Nie zgłaszają się do lekarzy i na badania profilaktyczne

Z jednej strony lęk przed koronawirusem, z drugiej – problemy z dotarciem do specjalisty – system zaczyna gubić seniorów.  Część pacjentów unika wizyt w placówkach ochrony zdrowia ze strachu przed zakażeniem koronawirusem, narzekają na trudności w dostaniu się do lekarza i długie terminy oczekiwania na badania. Teleporady zwykle uważają za niewystarczające narzędzie kontaktu z lekarzem.

Informację, że przyszpitalna poradnia geriatryczna pracuje a lekarz udziela porad, umawia pacjentów bądź to na wizyty w gabinecie, bądź na rozmowę w ramach teleporady nasi rozmówcy przyjmują z niedowierzaniem.

Na początku lockdownu faktycznie kontaktowaliśmy się z seniorami telefonicznie, ale to nie trwało długo. Dziś pracujemy – przy zachowaniu standardowych środków ostrożności – normalnie – mówi geriatra Ewa Świechowska-Krawczyk z poradni geriatrycznej w Skierniewicach. – Zresztą w przypadku chorób przewlekłych, a z tymi mamy do czynienia u  seniorów, nie można zrezygnować z kontaktu z lekarzem – przestrzega nasz rozmówca.

Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności - lekarze apelują, aby często spacerować po mieszkaniu i gimnastykować się.

Specjalista zajmująca się chorobami osób starszych podkreśla – zalecenia podstawowe, jak – ograniczenie wychodzenia z domu, zachowanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony, czy częste mycie rąk – obowiązują wszystkich, niezależnie od wieku. Tylko dyscyplina pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Listopad to czas wzmożonej zachorowalności na infekcje dróg oddechowych. Zbliża się sezon grypowy. Lekarz  podkreśla, że w przypadku osób starszych i z chorobami przewlekłymi zalecane są szczepienia przeciwko grypie.

Pytana o suplementację, czy sięganie przez seniorów po środki wzmacniające, nie zapisane przez medyków, lekarz przestrzega: –  Zawsze proszę, by na wizyty pacjenci  przychodzili ze wszystkimi przyjmowanymi lekami, również suplementami i witaminami.

Zasada postępowania w przypadku pacjentów geriatrycznych, jest taka – powinni przyjmować jedynie leki zalecone i pod kontrolą lekarza. Sięganie po dodatkowe preparaty powinno być konsultowane z lekarzem.

Geriatra podkreśla – nie ma również, wbrew obiegowej opinii,  zaleceń profilaktycznych, co do przyjmowania witaminy C w dużych dawkach. Zaleca się natomiast w okresie od października do końca kwietnia przyjmowanie przez osoby starsze 2000 jednostek dziennie witaminy D3.

Przyszpitalna poradnia geriatryczna

W celu przyjęcia pacjenta do Poradni geriatrycznej wymagane jest skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub lekarza specjalisty. Do poradni przyjmowane są osoby powyżej 60. roku życia.

ul. Jana III Sobieskiego 4, pawilon C

tel. 46 834 07 73

 • Lekarz E. Świechowska-Krawczyk przyjmuje: we wtorki w godz. 7.30-11.30; środa w godz. 14.00-18.00.
 • Lekarz J. Kulesza przyjmuje: w piątki w godz. 8.00-12.00

Przed przyjściem do poradni chory oraz jego opiekun powinni zabrać ze sobą:

 • leki pozostające w domu i stosowane w terapii,
 • ostatni rozpis stosowanego leczenia,
 • wypisy szpitalne i wyniki badań,
 • drobne przedmioty ortopedyczne stosowane w domu, takie jak okulary do czytania czy aparaty słuchowe, laski, kule,
 • numer PESEL lub dokumenty potwierdzające ubezpieczenie w NFZ.

Rejestracja do poradni odbywa się na podstawie skierowania lekarskiego (przy wizycie pierwszorazowej). Pacjent zobowiązany jest do podania numeru PESEL. Istnieje możliwość rejestracji telefonicznej.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

zdrowie

Schorzenia kręgosłupa. Kiedy potrzebujesz pomocy?

Szef poszedł na szkolenie, by wiedzieć, jak...

Zważ się i jeśli trzeba – zmierz z problemem

Dbam, więc poczekam? Od czterech miesięcy szpital...

Uśmiech gwiazdy filmowej (niemal) na zawołanie

Migrena i depresja chodzą w parze, czyli...

Skończyły 47 lat, kiedy padła diagnoza:...

Chirurg za konsolą. Robot Da Vinci pomaga w...

Żyją w szumie informacyjnym. Bywa, że się...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA