych opcji, podjęłam decyzję, że spróbujemy na bazie naszego majątku stworzyć Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej (CRNOEE) .

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 14

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~S 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Szkoły major ogrodnicze a egzamin trzeba jeździć aż za łódź. Tylko na papierki jest stolicą nauk ogrodniczych

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dawid -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Będąc koło Pałacu cały czas myślę o tym; ludzie w tamtym czasie żyli w lepiankach, a duchowni w takich pałacach - w myśl zasady najpierw sobie a potem bogu a gdzie te owieczki - co za hipokryzja. Pałac cały czas powinien służyć ludziom, bo został wybudowany za ich pieniądze, a nie za pieniądze duchownych, którzy bez skrupułów przez wieki ograbiali swoich poddanych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~skierek -2 ponad rok temuocena: 100% 

  Instytut upadnie w 2021 roku i tyle kasy wywalone zostanie w błoto

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~DNO -3 ponad rok temuocena: 82% 

  OD KILKU DEKAD PEWNA KASTA ŻYJE I TO DOBRZE W OBRĘBIE TEGO PAŁACU. A TERAZ KASTA POSTANOWIŁA POZBYĆ SIĘ SWOJEGO DOBRODZIEJA. CO NA TO PRACOWNICY NIEBOROWA ??????????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~yo -4 ponad rok temuocena: 86% 

  Komu to potrzebne.Stolica Nauk Ogrodniczych,a owoce droższe niż w innych regionach kraju.Najlepsze rozwiązanie to likwidacja Instytutu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Abc -5 ponad rok temuocena: 69% 

  Nie wyjdzie. To drenowanie kasy potrzebnej na inne cele. Ani to nie uratuje IO ani ogrodnictwu nie pomoże.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~były Pracownik ciągle Sympatyk -6 ponad rok temuocena: 53% 

  Trzymam kciuki za pomysł. Szkoda byłoby zaprzepaści wieloletnią historię Instytutu związaną z tym miejscem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

„Mazowsze. Wiadomości z regionu”

Kto dziś choruje na COVID?

Wesoły Dzień Jabłuszka w Zielonym Zakątku

Wygrała skierlotka o intensywnym, jabłkowym smaku

Wybory Kwiatu Skierniewic 2021

Parada przeszła ulicami Skierniewic (ZDJĘCIA)

Uroczyste otwarcie wrześniowego święta

Poczuj smak miasta

Targi Ogrodniczo-Rolne w Skierniewicach