historia

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 stycznia 2021 | 14:54 komentarzy 5
Koniec okupacji niemieckiej – początek sowieckiej

(Fot. Sławomir Burzyński)

17 stycznia 1945 roku do Skierniewic wjechały radzieckie czołgi. Niemcy uciekli.

Siedemdziesiąt sześć lat temu, rankiem 17 stycznia 1945 roku ulicą Rawską wjechały do Skierniewic czołgi z 220. grupy szybkiego działania pułkownika A. Paszkowa.

Niemcy nie byli przygotowani do obrony, oddali miasto bez walki (choć wśród mieszkańców krążyły plotki o zaminowaniu lasu Zwierzyniec i zamiarze spędzenia tam i wysadzenia całej ludności Skierniewic). Zniszczeniu uległ jedynie drewniany dom na rogu ulicy Gałeckiego i Rynku, staranowany przez czołg, zaś na ul. Sienkiewicza spłonął sowiecki tank, trafiony z panzerfausta. Wydarzenie to upamiętnia pomnik – czołg T-34 stojący na skwerze przy ulicy Sienkiewicza. W ramach dekomunizacji w marcu 2018 roku z cokołu zdemontowano tablicę z nazwiskami poległych gwardzistów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 23

 • 18
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Kuba 0 ponad rok temuocena: 95% 

  Armia Czerwona to jak pisałem wcześniej, młodzi 18-19 lat, na naszym terenie z poboru to w większości już azjaci ********a Uralu. Na pierwszej linii frontu to śmierć faszystom. Dopadli 4 młodych Niemców-Germańców, spali na strychu obory. Byli to 18-latkowie z dokumentów wynikało, że byli z poboru grudniowego. Społeczność miejscowa po cichu wnioskowała, żeby im darować życie, nie byli na froncie i żadnej szkody miejscowym tu nie zrobili. A po za tym byli bardzo młodzi, wysportowani i przystojni. Dowództwo podjeło decyzję żeby zaoszczędzić miejscowym trałmy , wyprowadzili na drogę polną po za wieś skazańców każąc iść im do Berlina. Prowadził ich żołnierz z Pepeszą, a z tyłu dowódca z bronią krutką. Na drodze polnej, doszło do serii z broni długiej, jeden z nich zaczoł się rzucać, żołnierz się odwrócił i oddał kolejną serię. Tymi wpisami nie chcę usprawiedliwiać Niemców, jako męczenników. Chcę tylko młodym powiedzieć o okropnościach wojny, po jednej i po drugiej stronie. Wojna jest okrutna.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba -1 ponad rok temuocena: 95% 

  Armia Czerwona 17 stycznia 1944r. na teren powiatu skierniewickiego dotarła od strony Rawy Mazowieckiej. Z samego rana było słychać warkot nadjeżdzających tanków - czołgów. Na nich znajdowało się pełno żołnierzy radzickich. Po wjechaniu do danej miejscowości pytali, czy nie ma tu germańców a potem w poszczególnych domach prosili o chleb, szczodrość nie miała końca wśród mieszkańców. W mojej miejscowości dopadli 11 tzw. germańców. Widoki i sytuacje były okropne, u kolegi w domu dopadli jednego z nich, chcieli go roztrzelać od razu w domu, bez żadnych ceregieli, babka uprosiła, że tu w domu są małe dzieci, zrobili to na środku podwórka. Widok - kałuża krwi i kury domowe wyciągające długie zwoje muzgu przez otwory postrzałowe głowy. Wojna nie ma sentymentów. Śmierć była na porządku dziennym. Śmierć za śmieć naszych kolegów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Karol Kuligowski, Olsztyn -do niedawna Żyrardów -2 ponad rok temuocena: 96% 

  Radzieccy wzięli to co im Stalin wywalczył na konferencji w Teheranie i w Jałcie W ramach dekomunizacji usunięto nazey i pomniki nawiązujące do pojaltanskiego ładu (PRL- u), ale nie ruszono głównego współsprawcy, a był nim prezydent USA F. D . Roosevelt. To on jsko fascynat Stalina i sprawca innych nikczemności powinien być wyrzucony pierwej, a nie jest!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Autor listu -3 ponad rok temuocena: 90% 

  Na temat tego patrona napisałem niecały rok temu na Portalu Miejskim Olsztyna w dziale Opinie. A także na łamach Debaty nr 2 z 2020r. Można znaleźć na stronie internetowej tejże gazety. Nie podaje adresów gdyż takie wpisy są odrzucane. Więc do Google i gotowe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba -4 ponad rok temuocena: 93% 

  Skierniewice wyzwolili Włosi, Anglicy i Francuzi. Taki takty wmawia się obecnie młodemu pokoleniu. A może jeszcze Armia Krajowa i Żołnierze Wyklęci którzy byli poukrywani w lasach. Armię Niemiecką uzbrojoną po zęby, tych perfidnych bandziorów i morderców Narodu Polskiego, wyzwoliła Armia Czerwona. Byli to młodzi chłopcy nawet 16-19 lat , wchodząc do domów prosili o chleb i pytali czy daleko do Berlina. Zanim napiszesz komentarz, uszanuj tych młodych ludzi, którzy zgineli bez powrotnie, zamiast w wieku 19 lat dawać nowe kolejne życie na tej Ziemi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Czas na udany urlop na Mazowszu!

Prezentujemy koncepcje zazielenienia miejskiego...

Umowa podpisana. Mirbud przebuduje miejski stadion...

Uprawy pod skuteczną opieką

A może na camping?

Śmiertelne potrącenie rowerzystki

Absolutorium na powitanie lata

Tygrys czeka na Twoją pomoc

To Ty decydujesz, co powstanie w Twojej okolicy!