z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 czerwca 2020 | 20:20
Bez maseczki nie zagłosujecz. Urzędnicy przygotowali 'służbowy' zapas

(fot. arch, Anna Wójcik-Brzezińska)

Maseczki, rękawiczki, dezynfekcja – dla członków obwodowych komisji wyborczych to dziś słowa klucze. Do urzędów gmin trafiły już środki ochrony osobistej, które do niedzieli zostaną dostarczone do poszczególnych lokali wyborczych.

Zarówno organizacja pracy obwodowych komisji wyborczych, jak i przygotowanie lokalu wyborczego w niedzielnych wyborach będzie wyglądało nieco inaczej niż dotychczas. 

W rozporządzeniu nie ma nic o jednorazowych długopisach, więc uznaliśmy, że nie są one wymagane – mówi Jolanta Wróblewska, sekretarz miasta. – Wszystkie przedmioty, w tym długopisy, których dotykają osoby wchodzące do lokalu wyborczego muszą być systematycznie dezynfekowane.

Członkowie komisji muszą być natomiast wyposażeni w środki ochrony osobistej, tj. rękawiczki, maseczki lub przyłbice. Zakup tych środków, a także płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni został sfinansowany z budżetu państwa.

Urzędnicy rawskiego ratusza zamówili ponad 80 przyłbic – po jednej dla każdego członka obwodowej komisji wyborczej. Do lokali wyborczych trafi też łącznie 650 maseczek. Urzędnicy, składając zamówienie uwzględnili od razu zapasy środków ochrony osobistej na dwie tury wyborów. Do każdej obwodowej komisji trafi paczka (100 sztuk) jednorazowych rękawiczek (zamówiono łącznie 2000 sztuk rękawiczek), 10 litów płynu do dezynfekcji powierzchni (zamówiono 18 pięciolitrowych pojemników) i płyn do dezynfekcji rąk, z którego będą również korzystać wchodzący do lokalu wyborcy.

Zgodnie z wytycznymi, w lokalu wyborczym przypadają 4 m kw. na jednego wyborcę. Przy wyliczeniach liczby głosujących, którzy w tym samym czasie mogą przebywać w lokalu nie bierze się pod uwagę członków komisji, mężów zaufania czy obserwatorów społecznych.

Członkowie komisji będą siedzieli przy stolikach oddalonych od siebie co najmniej o 1,5 metra. Każdy z nich dostanie maseczkę, którą powinien wymieniać co 4 godziny. Stoliki nie mogą być pokryte suknem, ani innym „wchłanialnym”materiałem.

Lokal wyborczy musi być wywietrzony przed otwarciem, a później co godzinę, przynajmniej przez 10 minut. Wietrzenie nie przerywa głosowania i pracy komisji.

Wyborcy, przed wejściem do lokalu będą musieli zdezynfekować ręce. Muszą mieć też założoną maseczkę. – W każdym lokalu będzie kilkanaście dodatkowych maseczek, gdyby któryś z wyborców nie miał swojej – mówi Jolanta Wróblewska. – Maseczki będą wydawane głosującym w wyjątkowych sytuacjach. Zgodnie z przepisami, każdy powinien zadbać o to, by wchodząc do pomieszczenia zakryć usta i nos.

Przed otwarciem lokalu trzeba będzie zdezynfekować m.in. klamki, urny wyborcze, blaty stołów, włączniki światła i wszystkie inne przedmioty i pomieszczenia, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w nim przebywające. Taka sama dezynfekcja powinna być przeprowadzana przynajmniej 6 razy w ciągu trwania głosowania.

Sprawdziliśmy, również w gminie Rawa Mazowiecka lokale są przygotowane na wybory

47 przyłbic – jedna dla każdego członka obwodowej komisji wyborczej

282 maseczki – po 6 maseczek dla członka komisji (na dwie tury)

500 sztuk rękawiczek jednorazowych – jedna paczka na lokal wyborczych

50 litrów płynu do dezynfekcji – 10 litrów na lokal wyborczy.
 

SADKOWICE: Czekają na nich członkowie komisji wyborczych w przyłbicach

To będą wybory w cieniu koronawirusa. Komisje wyborcze muszą sprostać szczególnym wymogom sanitarnym. Na terenie gminy są cztery komisje wyborcze: w Sadkowicach, Lubani, Kłopoczynie oraz Lewinie. Pracować w nich będzie 36 osób. Z Ministerstwa Zdrowia uzyskano dla nich 38 przyłbic ochronnych, 900 rękawiczek, 200 maseczek, po 8 sztuk płynu dezynfekującego dla każdej z komisji. Dodatkowy płyn do dezynfekcji powierzchni. Każdy wyborca powinien zabrać za sobą długopis. Komisje będą posiadały dodatkowe długopisy, ale to w sytuacjach wyjątkowych.

Co ciekawe w gminie Sadkowice 7 osób odda głos korespondencyjnie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Najgorsza droga w gminie. Jest nadzieja na asfalt w...

Wyższe podatki, droższe śmieci. Jak żyć?

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

Juniorzy starsi AZS zakończyli sezon 2021/2022

Prezenty na Dzień Babci i Dziadka. Które ucieszą...

Otrzymali pozwolenie. Będą poszukiwać w lasach

Mieszkańcy nie chcą biometanowni. Gmina zmienia...

Lekkoatleci UKS Vis rozpoczęli sezon halowy 2022

Przygotuj swój dom na zimę. Sprawdź jaki...