– Ośrodków specjalizujących się w rehabilitacji onkologicznej jest bardzo mało, najczęściej mieszczą się one w centrach onkologii i dostęp do nich jest utrudniony, tym bardziej cieszy fakt, że udało nam się pozyskać fundusze na realizację programu – mówi Anna Michalak. (fot.arch)

Specjalistą ds. organizacji działań w projekcie z ramienia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Stanisława Rybickiego jest lek. Katarzyna Durlej-Skalska, a koordynatorem działań merytorycznych Anna Michalak.

– Ośrodków specjalizujących się w rehabilitacji onkologicznej jest bardzo mało, najczęściej mieszczą się one w centrach onkologii i dostęp do nich jest utrudniony, tym bardziej cieszy fakt, że udało nam się pozyskać fundusze na realizację programu – mówi Anna Michalak. (fot.arch) Specjalistą ds. organizacji działań w projekcie z ramienia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Stanisława Rybickiego jest lek. Katarzyna Durlej-Skalska, a koordynatorem działań merytorycznych Anna Michalak.

– Celem rehabilitacji onkologicznej jest przywrócenie pacjentów do sprawności zarówno w czynnościach codziennych, życiu społecznym i zawodowym oraz profilaktyka niepełnosprawności wynikającej z następstw choroby i jej leczenia – wyjaśnia Anna Michalak z WSZ w Skierniewicach.

W ramach projektu specjaliści niosą pomoc kobietom aktywnym zawodowo z  powikłaniami pod postacią obrzęków chłonnych, zespołów bólowych i ograniczeń funkcji pacjentek.

– Zapraszamy wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców, którzy byli, bądź są w trakcie leczenia chorób nowotworowych do udziału w projekcie pt. Rehabilitacja onkologiczna dla mieszkańców województwa. Projekt realizowany jest w ramach RPO , współfinansowane z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego. Działania skierowane są w szczególności do osób, które wymagają: rehabilitacji po mastektomii z rekonstrukcją piersi lub bez rekonstrukcji, rehabilitacji w obrzęku limfatycznym np. po usunięciu węzłów chłonnych, z powodu raka piersi, tkanek macicy, czerniaka czy mięsaków kończyn, rehabilitacja z powodu raka prostaty i guzów okolicy dna miednicy – wylicza Jacek Kaniewski, dyrektor szpitala.

Skierniewicki szpital jest jedną z czterech placówek w regionie, która będzie realizować program.

W ciągu roku z rehabilitacji skorzystać ma 108 pacjentów. Projekt realizowany będzie do końca 2023 roku. Program rehabilitacji jest dostosowany indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta.

Rehabilitacja onkologiczna nie tylko poprawia sprawność i jakość życia pacjentów, umożliwia powrót do życia osobistego, w rodzinie, społecznego i również do pracy. Eksperci podkreślają – pacjenci pracują w czasie leczenia onkologicznego, aspekty ekonomiczne każą brać pod uwagę dostęp tych osób do rehabilitacji onkologicznej.

Terapia składa się z trzech cykli, o każdym z nich  decyduje lekarz prowadząca. Pacjent trafiając na rehabilitację najpierw ma 10 zabiegów, po których lekarz stwierdza, czy  jest konieczność kontynuowania zabiegów. Maksymalnie  można skorzystać z 30 takich zabiegów. Projekt zakłada opiekę psychologa, terapeuty, dietetyka. Wdrożone będą również różne aktywności fizyczne.

Mamy  podpisane umowy z basenem, siłownią, klubami fitness. Jeśli chodzi o ten moduł jedyną przeszkodą w jego realizacji niestety jest pandemia i związane z nią obostrzenia – mówi Anna Michalak.

Rekrutacja uczestników ruszyła w grudniu, zainteresowanie jest duże. Pacjent w pierwszej kolejności trafia do koordynatora, która pomaga w wypełnieniu dokumentacji, następnie kieruje osobę do onkologa, ten z kolei do lekarza, który decyduje o zabiegach, które powinny zostać wdrożone, akurat dla tego pacjenta. Decyzje podejmowane są indywidualnie.

W razie wątpliwości onkolog może skierować osobę zainteresowaną rehabilitacją dodatkowo do ortopedy, chirurga naczyniowego czy np. kardiologa.

Problemy pacjentów onkologicznych są różnorodne i często złożone, może to być:

 • zmiana w różnych obszarach ciała (np. piersi – amputacja, zabieg oszczędzający, amputacja z rekonstrukcją; usunięcie prostaty, narządu rodnego kobiety, stomie),
 • zaburzenia funkcji układów (np. nerwowego, limfatycznego, ruchu, pokarmowego i innych) prowadzące do między innymi niedowładów, obrzęków chłonnych,
 • zespoły bólowe,
 • obniżenie wydolności fizycznej,
 • problemy z akceptacją sytuacji związanych z chorobą.

.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 16

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 6
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Zespoły Ósemki w mistrzostwach łódzkiego w...

Już w niedzielę start skierniewickiej triady...

Na co wydadzą pieniądze?

Aż 43 medale judoków ze Skierniewic podczas XIV...

30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w...

Ruszyli w teren sprzątać gminę Skierniewice

Kapliczkowym szlakiem (filmy)

Pierwszy etap biegowej triady 2022 roku

Piłkarskie derby regionu