(fot. Joanna Młynarczyk)

„Balladyna w Skierkach” – taki tytuł nosiła skierniewicka gra miejska, zorganizowana w ramach akcji Narodowego Czytania. Wybitne dzieło polskiego romantyzmu – „Balladyna” Juliusza Słowackiego, było inspiracją do zorganizowania w weekend zabawy przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Formuła zwykle organizowanej przez MBP gry miejskiej w noc bibliotek, na przełomie maja i czerwca, w tym roku wykorzystana została podczas akcji Narodowego Czytania.

– Uznałyśmy, że ze względu na ograniczenia covidowe i brak miejsca w bibliotece przy ul. Mszczonowskiej, gra będzie dobrym rozwiązaniem – mówi Izabela Strączyńska, dyrektor MBP w Skierniewicach. – Można zorganizować ją na powietrzu i nie powoduje grupowania się ludzi, a wręcz przeciwnie, drużyny muszą się rozproszyć po mieście. W siedzibie głównej biblioteki, według obowiązujących przepisów, może przebywać nie więcej niż 20 osób – tłumaczy.

Kierująca biblioteką zwraca uwagę, że akcja Narodowego Czytania cieszyłaby się większym zainteresowaniem, gdyby czytana była literatura bardziej współczesna, stąd gra – jej zdaniem – jest tu ciekawszą propozycją.

– Cały czas oscylujemy w literaturze XIX i połowie XX wieku, a są to pozycje trudne w odbiorze, szczególnie, gdy czytają je osoby nie związane na co dzień z czytaniem, dlatego moim zdaniem ciekawym rozwiązaniem jest gra.

Tytuł gry „Balladyna w Skierkach”, nawiązuje do postaci z utworu Słowackiego, gdzie Skierka to jeden z bohaterów fantastycznych dramatu.

W skierniewickiej grze wzięło udział 6 drużyn, dwie dzień wcześniej wycofały swoje uczestnictwo.

– Jest bezpiecznie, nie ma wchodzenia do sklepów czy innych instytucji, a sama zabawa jest też ciekawa – słyszymy.

Podczas spaceru po mieście, przy pomocy mapy, należało odnaleźć kilka punktów znajdujących się, m. in. w kinie, parowozowni, sklepie muzycznym, kwiaciarni, na targowisku i rozszyfrować czekające tam zagadki literackie, ale nie tylko. Na uczestników czekały w sumie 23 zadania. Każda drużyna za swojego patrona obrała sobie jednego z bohaterów „Balladyny”. Tytułowa Balladyna okazała się najszczęśliwszym wyborem. Przyniosła zwycięstwo drużynie o tej nazwie. Rodzina otrzymała malinowy kosz z pysznościami. II miejsce zajęła Drużyna Skierki, a III miejsce Drużyna Pustelnika. Wszyscy nagrodzeni zostali bonami do Empiku. Zadeklarowali też udział w grze w przyszłym roku.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3017 sekundy