Justyna Świderska w swoim miejscu pracy nie przestaje zarażać dzieci królewską grą. Na fot. w towarzystwie Jakuba Kochanowskiego, jednego z najlepszych szachistów w przedszkolu.

Justyna Świderska w swoim miejscu pracy nie przestaje zarażać dzieci królewską grą. Na fot. w towarzystwie Jakuba Kochanowskiego, jednego z najlepszych szachistów w przedszkolu. (fot. Joanna Młynarczyk)

Zawody organizowane są w Przedszkolu nr 1 w Skierniewicach rokrocznie, od 2012 roku, z przerwą w 2020 spowodowaną pandemią koronawirusa. W tym roku Justyna Świderska, trener szachowy i nauczyciel w placówce, nie dała za wygraną pandemii, zorganizowała dzieciom zawody.

Podzieliliśmy dzieci na grupy, żeby nie mieszały się ze sobą i oddzielne zorganizowaliśmy mistrzostwa dla dwóch grup sześciolatków – oddzielnie dla Pszczółek i dla Motylków – mówi Justyna Świderska.

Trenerka zwraca uwagę, że szachy stwarzają dzieciom nieograniczone możliwości rozwoju.

Uczą fantazji i kreatywności, ćwiczona jest pamięć i logiczne myślenie. Korzyści płynące z gry w szachy są nieocenione w późniejszej edukacji w szkole i w dorosłym życiu – zwraca uwagę Justyna Świderska.

W Przedszkolu nr 1 dzieci grają w szachy od 5 roku życia, jednak maluchy które trafią do grupy trenerki mają do czynienia z nimi już rok wcześniej.

Pasja jest we mnie, bo sama grałam w szachy przez wiele lat. Z uwagi na moje doświadczenie, wiem, że jest to dobre doświadczenie, by dać dziecku marzenia i możliwość rozwoju

– podkreśla.

W Skierniewicach funkcjonuje jeden z najlepszych klubów szachowych w Polsce, Piątka. To maluchy właśnie z Przedszkola nr 1 zasilają jego szeregi. Wychowankowie Justyny Świderskiej – Aleksandra Tarnowska i Zuzanna Łukasik to wielokrotne mistrzynie Polski, ale z tej placówki wywodzą się także mistrzowie Europy i świata.


Jak oceniasz artykuł? Głosów: 14

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3656 sekundy