społeczeństwo

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 sierpnia 2020 | 09:53 komentarzy 18
Upalny weekend ściągnął nad Rawkę turystów. Wypoczywają tu jednak nielegalnie.

Upalny weekend ściągnął nad Rawkę turystów. Wypoczywają tu jednak nielegalnie. (fot. Joanna Młynarczyk)

„Moja żona została spisana przez policję za kąpiel na zakolu. Czeszą wszystkich jak leci, podobno nie wolno w ogóle zbliżać się do Rawki, a brak o tym tablic informacyjnych, zajmijcie się tym” – napisał do redakcji Czytelnik.

Gorący, wręcz upalny weekend ściągnął nad rzekę mieszkańców szukających w wodach Rawki ochłody. Zakole i Oberwanka – to dwa najbardziej popularne miejsca do wypoczynku na Rawce. Doskonale znają je okoliczni mieszkańcy, którzy od pokoleń z nich korzystają. Uroki miejsc spokojnych, odpowiednich do wypoczynku, relaksu odkrywają przyjezdni turyści.

– Mieliśmy jechać na weekend na Mazury, ale nie znaleźliśmy tam niczego wolnego i przyjechaliśmy nad Oberwankę, znamy to miejsce ze spływu kajakowego, bardzo nam się podoba – przyznają Agnieszka i Robert, turyści z Warszawy.

– Rodzice mnie tu przyprowadzili, kiedy byłem dzieckiem, teraz ja przyprowadziłem narzeczoną – mówi Jakub, skierniewiczanin. – Wiem, że Rawka jest rezerwatem, ale nie wiedziałem, że nie można tu wypoczywać, jestem tym zdziwiony – dodaje.

Sprawdziliśmy, w Rawce nie wolno się kąpać, a nawet pływać kajakiem bez zgody uzyskanej z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– Kąpiel w Rawce nie jest dozwolona chociażby ze względu na bezpieczeństwo – brak tu wyznaczonego kąpieliska, a poza tym Rawka jest rezerwatem przyrody i zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie przyrody, wstęp do rezerwatu jest zakazany – tłumaczy Agnieszka Pruszkowska, specjalista ds. ochrony przyrody z Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. – Zakaz dotyczy również kajakarzy, którzy bez zgody wydanej przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska nie powinni pływać Rawką. Otrzymanie zgody jest możliwe na podstawie wniosku, wydawanego za odpłatnością, a czas oczekiwania może wynieść do 3 tygodni – informuje.

– Wiem, że wiele osób nie może pogodzić się z zakazem kąpieli w Rawce, bo często ich dziadkowie tu wypoczywali, potem rodzice, teraz oni ze swoimi dziećmi przychodzą, ale mentalność ludzi też musi ulegać zmianie, czasy idą do przodu i wszystko się zmienia, przepisy również – tłumaczy Agnieszka Pruszkowska.

Nad Oberwanką tabliczki z informacją „zakaz wstępu” co prawda wiszą, ale umieszczone są tak wysoko na drzewach, że trudno je dostrzec z plaży. No i kosze, przymocowane łańcuchami do drzew dają wręcz przyzwolenie do wypoczynku w tym miejscu…

Do tematu wrócimy w najbliższym wydaniu „Głosu Skierniewic i Okolicy” (13.08).

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 41

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 11
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 6
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
 • 11
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW

18Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Gala 18 miesiąc temu

  Na czym stanęło? ? Miał być c.d. tematu i co redakcja na to?? Jak się ma to rozporządzenie i zakażyczę do innych o promowaniu regionu i turystyki kajakowej? Dopiero co w czasie kampanii prezydenckiej politycy i przedstawiciele rozwoju turystyki zachęcali do odwiedzania i korzystania z uroków Rawki i Puszczy Bolimowskiej! Absurdów c.d.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jeszcze Skierniewiczanka, ale w tych okolicznościach... 17 miesiąc temu

  ciekawe że tylko w tym grajdole zwanym Skierniewicami takie przepisy. W normalnych miejscach(patrz: poza granicą Skierniewic) normą jest, że ludzie chłodzą się w upały w chłodnej wodzie. Urzędasom odwaliło, ale nie można się ugiąć. Nie pozwólmy, by zdrowy rozsądek poszedł w odstawkę, przepisy powinny SŁUŻYĆ OBYWATELOM a nie nabijać kabzę nieudolnym urzędnikom, którzy nie potrafią podjąć konstruktywnej inicjatywy, by pozyskać środki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz 16 miesiąc temuocena: 100% 

  Dojna zmiana w całej okazałości. Kasa na patologię i darmozjadów musi być .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sław. 15 miesiąc temuocena: 100% 

  Dawno powinien być wyznaczony szlak kajakowy w rezerwacie tak jak w innych rezerwatach.Od 1950 roku nie można tego zrobić?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kulfon1 14 miesiąc temuocena: 100% 

  Urzędnicy jak myślą, to ich boli!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~GOŚĆ 13 miesiąc temuocena: 100% 

  Wypoczywających nad Rawką jest łatwo złapać ale jak "Ktoś" rozkopał brzeg ciężkim sprzętem budując przystań kajakową w Samicach na wysokości Pensjonatu Asia to już sprawcy nie udało się ustalić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wczasowiczka 12 miesiąc temuocena: 100% 

  Pani Agnieszko! Proszę przekazać Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, żeby zajęła się też tymi którzy zakłócają spokój i ciszę. To skandal, że byle kucharzyna z osady Chlebacz ma wszystkie przepisy w d.... i urządza supergłośne zabawy na tym terenie. Ludzie przyjeżdżają odpocząć, a tu serwuje się im głośną, męczącą muzykę w dzień i w nocy. To skandal.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łodzianka 11 miesiąc temuocena: 88% 

  Powinny być wyznaczone miejsca gdzie można się kąpać, byłoby miło i normalnie, pod warunkiem, że ludzie nauczyliby się kultury i nie zaśmiecali środowiska, a niestety niektórzy zachowują się skandalicznie, zostawiają wszędzie butelki szklane i plastikowe, grille jednorazowe a nawet zafajdane pieluchy jednorazowe - ciekawe czy w domu albo na swojej działce też tak się zachowują? Ale jakby co, to mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pablo Escobar 10 miesiąc temuocena: 100% 

  Rawka dla wszystkich

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marecki 9 miesiąc temuocena: 100% 

  To tylko w Skierniewicach możliwe. To jakieś jaja. 3 tygodnie czekać na pozwolenie kiedy sezon trwa 8. I co kąpiąc się lub pływając kajakiem zniszczę ten park przyrody? Pierwsza wojna światowa go nie zniszczyła Chyba komuś odj .... bało. Rawka jest długa, jedźcie do Kęszyc albo do Bolimowa, tam są fajne plaże i zero urzędowych aktywistów co dorabiają do budżetu. To jest chore!!!! To tylko w Skierniewicach :(

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wujoiro 8 miesiąc temuocena: 80% 

  Jak żyje zawsze się w Rawce kompalem i będę się kompal i moje dzieci też będą wolna rzeka Rawką

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zenon 7 miesiąc temuocena: 100% 

  A wędkarze ryby mogą łowić im mandaty sie nie należą? też przebywaja nad rawką.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolo 6 miesiąc temuocena: 17% 

  Zenon wędkarze mają wykupione kartę i też mają zakaz połowu ryb na rzece w rezerwacie ps od wędkarzy to wara

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wczasowicz 5 miesiąc temuocena: 75% 

  Miejsce w dosyć często ciekawe. W nie ma dobrze go oznaczonego w jako rezerwat przyrody. W dlatego też też nie jako samo miejsce wypoczynkowe i powinno być być dostępne są dla ludzi z ale przede wszystkim na dla ludzi z z kulturą. Jeszcze raz nie spotkałem się z tam syfu mimo braku czasu tabliczek. Jak polak chce mi się to potrafi się zadbać o o piękne i miejsce

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elo 4 miesiąc temuocena: 20% 

  To miejsce ma już swoich właścicieli i gojom wstęp wzbroniony

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł 3 miesiąc temuocena: 100% 

  A oddychać można? Postanowienia mentalność. Bóg dał nam wolność i ziemię we władanie!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Witold 2 miesiąc temuocena: 67% 

  Tak, po opłacie za wydalanie CO2.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zniesmaczona 1 miesiąc temuocena: 67% 

  W tym kraju niedługo będziemy pytać o pozwolenie na oddychanie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3712 sekundy