Książka Małgorzaty Lipskiej-Szpunar i Anety Kapelusz to wyjątkowe kompendium wiedzy o mieście, rzecz unikatowa. 
– Pogłębiłyśmy wiedzę o dawnych skierniewiczanach, ich udziale w rozwoju miasta, jego historii. O istnieniu wielu osób nie wiedziałyśmy, dopiero podczas poszukiwań docierałyśmy do nich, dlatego też wiele rodzin to dzięki nam może lepiej poznać swoich przodków – podkreślają autorki.

Książka Małgorzaty Lipskiej-Szpunar i Anety Kapelusz to wyjątkowe kompendium wiedzy o mieście, rzecz unikatowa. – Pogłębiłyśmy wiedzę o dawnych skierniewiczanach, ich udziale w rozwoju miasta, jego historii. O istnieniu wielu osób nie wiedziałyśmy, dopiero podczas poszukiwań docierałyśmy do nich, dlatego też wiele rodzin to dzięki nam może lepiej poznać swoich przodków – podkreślają autorki. (fot. Joanna Młynarczyk)

Drukiem ukazał się drugi tom książki Małgorzaty Lipskiej-Szpunar i Anety Kapelusz „Skierniewiczanie – nasi przodkowie”. Publikacja zawiera historie kolejnych rodów skierniewiczan oraz portrety mieszkańców, którzy swoje życie związali z naszym miastem.

Książka ta jest naszym ukłonem w stronę tych, którzy już odeszli, a którzy mają znaczący wkład dla rozwoju i historii Skierniewic – podkreślają Małgorzata Lipska-Szpunar i Aneta Kapelusz.

Autorki żywią nadzieję, że dzięki ich publikacji, pamięć o dawnych mieszkańcach Skierniewic będzie trwać dalej.

Pierwszy tom książki „Skierniewiczanie – nasi przodkowie” ukazał się w 2016 roku. Zawiera historie 23 rodzin, których potomkowie wciąż mieszkają w Skierniewicach.

Przez następne pięć lat autorki zbierały informacje o kolejnych rodach skierniewiczan. Udało się im zgromadzić informacje na temat 22 rodzin.

Przeprowadzałyśmy wywiady z rodzinami, nakłanialiśmy do wspomnień, jedni zgadzali się od razu, inni byli mniej chętni, ale ostatecznie dali się przekonać i też dzielili się dokumentami, zdjęciami, biografiami i wspomnieniami o swoich przodkach – opowiada Aneta Kapelusz.

W drugim tomie książki „Skierniewiczanie – nasi przodkowie” opisane zostały dzieje rodzin: Gansnerów, Gregorowiczów, Hanuszkiewiczów, Heurichów, Jackowskich, Konopackich, Kowalskich, Kleszowskich, Maciejaków, Mazarakich, Muszyńskich, Myszkowskich, Pytlińskich, Stochelskich i Szachowskich, Stępowskich, Sułkowskich, Tytzów, Wiśniewskich, Włodarczyków, Wojtaszewskich i Żelechowskich.

Ponadto pojawiają się także dziesiątki innych nazwisk osób związanych ze Skierniewicami.

Publikacja liczy 180 stron, a rodziny potraktowane zostały szerzej, opracowane dogłębniej niż w pierwszej części. Poza tym książka zawiera wiele archiwalnych fotografii i dokumentów. Wyszła nakładem własnym autorek. Dostępna jest w cenie 35 zł w Akademii Twórczości oraz w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach.

Więcej na temat książki czytaj w wydaniu „Głosu Skierniewic i Okolicy” (8.04).

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Dawnego dworku już nie ma. Pozostało kilka ścian

Pewna wygrana Unii z Mszczonowianką

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Duże sukcesy pływaków UKS Nawa podczas...

Pościg ulicami Skierniewic

Ochłoda w cieniu tropików

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje