Remont wagonu rozpoczęto już w tamtym roku. Został oczyszczony ze starej farby, zabezpieczony antykorozyjnie oraz przeszedł większość prac ślusarskich i rozpoczął się etap prac stolarskich. Wkrótce montowane będą podłoga i ściany pojazdu. Ponadto przywrócone zostaną elementy epokowego wyposażenia wagonu.

Remont wagonu rozpoczęto już w tamtym roku. Został oczyszczony ze starej farby, zabezpieczony antykorozyjnie oraz przeszedł większość prac ślusarskich i rozpoczął się etap prac stolarskich. Wkrótce montowane będą podłoga i ściany pojazdu. Ponadto przywrócone zostaną elementy epokowego wyposażenia wagonu. (fot. arch.)

Wagon towarowy z 1910 roku trafi na ekspozycję skierniewickiej parowozowni prawdopodobnie już w nadchodzącym sezonie turystycznym. Trwają prace przy jego renowacji. Członkowie PSMK ponadto planują urządzić w nim mobilną salę wystawową.

Muzeum dawnej kolei w skierniewickiej parowozowni, siłami wolontariuszy remontuje wagon towarowy pochodzenia węgierskiego, który zbudowany został w 1910 r. w fabryce Janosa Weitzera w Aradzie, dzisiejszej Rumunii. Prace realizowane są w ramach projektu „Polak-Węgier dwa bratanki - i do kolei, i do szabli i do szklanki. Upamiętnienie transportu węgierskiej pomocy wojskowej z sierpnia 1920 r.”

Eksponat zwiększy możliwości wystawiennicze parowozowni, planujemy w nim bowiem zorganizować wystawę o pomocy węgierskiej – informuje Judyta Kurowska-Ciechańska, wiceprezes ZG PSMK.

Projekt „Polak-Węgier dwa bratanki...” został wsparty kwotą 30 tysięcy zł z Fundacji BGK w ramach programu grantowego „Moja Mała Ojczyzna IV”. Inicjatorami i koordynatorami całości są Andrzej Paszke i Ariel Ciechański, członkowie PSMK, pasjonaci kolei ze Skierniewic.

W ten sposób panowie postanowili upamiętnić kluczowy transport pomocy wojskowej dla walczącej z Armią Czerwoną Armii Polskiej, który 12 sierpnia 1920 r. dotarł z Budapesztu do Skierniewic – podkreśla Judyta Kurowska-Ciechańska.

Więcej na temat nowego eksponatu w wydaniu „Głosu Skierniewic i Okolicy” (15 kwietnia).

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewice

W kolejce do mammografu

Samorządy walczą o pieniądze z Polskiego Ładu....

Wojewoda przywraca internę dla pacjentów...

Niemal 1000 dzieci w placówkach oświatowych w...

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

Trening psów ratowniczych, sesje modowe,...

Olimpijczyk na rocznym urlopie. Skierniewiczanin...

Społeczna lodówka pełna jedzenia. Można się...

Na co wydali pieniądze?