społeczeństwo

na sygnale

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 stycznia 2021 | 20:34 komentarzy 1
Marcin Janiszewski jest pierwszym z rawskich policjantów, który oddał osocze, ale nie ostatnim. Mundurowi – ozdrowieńcy również deklarują chęć pomocy.

Marcin Janiszewski jest pierwszym z rawskich policjantów, który oddał osocze, ale nie ostatnim. Mundurowi – ozdrowieńcy również deklarują chęć pomocy. (fot. KPP Rawa Mazowiecka )

Aspirant Marcin Janiszewski z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej zakażenie wirusem SARS-CoV-2 ma już za sobą. Gdy tylko mógł zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, gdzie oddał osocze.

Aspirant Marcin Janiszewski, na co dzień pracujący w zespole do spraw organizacji służby i wykroczeń w rawskiej KPP, stawił się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Policjant, który jest ozdrowieńcem postanowił pomóc osobom, które walczą z chorobą.

– Jestem honorowym dawcą krwi. Od kilku lat staram się regularnie brać udział w akcjach krwiodawstwa. Nie namyślałem się więc długo, zanim podjąłem decyzję, że oddam też osocze – mówi rawianin.

Do RCKIK w Łodzi zgłosił się kiedy tylko spełniał wymagane kryteria. Zanim jednak stawił się w placówce przeprowadzono z nim telefoniczny wywiad. Medyków interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób przechodził chorobę.

Im ciężej się choruje, tym w organizmie wytwarza się więcej przeciwciał – wyjaśnia dawca. – Sam chorowałem poważnie. Nikomu nie życzę takiego przebiegu.

Zgodnie z wytycznymi osocze mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowo zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl).

Zanim ozdrowieniec zdecyduje się na wizytę w centrum krwiodawstwa musi minąć przynajmniej 28 dni od zakończenia objawów choroby lub 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy. Ostateczną i wiążącą decyzję podejmuje medyk w dniu kwalifikacji lekarskiej.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi osoby, które chcą oddać osocze umawiane są na wizytę w placówce na konkretny dzień i godzinę. Tak, jak w przypadku oddawania krwi muszą wypełnić dokumenty, przejść badania.

Pobieranie osocza to podobna procedura, jak oddawanie krwi – mówi Marcin Janiszewski. – Różnica jest taka, że pobranie krwi trwa kilka minut, a osocza około 40 minut.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Pobieraną krew rozdziela się w separatorze na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza.

Pobrane osocze może być już bez obecności dawcy poddawane dodatkowym procedurom (redukcja patogenów, czynników chorobotwórczych) czy też podziałom na mniejsze jednostki lecznicze (od 100 do 250 ml). Po każdym pobraniu badane są przeciwciała. Jeżeli ich ilość jest odpowiednia, dawca może być umawiany na kolejne oddania. Zgodnie z obowiązującą procedurą osocze od ozdrowieńców można pobrać trzy razy w odstępie tygodniowym. Jeżeli dawca nadal ma wystarczająco dużo przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rejestrują pobrania ze wskazaniem na konkretnego pacjenta. Nie ma natomiast takiej możliwości by dawca zastrzegł, że osocze pobrane od niego będzie przeznaczone tylko i wyłącznie dla jednego, konkretnego pacjenta z COVID-19. Pobierane osocze trafia do ogólnej puli dla szpitali, które to zamawiają je dla swoich pacjentów. Osocze w leczeniu COVID-19 podobnie jak w leczeniu innych chorób musi być dobrane uwzględniając grupę krwi.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Najgorsza droga w gminie. Jest nadzieja na asfalt w...

Wyższe podatki, droższe śmieci. Jak żyć?

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

Juniorzy starsi AZS zakończyli sezon 2021/2022

Prezenty na Dzień Babci i Dziadka. Które ucieszą...

Otrzymali pozwolenie. Będą poszukiwać w lasach

Mieszkańcy nie chcą biometanowni. Gmina zmienia...

Lekkoatleci UKS Vis rozpoczęli sezon halowy 2022

Przygotuj swój dom na zimę. Sprawdź jaki...