Są pieniądze. Instytut Ogrodnictwa ze statusem państwowego instytutu badawczego

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Rozporządzeniem Rady Ministrów IO otrzymał status gwarantujący instytucji dalsze finansowanie. Jeszcze przed nowym roku Minister Edukacji umieścił IO na liście podmiotów, które otrzymały dotację. Ta wynosi niemal 3,5 mln zł.

"Nadanie statusu państwowego instytutu badawczego ma umożliwić powierzenie instytutowi (...) zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa, których wykonywanie jest niezbędne do zapewnienia: planowania i realizacji polityki państwa, gospodarki żywnościowej, ochrony środowiska, poprawy jakości życia obywateli oraz ochrony dziedzictwa narodowego" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak zaznacza resort rolnictwa, który jest autorem rozporządzenia, "otrzymanie statusu państwowego instytutu badawczego przez Instytut Ogrodnictwa, pozwoli na przekształcenie planów badawczych w proces ciągły, oparty o wieloletnie strategie, co doprowadzi do wyeliminowania ewentualnych zagrożeń wynikających z obecnej formy prowadzenia i finansowania badań".

Skierniewicki instytut ze swoim projektem „Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych” został w styczniu br. wpisany na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Jest to bardzo prestiżowe zaszeregowanie prowadzonych przez IO inwestycji. Aktualnie IO stara się o finansowanie budowy tego nowego kompleksu laboratoriów. Jest szansa, że do końca 2023 naukowcy, co za tym idzie – biura, pracownie, laboratoria z Osady Pałacowej mogą zostać przeniesione na działkę u zbiegu ulic Rybickiego i alei Rataja. 

W tej samej lokalizacji Instytut Ogrodnictwa już realizuje dwie inne duże inwestycje, finansowane w znaczącej części z regionalnych funduszy UE. Przy ulicy Rybickiego powstają dwa nowoczesne obiekty  – Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych i Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej. Ich uruchomienie przewiduje się jesienią 2021.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 26

 • 17
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Zabawa w leżakowanie musi się skończyć....

Jastrząb kontra gawrony. Zaprosić sokolnika do...

Nowy parking przy centrum kultury w Skierniewicach

Mówi: W cieniu dostarczających miodu celebrytek...

Biblioteka zostaje na stałe przy ul....

Udział w telewizyjnym show to jego praca, ale też...

Rude jest piękne, czyli moda na ognistowłose

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie dziś do...

Skierniewice: W halach sportowych zorganizowane...