kościół

społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 stycznia 2021 | 12:46 komentarzy 28
Aktu apostazji dokonała m.in. mieszkanka Rawy Mazowieckiej.

Aktu apostazji dokonała m.in. mieszkanka Rawy Mazowieckiej. (fot. red)

Takiego problemu Kościół dawno nie miał. Rośnie liczba osób opuszczających jego szeregi. Dominują duże miasta, ale są też wśród nich mieszkańcy naszego regionu.

Są również krytycy opuszczania KK. Profil społecznościowy „Katolickie Skierniewice” przestrzegają, że „katolicy otwarci" dokonują apostazji i należy na nich uważać.

Jola Szymańska znana „hipsterkatoliczka” oświadczyła jakiś czas temu, że odchodzi z kościoła, dołączają do niej inni znani lubiani, którzy dla wielu stali się autorytetami w dziedzinie wiary i moralności. Swoje wizerunki niestety budowali na plecach kościoła, czy to współpracując z jego Hierarchią, czy zajmując się publicystyką w mediach roszczących sobie miano „katolickich”. Wszystkie te odejścia są relacjonowane głośno w mediach społecznościowych

– czytamy na profilu społecznościowym „Katolickie Skierniewice”.

Czy to jest powodem odejścia? Zupełnie inne stanowisko reprezentują Agata Diduszko-Zyglewska

Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń firmujący – licznikapostazji.pl.

Czytamy:

Powstają kolejne strony pomagające oficjalnie wystąpić z kościoła, a wasze akty apostazji publikowane w mediach społecznościowych zachęcają do tego etycznego kroku kolejne osoby. Kościół odmawia podania liczby tych, którzy z niego wystąpili, bo swój wątpliwy mandat do wtrącania się w każdy aspekt naszego życia opiera na rzekomo ogromnej liczbie Polek i Polaków należących do tej instytucji i wspierających jej działania. Przy tym, nie odnosi się do liczby ludzi realnie biorących udział w kościelnych rytuałach (to mniej niż 30 proc. Polek i Polaków czyli mniejszość) tylko do liczby ochrzczonych czyli zapisanych do kościoła w dzieciństwie bez możliwości wyrażenia własnej woli w tej sprawi

Na liczniku apostazji dominują mieszkańcy dużych miast. Wypatrzyliśmy też mieszkańców naszego regionu.

Na portalu mapaapostazji.pl wypatrzyć można, że aktu tego dokonał parafianin/nka z Kuklówki, gm. Radziejowice. Co ciekawe ze statystyk portalu wynika, że szeregi Kościoła opuszczają najczęściej kobiety – prawie 59 proc.

W mediach społecznościowych można również natknąć się na akcję #teżodchodzę. Jezuita Grzegorz Kramer, niepopularny wśród hierarchów duchowny, skomentował na TT - #teżodchodzę.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 24

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 5
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Czytelnik 1 ponad rok temuocena: 50% 

  Gazeta jasno opowiada się po jednej stronie. Oczywiście dla wtajemniczonych to nie jest dziwne, ponieważ wiedzą oni, że Pani naczelna Anna Wójcik-Brzezińska na swoich portalach społecznościowych jasno pokazuje jakie ma poglądy. Udostępnia linki do utworu osiem gwiazd (wojna). Dziwi się, że ludzie się nie buntują, a Polskę nazywa chorym krajem. A mnie dziwi jedynie, że wydawca na to pozwala. Tak na przykład BBC wprowadza zasadę całkowitego obiektywizmu w mediach społecznościowych. Pracownicy brytyjskiego publicznego nadawcy nie będą mogli wyrażać opinii wskazujących na ich poglądy polityczne, nawet na kontach oznaczonych jako prywatne. Nie będą też mogli krytykować kolegów z pracy. "BBC musi służyć wszystkim w taki sam sposób" - ogłosił Tim Davie, nowy szef medialnego koncernu. Dziennikarze BBC zostali również ostrzeżeni przed udziałem w marszach protestacyjnych, aby uniknąć posądzenia o stronniczość. Ostrzeżenie dotyczy nawet stosowania emotikonów, retweetów, polubień.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Czytelnik 0 ponad rok temuocena: 50% 

  Jedynie jedna kobieta i to spoza parafii zgłosiła się z chęcią apostazji, a gazeta głos tak nakręca temat, jakby faktycznie w Rawie co najmniej kilka-kilkanaście osób chciało dokonać apostazji. Po co to? Co to ma na celu? Po co takie fałszowanie rzeczywistości?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Czytelnik -1 ponad rok temuocena: 64% 

  XXI wiek zwany jest Złotym Wiekiem i Nowym Oświeceniem .Religia ma swoją definicję w encyklopedii .W Polsce ludzie mają okno na świat , wiedzą co tu się działo i dlaczego religia rzymskokatolicka utrzymała się dzięki zbrodniom Świętego Oficjum i Indeksowi Ksiąg Zakazanych czyli cenzurze powszechnej .Dziś każdy wie jak ludzie żyją w innych krajach , nie chcą chrześcijaństwa jak w Rosji żeby jakiś polski Putin katolik robił ceremonie religijne publicznie po miastach polskich. Jakie tzw. "katolickie Skierniewice " ? , Nie ma już państwa wyznaniowego , nie ma sądu biskupiego w tym mieście jak kiedyś , nie ma prawa kanonicznego powszechnie tylko obowiązuje w urzędach prawo cywilne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ben10 -2 ponad rok temuocena: 20% 

  W. Szczepański to czołowy lewak Głosu atakujący KK.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ze szklanki do połowy pełnej/pustej -3 ponad rok temuocena: 78% 

  Jeden z komentatorów nazywa księży KRkat pedofilami. Niektórych słusznie, ale nie wszyscy są tym skalani. A dlaczego nie pisze się o pedofilii Świadków Jehowy, np w Australii, Kanadzie, USA chyba tez... Gdzie jeszcze? Nadto wiadomo że w innych Kościołach jest ten problem. Ale nagłaśnia się jeden podmiot.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiu -4 ponad rok temuocena: 89% 

  Są dwa sposoby zakończenia członkostwa u Świadków Jehowy odłączenie się lub wykluczenie że społeczności (nie tyle za jakiś grzech co za trwanie w nim/nich i brak skruchy. Ale jeden jest sposób traktowania byłych członków przez tę organizację a mianowicie bojkot Tak silny że wielu z nich nie wytrzymuje i czyni starania o powrót do ich organizacji religijnej. I nie potrzeba stereotypowej Inkwizycji żeby na mieć efekty. Można lżej a jakże skutecznie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiu -5 ponad rok temuocena: 74% 

  Świadkowie Jehowy wychowują mężczyzn na zniewieściałych niedo£€gow których każdy popchnie bo nie wolno się bronić!!! A przecież rola mężczyzny to żywiciel i obrońca rodziny. Wiedzcie o tym i niech nikt by Was nie ogłupia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~K111 -6 ponad rok temuocena: 32% 

  Jeśli bóg istnieje to czemu zesłał na nas koronawirusa?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Err -7 ponad rok temuocena: 65% 

  To pytanie świadczy o wielkiej niedojrzałości pytającego i niskim poziomie wiedzy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~SAAB 96 -8 ponad rok temuocena: 82% 

  Nie Bóg zesłał -choc ludzie zasługują na więcej za swoje grzechy- lecz naukowcy się zabawiali i coś wymknęła się spod kontroli .a do tego wyolbrxymiono jego działanie dorabiając ideologię i mamy co jest

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~knab -9 ponad rok temuocena: 58% 

  Nie wiem, dlaczego ten dziwaczny artykuł opatrzono zdjęciem kościoła parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Maz.?? W tej parafii jak wiem nie było żadnego aktu apostazji. Brak profesjonalizmu a przede wszystkim nachalna propaganda antykatolcika w Głosie, juz nie pierwszy raz. A pan Szczepański widać jest w tym zadaniu naczelnym propangadzistą. Moze Pan redaktor napisze coś jak wystąpić z religii żydowskiej i zostać np. chrześcijaninem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wiktor -10 ponad rok temuocena: 33% 

  Więc pozostaje tylko CZESKA MODLITWA ! jak w czeskim filmie i jak w czeskim kościele rzymskokatolickim gdzie przecież przebywał aż do śmierci wrocławski biskup rzymskokatolicki po 2 wojnie światowej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ura bura -11 ponad rok temuocena: 81% 

  A może ktoś opisze, jak wygląda Wypisanie. Odejście u świadków Jehowy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ura bura -12 ponad rok temuocena: 80% 

  Ciekawie też może być i baptystów, zielonoświątkowców, adwentystów i innych. Może ktoś zechce opowiedzieć? Tylko proszę o rzetelne nie podbudowane emocji opinie. Ani bez oszczerstw Oni to chętnie wykorzystują - jako argument że są prawdziwą religią tak nienawidzona przez wrogów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kulturalny konwertyta czy apostata -13 ponad rok temuocena: 81% 

  Ja w 2014 roku napisałem list do parafii, gdzie mnie ochrzczono z prośbą o Świadectwo Chrztu, ponieważ przenoszę się do Kościoła Polskokatolickiego. Więc zostałem kulturalnie wypisany , jestem w innym Kościele i nie stronie od międzywyznaniowej współpracy. Choćby w sprawie aborcji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Zobaczymy -14 ponad rok temuocena: 71% 

  Zobaczymy ilu powróci do opuszczonego Kościoła, związku wyznaniowego czy sekty. A ilu będzie wzywać opluwanego dziś księdza gdy przyjdzie zgon.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jerzy -15 ponad rok temuocena: 41% 

  Po co komu apostazja. Po prostu przestaje się wierzyć w bajki i płacić pedofilom w sutannach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ane -16 ponad rok temuocena: 43% 

  Do nieswietej Marii. No właśnie nie wierzę w instytucje,tylko w Boga. I moc Eucharystii. Żyje spokojnie,bo jest przy mnie Bóg.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~nieświęta Maria -17 ponad rok temuocena: 83% 

  Do ` Ane. Jeśli chcesz wierzyć w instytucję i i to tałatajstwo, które tam się bogaci- Twoja sprawa. I nie próbuj psychoanalizy osoby, której nie znasz, odpuść sobie i tyle. Wierz w co chcesz i nie j nawracaj innych, bo Ci kto grubym słowem odpowie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiu -18 ponad rok temuocena: 72% 

  Współczuję tego co Panią spotkało!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ane -19 ponad rok temuocena: 65% 

  Nieswieta Maria została zraniona i zamiast rozliczyć się z tym księdzem,obraziła się na cały kościół.a to błąd. Ja przyjaźnie się z księżmi z powołania i dzięki temu jestem szczęśliwa,wierząc w Boga i czerpiąc laski z Eucharystii

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~nieświęta Maria -20 ponad rok temuocena: 80% 

  Do `Stasiu, Ja się spotkałam, mając dziesięć lat. S********l uczył mnie religii , adam miał na imię i przynależał do kościoła garnizonowego. Uprzedzając gorliwych- nie mam problemów z ortografią, małe litery to wyraz mojego szacunku dla bydlaka i instytucji, która go chroniła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiu -21 ponad rok temuocena: 67% 

  Czy wszyscy księża K Rk to pedofile? Powiedzcie oskarżyciele czy spotkaliście się z kapłanem pedofilem? Bo ja nie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ona -22 ponad rok temuocena: 46% 

  Wkrótce i ja dołączę do tej listy. Nie wpisywałam się do tej instytucji ale się z nią rozstanę raz na zawsze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ret -23 ponad rok temuocena: 69% 

  Lepiej garstka prawdziwie wierzących i garstka księży z powołania niż takich jak pani

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kato -24 ponad rok temuocena: 60% 

  Co zastąpi pustkę duchową? Inna religia? Pseudoreligia? W Europie w miejsce katolicyzmu,wchodzi islam. Dlatego zamiast apostazji,trzeba się wziąć za modlitwę za Kościół !!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiu -25 ponad rok temuocena: 58% 

  Krzywda doznana od złego kapłana nie usprawiedliwia takiej agresji na ten Kościół!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~nieświęta Maria -26 ponad rok temuocena: 56% 

  Ocipiałeś facet! niech się za kościół modlą rycdzyk i kaczyński, bo im interes pada

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewickie Juwenalia: miasto w rękach...

Kurczak 5 smaków z miodem

Druga edycja akcji „Badamy nie tylko mamy” w...

Truskawkowe smoothie

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

Turystyczne walory gminy Głuchów

Kurtyna antyodorowa już działa

Rowerem przez Mazowsze

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA