Niektóre figurki znane z kreskówek czy gier Natalia wiernie odtwarza, nawet w najmniejszych detalach. Inne bardziej przypominają ludzi. Wszystkie zaś łączy jedno – są bajecznie kolorowe.

Niektóre figurki znane z kreskówek czy gier Natalia wiernie odtwarza, nawet w najmniejszych detalach. Inne bardziej przypominają ludzi. Wszystkie zaś łączy jedno – są bajecznie kolorowe. (fot. Joanna Młynarczyk)

W sklepie z materiałami plastycznymi jest stałą klientką, figurki lepi nałogowo. W swojej kolekcji ma około 700 postaci. Anna Kalisz, mama nastolatki, ze zrozumieniem opowiada o artystycznym szaleństwie Natalii.

– Córka w sklepie z materiałami plastycznymi jest stałą klientką. Na szczęście, póki co, 500 plus nam wystarcza na materiał do lepienia – z rozbawieniem opowiada mama dziewczyny.

Artystyczny nałóg dla rodziny nie jest nadmiernie uciążliwy. Nastolatka sięgnęła po szczególne tworzywo – plastelinę, która nie brudzi, nie uczula, i – co najważniejsze – daje się łatwo uformować oraz szybko wysycha. Uformowana z niej figurka samoistnie twardnieje, zamieniając się w lekką piankę. Nie trzeba jej suszyć czy piec w piekarniku jak w przypadku modeliny. 12 kolorowych woreczków w paczce nie wystarcza Natalce na zbyt długo. Potrafi zużyć nawet 2-3 paczki dziennie.

– Myślałam, że z czasem jej to przejdzie, ale od 2 lat jakoś nie przechodzi – mówi mama dziewczyny.

Ustawionym równo na stole figurkom przyglądamy się uważnie.

– Nie ma dwóch identycznych – zwraca uwagę pan Jarosław, tata nastolatki.

Inspiracje do zabawy nastolatka czerpie z internetu – z gier komputerowych, kreskówek, czasem z książek, jednak najwięcej figurek powstaje z wyobraźni.

– Natalia ma przestrzenną wyobraźnię, no i – co ważne – ćwiczy rączki – zwracają uwagę rodzice. – To jedna z form terapii córki. Natalia zmaga się bowiem z Zespołem Aspergera.

Asperger, jak coraz częściej o zaburzeniu mówią specjaliści, to inny sposób widzenia i interpretowania świata, a także przetwarzania informacji. Zaburzenia te przekładają się na relacje z ludźmi i właśnie tutaj stwarzają najwięcej problemów. Osoby z Aspergerem mogą mieć trudności z pojmowaniem przyjętych norm społecznych, odczytywaniem gestów czy mimiki rozmówcy, rozumieniem sarkazmu. Upraszczając – ich supermoc to szczerość, do której „zwykli” ludzie nie są przyzwyczajeni, traktują jak przejaw agresji.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 14

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

7Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~doktor 7 12 dni temuocena: 33% 

  cukrzyce juz ma, czy tylko insulinoopornosc?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pati 13 6 11 dni temu

  Artykuł dotyczy zupełnie czegoś innego.....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Doris 5 12 dni temuocena: 50% 

  A może tak delikatniej? Wbijanie szpilki , jakie to proste. Bo co? Nie jest szczupłym dzieckiem? Może bierze leki, które powodują, ze tyje. A może ma problemy związane z łaknieniem, jak większość dzieci z aspergerem, Zanim zrobisz przykrość dziecku i jego rodzinie, ugryź się w język.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwia M. 4 13 dni temuocena: 50% 

  Wspaniale! Super córka i super rodzice!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł C. 3 13 dni temuocena: 40% 

  Wreszcie jakaś ciekawa osoba w tych nudnych Skierniewicach. Gratuluję!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 2 13 dni temuocena: 50% 

  Można zrobić wystawę! Brawo Natalko!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Eli 1 13 dni temuocena: 50% 

  Brawo!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3319 sekundy