historia

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 grudnia 2020 | 19:50 komentarzy 2
Niszczejący biurowiec skierniewickiej Zatry czeka na drugie życie

(Fot. Sławomir Burzyński)

Przy ulicy Sobieskiego w Skierniewicach stoi szkielet dużego biurowca. To pozostałość po nieistniejących Zakładach Transformatorów Radiowych Zatra.

Biurowiec po byłych zakładach Zatra przy ul. Sobieskiego niszczeje od lat, choć już w 2003 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał zgodę na jego remont. W międzyczasie obiekt zmieniał właścicieli, obecnie należy do skierniewickiego biznesmena Jana Dziedzica. Właściciel ma koncepcję na zagospodarowanie opuszczonego budynku.

– Został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i chciałbym, żeby po nowym roku ruszyła przebudowa biurowca na mieszkania pod wynajem i na sprzedaż – mówi Jan Dziedzic. – Myślę, że zrobimy tam około 80 mieszkań od 30 do 55 metrów kwadratowych, bo takie są najbardziej poszukiwane na rynku – zapowiada.

Jak dodaje, wcześniej prowadzone były rozmowy z miastem, żeby zrobić tu mieszkania socjalne, ale z tego nic nie wyszło.

– Na pewno potrzebujemy takich mieszkań, ale tam stoi tylko szkielet budynku. Trzeba byłoby zrobić wszystko od nowa, łącznie z instalacjami. To praca od podstaw i zachodzi pytanie o aspekt ekonomiczny, opłacalność przedsięwzięcia – mówi Łukasz Paruzel, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Zatra, legenda Skierniewic

Zatra powstała w roku 1957 jako Zakłady Transformatorów Radiowych. W czasach PRL była monopolistą na krajowym rynku w wytwarzaniu transformatorów do sprzętu elektronicznego. W czasach swojej świetności Zatra dawała pracę, mieszkania i wczasy we własnych ośrodkach tysiącom mieszkańców Skierniewic, a także pracownikom filii w Gawłowie pod Sochaczewem. W szczytowym okresie w zakładach pracowała około 3 tys. ludzi.

W 1994 roku Zatra została przekształcona z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną Skarbu Państwa, a w 1995 roku w Zatra SA. Kolejne zmiany właścicielskie nastąpiły w 2003 roku, a trzy lata później przy współpracy z firmą Optimus w Skierniewicach rozpoczęto montaż komputerów. W 2007 roku umowa z Optimusem zakończyła się wielką awanturą i wzajemnymi oskarżeniami. To był początek upadku Zatry. Spółka została rozwiązana w 2013 roku.

Sławomir Burzyński

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 21

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Sk-ce 0 ponad rok temuocena: 75% 

  Raczej w 5 - 6 lat patrząc na nowo budowane osiedle obok - ale wielka płyta, azbest i ruina to 10 - 12 lat. Biurowiec czy hotel z dobrym zapleczem menadżerskim miałby największe szanse.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Fan -1 ponad rok temuocena: 67% 

  2 lata temu mieszkania rozeszły by się w ciągu 3 m-cy.........teraz w rok....!!!!! ale sam pomysł jest ok.....osobiście liczyłem na VEKE,,,,,,,i biurowiec??????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Jedyna taka trasa biegowa w Polsce. Wzorem jest...

Po intensywnym weekendzie harcerze udają się na...

Premiera spektaklu grupy teatralnej Com.pl.ex

Dyskusyjny Klub Filmowy: film dokumentalny "Cztery...

Pierwsza giełda płytowa w Skierniewicach –...

Ekologiczny piknik w „Iskierce”

Rodzinny piknik w Przedszkolu numer 8 w...

Truskawki pożegnały się z Przedszkolem numer 3 w...

Skierniewiccy harcerze zapraszają na świętowanie...