– Pisanie książki na podstawie własnych badań to praca żmudna, ale bardzo ciekawa – przyznaje Małgorzata Lipska-Szpunar.

– Pisanie książki na podstawie własnych badań to praca żmudna, ale bardzo ciekawa – przyznaje Małgorzata Lipska-Szpunar. (fot. Joanna Młynarczyk)

To będzie już kolejna książka na temat historii skierniewickich rodzin. Autorki publikacji „Skierniewiczanie nasi przodkowie”, wydanej w 2016 roku – Małgorzata Lipska-Szpunar oraz Aneta Kapelusz, kontynuują swoje dzieło o zasłużonych ludziach stąd pochodzących.

Cztery lata temu skierniewiczanki po raz pierwszy dotarły do przodków 23 rodzin, które na stałe zapisały się na kartach historii miasta i wnikliwie zbadały ich dzieje. W Akademii Twórczości, gdzie pracują, zorganizowały wystawę zdjęć i dokumentów. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.

– Pokłosiem tamtej wystawy, a także publikacji był kontakt z kolejnymi rodzinami, których przodkowie mieszkają lub kiedyś mieszkali w Skierniewicach i w jakiś sposób byli związani z miastem – pełnili ważne funkcje, wpływali na rozwój miasta. Teraz zgłosili się z tymi informacjami do nas – mówi Małgorzata Lipska-Szpunar.

Skierniewiczanki, co roku organizowały kolejne wystawy. Dziś na swoim koncie mają je już cztery, a z dwóch ostatnich powstaje kolejna książka.

– W tej najnowszej przedstawiamy 20 kolejnych rodzin – zapowiada Lipska-Szpunar.

Będą to rodziny: Gregorowiczów, Kleszowskich i Pytlińskich, Mazarakich, Myszkowskich, Stochelskich i Szachowskich, Wojtaszewskich i Włodarczyków, Żelechowskich i Stępowskich. Są wśród nich: burgrabia pałacu arcybiskupiego, pracownicy kolei warszawsko-wiedeńskiej, przedwojenni maszyniści, wybitni pedagodzy, hutnicy z huty szkła i bohaterowie I oraz II wojny światowej.

– Wiele z tych rodzin ma bardzo skomplikowaną historię, którą udało nam się rozszyfrować i przekazać w naszych opisach, ale właśnie przez to, że są skomplikowane, tym są ciekawsze dla współczesnych, co pomaga nam w badaniach – zwraca uwagę Lipska-Szpunar.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Czas na udany urlop na Mazowszu!

Prezentujemy koncepcje zazielenienia miejskiego...

Umowa podpisana. Mirbud przebuduje miejski stadion...

Uprawy pod skuteczną opieką

A może na camping?

Śmiertelne potrącenie rowerzystki

Absolutorium na powitanie lata

Tygrys czeka na Twoją pomoc

To Ty decydujesz, co powstanie w Twojej okolicy!