kościół

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 lutego 2021 | 11:59 komentarzy 2
Czas Wielkiego Postu ma służyć nawróceniu, pokucie i modlitwie – podkreśla ks. Rafał Babicki, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach.

Czas Wielkiego Postu ma służyć nawróceniu, pokucie i modlitwie – podkreśla ks. Rafał Babicki, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach. (fot. Joanna Młynarczyk)

Z powodu trwającej epidemii, zmianie ulegnie formuła obrzędu podczas tegorocznej środy popielcowej, rozpoczynającej w Kościele katolickim Wielki Post. W parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odprawione zostaną cztery msze święte, z czego ostatnia będzie dodatkowo transmitowana w internecie na Facebooku parafii.

Mamy powiedzieć na mszy świętej dwie formuły: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” oraz „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”, by potem, przy samym obrzędzie posypania głów wiernych popiołem nie prowadzić dialogu i maksymalnie skrócić kontakt z nimi – mówi ks. Rafał Babicki, proboszcz parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach.

W parafii odprawione zostaną (17.02) cztery msze święte – o godz. 8, 10, 17 i 18.30, z czego ostatnia będzie dodatkowo transmitowana w internecie na Facebooku parafii.

Środa popielcowa jest ważnym świętem dla katolików, naznaczona postem ilościowym i jakościowym, więc tych osób w kościele jest zwykle więcej – ks. Babicki tłumaczy organizację dodatkowej mszy wieczornej.

Skąd pochodzi popiół do posypania głów

Popiół wykorzystywany podczas środy popielcowej zrobiony jest z poświęconych palem wielkanocnych.

Gromadzone są w parafii, następnie spalane w tradycyjnym piecu u jednej z parafianek – tłumaczy ks. proboszcz Rafał Babicki. – Zwykle uzyskujemy około dwóch tacek popiołu, co w zupełności wystarcza do posypania głów parafian. Jeśli ktoś z parafian nie chce jednak przyjść na mszę, może zgłosić się do parafii w ciągu całego dnia i poprosić o popiół do książeczki, serwetki, by zanieść do domu dla domowników czy osoby chorej. W takiej formie – jak zapewnia duchowny – obrzęd też zostanie zachowany.

Czas Wielkiego Postu to okres pokuty, wytężonej modlitwy i zaangażowania religijnego, częściej modlimy się i sięgamy po słowo Boże.– Chodzi o takie zaangażowanie, by uświadomić sobie, że jesteśmy prochem tej ziemi i w proch się obrócimy – podkreśla ks. Rafał Babicki. – Ten czas ma służyć nawróceniu, pokucie i modlitwie – dodaje.

Wielki post spędzimy również w domach. Trzeba jednak ten czas dobrze wykorzystać.

Jest wiele rozważań dostępnych w internecie, można samemu je znaleźć i sobie rozważać – zachęca proboszcz parafii NSNMP. – Chwila refleksji każdemu jest bardzo potrzebna, czas pandemii od marca ubiegłego roku pokazał nam, jak jesteśmy we współczesnym świecie rozpędzeni. Ciągle wisimy na telefonach, łączach internetowych, brakuje nam czasu na bycie z rodziną. Pandemia wytknęła nam ucieczkę w pracę zawodową i do różnych obowiązków. Cały czas się zagłuszamy – w samochodzie gra radio, dzwoni telefon, w domu telewizja, internet, nie szukamy momentów ciszy, stąd te problemy komunikacyjne i w relacjach z najbliższymi – mówi ks. Babicki.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Hcrh 0 ponad rok temuocena: 0% 

  Zaraz będzie 3 fala,niby przypadkiem w Wielkanoc. Ludzie,nawracajmy się....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ks -1 ponad rok temuocena: 33% 

  Eglos sie nawraca ? Z waszych artykulow plynelo dotad jedno przeslanie - kosciol to damo zlo. Fajnie bylo jak strajkowaliscie. Lepiej jakby tak pozostalo. Jedrn normalny tekst tego nie zmieni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Łódzkie na Plus

Pierwsza Komunia Święta w kościele św....

Matczyne historie z Klubu Seniora "Ustronie": od...

Skierniewickie Juwenalia: miasto w rękach...

Druga edycja akcji „Badamy nie tylko mamy” w...

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w...

Rowerem przez Mazowsze

XVII Turniej Tańca „Tańczący Brzdąc 2024 -...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA