Ksiądz z Jeruzala podpowiada, jak dyscyplinować młodzież

(fot. FB Jeruzal Jeruzal)

Ksiądz Dariusz Drzewiecki z parafii w Jeruzalu (gm. Kowiesy) udzielił rodzicom lekcji dyscyplinowania młodzieży biorącej udział w strajku kobiet. „Chcę Wam przypomnieć, że tym kablem (tu zdjęcie przewodu do prodiża) możecie przywrócić Waszemu dziecku ustawienia fabryczne”.

Kuria biskupia w Łowiczu nie będzie mieć problemu z autoryzacją administratora profilu społecznościowego „Jeruzal Jeruzal” oraz autora instrukcji wychowawczej. Tym razem kapłan nie pozostawił pola do spekulacji. Tuż po zakończonej z nami rozmowie zamieścił na profilu informację – „Głos Skierniewic zapowiedział publikację”. Opublikował również treść sms-owej korespondencji z dziennikarką ogólnopolskiego portalu informacyjnego, którą mylnie wziął za publicystę „Głosu”.

Zdjęcie kabla, opatrzonego instrukcją „wychowawczą” niedługo później zostało usunięte z portalu społecznościowego parafii. Wcześniej ponad 200 internautów z oburzeniem komentowało radę kapłana. Gros z zabierających głos zapowiedziało, że o sprawie poinformuje organy ścigania, instytucje statutowo zajmujące się ochroną praw człowieka, w końcu – udostępniającego wirtualną przestrzeń.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złoży zawiadomienie o publicznym nakłanianiu do popełnienia przestępstwa.

Ksiądz Zbigniew Kielan, rzecznik prasowy diecezji łowickiej w rozmowie z „Głosem” przyznał, że kuria odebrała sygnały o kontrowersyjnych wpisach kapłana z Jeruzala. Do czasu oddania gazety do druku kuria nie zajęła w sprawie stanowiska. Należy jednak zastrzec, że otrzymaliśmy zapewnienie, że stosowną informację w sprawie redakcja otrzyma.

Jednocześnie rzecznik diecezji zastrzega – ksiądz Dariusz Drzewiecki nie jest proboszczem a administratorem parafii. Różnica polega na tym, że kapłan, któremu biskup po raz pierwszy powierza parafię, swoją postawą ma dowieść, że będzie godnie sprawować urząd i z nałożonymi nań obowiązkami sobie poradzi.

W sprawie kontrowersyjnego wpisu  skontaktowaliśmy  się z księdzem Drzewieckim. Kapłan pytany o „lekcję” nie odpowiedział na żadne z pytań. Konsekwentnie milczał, gdy pytaliśmy o przemoc wobec dzieci, poglądy na zachowania przemocowe, czy zwyczajnie umieszczanie podobnych treści na profilu społecznościowym parafii katolickiej.  
Czy  stwierdzenie o „przywróceniu ustawień fabrycznych” nie jest jednoznaczne z usunięciem dziecka z kościoła, wymazania sakramentów?

Jeśli nawet wpis miał być „dowcipnym” skwitowaniem aktów wandalizmu, do których miało dojść podczas protestów na ulicach polskich miast, to przecież nie usprawiedliwia treści zamieszczonych na profilu FB Jeruzal Jeruzal. Z drugiej strony, w świetle polskiego prawa czynami karalnymi są – nawoływanie do nienawiści i przemocy, czy używanie kar cielesnych jako narzędzie wychowawczego.

„Osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych.”

Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Art. 96

Bicie, niezależnie od formy i przyczyny, jest i zawsze będzie przemocą. Jeśli byłoby dobrą metodą  wychowawczą, dlaczego nie stosować jej wobec dorosłych. Dlaczego ksiądz zdjęcie sznura od prodiża nie opatrzył komentarzem adresowanym np. do Komendanta Głównego Policji, który otrzymuje zgłoszenia o nadużywaniu przez podwładnych przemocy?

Wydaje się, że w diecezji łowickiej powstanie warownia na wzór tej stworzonej przez księdza Natanka. Jeśli Kościół nie zareaguje przyjdzie mu coraz częściej mierzyć się z pytaniami o „publicystyczne” zacięcie księdza Drzewieckiego. Przypomnijmy, że niemal rok temu mieszkańcy Jeruzala już skarżyli się na kapłana. Ich zdaniem treści umieszczane przez niego  na profilu społecznościowym „szerzą nienawiść, dzielą lokalną społeczność”. Skarga w tej sprawie trafiła do kurii. W ostatnich dniach ksiądz Drzewiecki opublikował swoje zdjęcie zrobione pod kurią. Wpis sugerował, że przyjdzie mu zmienić parafię.  Ten zniknął z profilu społecznościowego Jeruzal Jeruzal.

AKTUALIZACJA:

W sprawie wypowiedział się w mediach społecznościowych między innymi Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. J. Korczaka.

REDAKCJA PORTALU NIE BĘDZIE TOLEROWAĆ WYPOWIEDZI UDERZAJĄCYCH W LUDZKĄ GODNOŚĆ, NAWOŁUJĄCYCH DO NIENAWIŚCI, RASISTOWSKICH, KSENOFOBICZNYCH CZY SŁÓW WULGARNYCH. W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM KOMENTARZE TEJ TREŚCI BĘDĄ USUWANE.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 55

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 5
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 12
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 23
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~mario 2 ponad rok temuocena: 67% 

  oby stopniał ci elektorat wiernych w kościele księże co zapewne nastąpi...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~W 1 ponad rok temuocena: 69% 

  Ciekawe co by było gdyby ksiądz zaczął używać języka strajku kobiet? Albo gdybym ja zaczął chodzić pod siedzibą Glosu lub Mirbudu i krzyczał j...ć głos, w...ć, j...ć Mirbudu, j...ć naczelną, prezesa M. Czy wtedy gazeta by to skrytykowała, czy uznała za wyraz słusznego buntu? Od razu mówię nie zachęcam do nienawiści wobec czy to gazety, czy to spółki, czy Pani Anny Wójcik-Brzezinskiej, czy innego redaktora. Po prostu tym pytaniem chce uświadomić w jakim absurdzie tkwimy. Jeśli jedni krzyczą w...ć, j...ć kościół, księży, partię polityczną, Kaczyńskiego to jest to choćby przez gazetę postrzegane jako przejaw wolności słowa i społecznego buntu, ale czy taki by był odbiór gdybym zaczął krzyczeć j...ć Panią Anne, to też by to był przejaw mojego sprzeciwu czy obrażanie i znieważenie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ja 0 ponad rok temuocena: 40% 

  "czy uznała za wyraz słusznego buntu?" Buntu przeciwko czemu? Przeciwko krytyce bicia dzieci? Serio uważasz, że to słuszny bunt? Poświęć sekundę na zastanowienie, czy krzyczenie "j...ć pedałów" jest równie słuszne, co krzyczenie "j...ć faszystów"? Jeżeli nie widzisz różnicy i uważasz, że oba okrzyki są równoważne i równie słuszne, to znaczy, że albo spałeś na lekcjach historii, albo powinieneś zgłosić się jak najszybciej po pomoc do specjalisty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~M -1 ponad rok temuocena: 56% 

  Żyję w czystości ciała i ducha i tego wymagam od innych. Nie zniosę Głosu i tej naczelnej. A modlić się będę tylko za ludzi kościoła. Ksiądz ma we mnie wiernego żołnierza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~M -2 ponad rok temuocena: 56% 

  REDAKCJA PORTALU NIE BĘDZIE TOLEROWAĆ WYPOWIEDZI UDERZAJĄCYCH W LUDZKĄ GODNOŚĆ, NAWOŁUJĄCYCH DO NIENAWIŚCI, RASISTOWSKICH, KSENOFOBICZNYCH CZY SŁÓW WULGARNYCH. W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM KOMENTARZE TEJ TREŚCI BĘDĄ USUWANE. - szkoda ze wczesniej redakcja nie zamieściła takiej formułki i nie działała tak sprawnie. Przez dluższy czas były widoczne komentarze o ucinaniu częsci ciała księżom i tym podobne. Teraz to już mleko się rozlało, więc za późno ta reakcja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~M -3 ponad rok temuocena: 56% 

  Do Roma - przecież Jaruzelski pochodził z głęboko religijnej i patriotycznej rodziny. Od 1933 Wojciech Jaruzelski uczęszczał do gimnazjum prowadzonego przez zakon marianów na warszawskich Bielanach, a jego edukacja była sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Na etapie wyboru rozpatrywane były także gimnazjum jezuickie w Chyrowie koło Lwowa i gimnazjum w Rydzynie. Szkoła uczyła w duchu endeckim oraz zasad katolickich i poszanowania polskiej tradycji. We wczesnej młodości był bardzo religijnym i dobrze zapowiadającym się uczniem (wikipedia). A jak skonczył? Ile ludzi przez niego zgineło? Tak wiec argument ze naczelna była kiedys szefową katolickiej rozgłośni jest jak kulą w płot. Miller był ministrantem, a Palikot studiował na KUL-u. Więc o czym to ma świadczyć że była szefową katolickiej rozgłośni? O tym, że poszła ta samą drogą co oni i atakuje kościół, rękę która ją także wychowała?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Roma -4 ponad rok temuocena: 55% 

  Lecz się człowieku. O co ci chodzi? Wyprowadź się do lasu, jak ci przeszkadzają ludzie. Prowadzisz zeszycik swojej nędzy? Nikt cię nie zmusza byś zalizyk Klub Gazety Głos. Nie podoba się przekaz, zadzwoń do Radia Maryja albo TVP, tam potrzebują takich frustratów jak ty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~er -5 ponad rok temuocena: 83% 

  Oczy diabła- Vega

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Husa4 -6 ponad rok temuocena: 56% 

  Głos Skierniewic i okolicy już dawno stał się lewackim pisemkiem szukającym tylko taniej sensacji, nawet pośpieszyli z drukiem żeby ten artykuł jutro się ukazał, bo cały nakład zejdzie a za tydzień było by już cichutko, pani redaktor naczelna powinna wstawić sobie jednak ten piorunek na fejsie. Żenada, nie kupujcie tego pisma.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~K111 -7 ponad rok temuocena: 76% 

  Boże, Ty to widzisz i nie grzmisz! ...no chyba że jednak Cię niema.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kajtek -8 ponad rok temuocena: 52% 

  J...... kler tych pasożytów poburzyć koscioly zbudować szpitale i szkoły a ksieza do wora a wór do jeziora

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ksiądz -9 ponad rok temuocena: 60% 

  jestes zgloszony do prokuratury

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~pończocha -10 ponad rok temuocena: 52% 

  Ksiądz ewidentnie miał parcie na szkło i za dużo i za czesto wypowiadał się na fejsie zamiast się modlić na rożańcu. Mimo wszystko tego jego wpisu nie odczytywałbym jako nawolywania do przemocy, lecz pewnego rodzaju niefortunnego skrótu myślowego i czarnego humoru. Oczywiście prawdą jest, że ksiądz jako osoba zaufania publicznego, powinna unikać takich kontrowersji i nie przyczyniać się do rozbudzania negatywnych i skrajnych emocji u ludzi oraz dbać aby ci, którzy są słabej wiary nie odchodzili od kościoła. Niestety ale postawa księdza nie jest postawą pokorną, miłosierną i czerpiącą ze wzoru Jezusa i baty mu sie należały. Strzelił sobie w stopę za swoją butę i pychę. Jednakowoż znamienne jest jak wiele w tej Polsce jest lewackich mediów, które w 1 dzień przejechały po człowieku walcem. Niestety na własne życzenie księdza...lewacki głos ma satysfakcję...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~M -11 ponad rok temuocena: 50% 

  Oto poziom naczelnej jak i całej gazety: "Konsekwentnie milczał, gdy pałaliśmy o przemoc wobec dzieci" to jest fragment artykułu. Przykłady można mnożyć. Najwidoczniej ktoś tu nie potrafi pisać poprawnie. Niestety dno.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Remek -12 ponad rok temuocena: 100% 

  Do Autora Tekstu. Czemu usuwacie niektóre komentarze? Choćby ten który był odpowiedzią do komentarza którego autor jest podpisany "Ja"? Nie było tam nic obraźliwego, a mimo tego go usuneliscie. Dlatego że były w nim fakty? A co do zrozumienia. Bez takiej buty, ok? Jednak od redaktora można wymagać posługiwania się poprawnie słowem. Czy jednak w przypadku głosu to za dużo i musi się to spotkać z cynizmem że strony redaktora?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Autor tekstu -13 ponad rok temuocena: 50% 

  Szanowny Panie, błąd poprawiony. Zamiast "pytaliśmy" w tekście znalazło się słowo "pałaliśmy". Chochlik pouczony, usterka naprawiona, faktycznie - tekst będzie łatwiejszy do zrozumienia. Pozdrawiam.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mm -14 ponad rok temuocena: 61% 

  Odkąd jest nowa redaktor naczelna Głos stał się piśmidłem antyklerykalnym. Ciekawe, jakie jest pochodzenie pani redaktor?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jeż -15 ponad rok temuocena: 69% 

  Mw, masz obsesję na punkcie naczelnej. Obsesje się leczy, serio. A jeżeli chcesz zwrócić na siebie uwagę, kup naczelnej kwiaty. Zawsze też możesz pomodlić się w Jeruzalu w dowolnej intencji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ale mu narobili -16 ponad rok temuocena: 64% 

  Oświadczenie Kurii Diecezjalnej Łowickiej W związku z publikacjami postów Księdza Dariusza Drzewieckiego na portalu Facebook w szczególności posta z dnia 02 lutego 2021 nt. udziału młodzieży w strajkach, Kuria Diecezjalna Łowicka oświadcza: – Ksiądz Administrator Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeruzalu Skierniewickim po rozmowie z Księdzem Biskupem Andrzejem F. Dziubą Biskupem Łowickim i otrzymanym upomnieniu, przeprasza wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tymi wypowiedziami urażeni – jak wyznaje jego intencją „nie było nawoływanie do popełnienia przestępstwa względem młodzieży”, – Kuria Biskupia w żaden sposób nie utożsamia się z prywatnymi poglądami i wypowiedziami Księdza Dariusza niezgodnymi z nauczaniem Kościoła i aktualnie obowiązującym porządkiem prawnym, ubolewa nad zaistniałym zdarzeniem, oraz wydaje zakaz publicznych wypowiedzi w mediach społecznościowych, – Kościół Łowicki, kierując się ewangelicznym przesłaniem „cokolwiek uczyniliście jednemu z brac

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Parafianin -17 ponad rok temuocena: 63% 

  Nie widziałem oburzenia tego tepaka kiedy księża gwałcili ministrantów a biskup przenosił ich z parafii do parafii. Musiałeś sporo brać po tyłku w dzieciństwie, bo rozum Ci wyprało.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Marks -18 ponad rok temuocena: 64% 

  Dosadnie, uzywajac metafory, wyrazil to co normalnie myslacy ludzie wiedza nie od dzis. Wyrazil sie prowokacyjnie bo do tepoty nie dociera, ze droga, ktora proponuje lewactwo prowadzi do nikąd. Eglos chce pozostawac w "postepowym" nurcie i próbuje ludziom mozgi prac. Naczelna niech wroci na ziemie bo z lewackimi piorunami rozbije sie o sciane. Dobra rada.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~N... -19 ponad rok temuocena: 68% 

  Engels... Patologia rozwinęła się w kraju, dawno temu, kiedy towarzystwo piło, w każdym miejscu i pod każdym pretekstem. Dzień za dniem mijał. I tak od wypłaty do wypłaty. Zero kreatywności i krytycznego myślenia. Zresztą teraz znów się rozwinęła, bo pomimo, ze alkohol drogi to jednak za darmo. A Owsiak zbiera i przeznacza na szczytne cele, a nie rozdaje na próżno. Także....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Engels -20 ponad rok temuocena: 49% 

  Do ~N, przeczytaj jeszcze raz, ze zrumieniem. M.in. owsiakowe haslo "robta co chceta" dopriwadzilo do patologii jaka dzis obserwujemy. Czy sadzisz, ze ksiadz namawia do bicia sznurem ? On chce takim jak ty oczy otworzyć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~N....... -21 ponad rok temuocena: 85% 

  Normalnie myślący ludzie nie biją, nie katują swoich dzieci. Robią to Ci, którzy sobie nie radzą, a nie radzą sobie bo? Przecież to rodzice wychowują dzieci, to rodzice dają przykład swoim pociechom. Ale trzeba wychowywać a nie chować. Wikt, opierunek i rzucone w przelocie co słychać to stanowczo za mało! A później rozczarowanie!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Człowiek -22 ponad rok temuocena: 81% 

  Są dzieci, które mają „miłe”, traumatyczne wspomnienia związane z tym kablem. I podpowiem tylko tyle, że nie służył on do resetowania, a do rozładowania frustracji rodzica.Także drogi panie powstrzymaj się od takich żarcików. Śmieszkowania z dziecięcych tragedii. Kto powiedział, że jak dorosły to już musi być mądry i dobry. Zalecam reset poglądów i wartości.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~..... -23 ponad rok temuocena: 50% 

  Dziad nie dziadek .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~dziadek -24 ponad rok temuocena: 73% 

  Jeśli z powodu profanacji kościołów bachor ma "traumatyczne wspomnienia związane z kablem" - to b. dobrze! NA DŁUŻEJ ZAPAMIĘTA CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ. Kiedyś rodzicom podziękuje. Jednak by być sprawiedliwym muszę przyznać, że istotnie mogą zdarzać się rodzice, którzy -jak mówisz- rozładowują frustracje. Tacy rodzice wciąż sami powinni być wychowywani.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stasiu -25 ponad rok temuocena: 59% 

  Czasem trzeba przylac I nie róbcie z tego histerii?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Byt -26 ponad rok temuocena: 66% 

  A może księdzu w ten sposób przywrócić rozum.Skandal

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Marian -27 ponad rok temuocena: 52% 

  Widzę, że głos za punkt honoru postawił sobie walkę z kościołem. Nie dziwi że tekst napisany akurat przez naczelną. Warto dodać, że na swoim profilu na FB jawnie opowiada się po jednej stronie. Ile ma to wspólnego z obiektywizmem? Ile ma to wspólnego ze standardami przyjmowani w zachodnich mediach, jak chociażby BBC, gdzie dziennikarze mają zachowywać obiektywizm i jeśli chcą się lansować w mediach społecznościowych to raczej nie ma dla nich miejsca w BBC. Niestety pod tym względem jesteśmy daleko w tyle i pozwalamy aby artykuły były pisane przez osoby jawnie prezentujące swoje poglądy i opowiadające się po jednej ze stron. Więc jeśli chce czytać obiektywne Informacje, a nie te będące po linii kierownictwa gazety, to warto się zastanowić czy głos jest dobrym wyborem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Roma -28 ponad rok temuocena: 87% 

  A jednak naczelna ma zasady, bo w gazecie nie brakuje informacji z życia kościoła a ona przecież przez lata była szefem anteny katolickiej rozgłośni. Przejrzałam profil fb naczelnej i nie widzę problemu z jej obiektywizmem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~K. -29 ponad rok temuocena: 83% 

  Nie ma to nic wspólnego z poglądami. Takie rzeczy należy piętnować ! Szacunek i pokora przez strach? Chyba tak. Zresztą widać jak zakorzeniony strach i posłuszeństwo działa na ludzi. Żal patrzeć na zachowania i to tych, którzy powinni świecić przykładem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tomek -30 ponad rok temuocena: 59% 

  Tak masz rację, włącz TVP i słuchaj "obiektywnych" dziennikarzy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

23. Makowska Majówka

Wyjątkowa Komunia Święta w kościele św. Doroty...

Turystyczne walory gminy Głuchów

Kurtyna antyodorowa już działa

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

To się nazywa podwyżka! Powiatowi radni nie...

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

Pieniądze, czy prezent. Podpowiadamy, jaki prezent...

W Makowie na czele rady stanął debiutant

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA