Ulica Żwirki w Skierniewicach.

Ulica Żwirki w Skierniewicach. (Fot. Sławomir Burzyński)

Skierniewice są prawdopodobnie jedynym miastem w Polsce, gdzie tragiczną śmierć lotników Żwirki i Wigury upamiętnia ulica Żwirki, nie ma natomiast nazwiska Stanisława Wigury.

Porucznik Franciszek Żwirko, pilot wojskowy oraz Stanisław Wigura, konstruktor lotniczy, inżynier i lotnik, 88 lat temu zwyciężyli w Challenge 1932 – międzynarodowych zawodach lotniczych samolotów turystycznych. Niecały miesiąc później, 11 września, zwycięska załoga zginęła w katastrofie lotniczej, lecąc samolotem RWD-6 do Pragi.

Jeszcze w tym samym roku samorząd miasta Skierniewice upamiętnił lotników, zmieniając nazwę ulicy Pamięckiej na ulicę Żwirki, zaś przyległy do niej teren nazywając placem Wigury. Wzmianka o tym znajduje się w „Sprawozdaniu z działalności samorządu miejskiego miasta Skierniewic za czas 1927-1934”.

Plac Wigury, jak wynika z przedwojennych planów geodezyjnych, obejmował trójkątny obszar pomiędzy ulicą Pamięcką (Żwirki) a obecnym łamańcem i blokiem przy ulicy Jagiellońskiej 2. Warto przypomnieć, że do drugiej połowy lat 50. biegnąca od Rynku ulica Żwirki kończyła się na Jagiellońskiej.

Z kolei na planie miasta z 1958 roku (ze zbioru Muzeum Historycznego Skierniewic) zaznaczona jest ulica Żwirki i Wigury, obejmująca również początkowy odcinek dzisiejszej Jagiellońskiej, od Żwirki do Mszczonowskiej.

Natomiast mapa geodezyjna z 1965 roku wskazywała, że trójkątny placyk jest bezimienny, od Rynku do Jagiellońskiej biegnie ulica Żwirki, a jej nowe przedłużenie do ulicy Reymonta nosi nazwę Wigury. W rzeczywistości tak nie było, o czym mówi pani Elżbieta, mieszkająca w bloku przy nowym odcinku ulicy Żwirki.

– Odkąd pamiętam, a do bloku wprowadziliśmy się zaraz po jego postawieniu pod koniec lat pięćdziesiątych, w nazwie ulicy był tylko Żwirko. Moja starsza siostra też to potwierdza – mówi. – Dobrze byłoby uzupełnić tabliczkę, bo teraz niektórzy strasznie kaleczą nazwisko patrona ulicy mówiąc, że mieszkają „na Żwirkach” – dodaje.

Obecnie w spisie miejskich ulic i na wszystkich oficjalnych planach figuruje ulica Żwirki, po jego towarzyszu nie ma śladu. To prawdopodobnie ewenement na całą Polskę, że tragiczną śmierć duetu zwycięzców Challenge 1932 upamiętniono nazwiskiem tylko jednego z nich...

Więcej na ten temat można przeczytać w bieżącym (10.09) papierowym wydaniu GŁOSU oraz w wydaniu elektronicznym.


 

Fot. CAF – W. Rozmysłowicz/ze zbioru Muzeum Historycznego Skierniewic

Zdjęcie z budowy bloku przy ulicy Mszczonowskiej 3 w roku 1959 – w tle budynek przy ulicy Żwirki 3a.

Sławomir Burzyński

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Jedyna taka trasa biegowa w Polsce. Wzorem jest...

Po intensywnym weekendzie harcerze udają się na...

Premiera spektaklu grupy teatralnej Com.pl.ex

Dyskusyjny Klub Filmowy: film dokumentalny "Cztery...

Pierwsza giełda płytowa w Skierniewicach –...

Ekologiczny piknik w „Iskierce”

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Skierniewiccy harcerze zapraszają na świętowanie...