Tablica została przekazana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego w Warszawie realizuje „Rządowy Program Oznakowania Żydowskich Cmentarzy na terenie Polski”.

Tablica została przekazana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego w Warszawie realizuje „Rządowy Program Oznakowania Żydowskich Cmentarzy na terenie Polski”. (fot. Beata Pierzchała)

W przeddzień rocznicy w powstania w gettcie żydowskim w Warszawie w Bolimowie odsłonięto tablicę pamiątkową przy uporządkowanym kirkucie.  

W niedzielne (18.04) południe przy oczyszczonym przez stowarzyszenie "Zróbmy To" żydowskim cmentarzu odsłonięto tablicę zakupioną ze środków Rządowego Programu Oznakowania Żydowskich Cmentarzy na terenie Polski, który realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, w Bolimowie przy współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego w Warszawie. Na tablicy znajduje się kod QR, który zawiera historię bolimowskiego kirkutu.

Nie byłoby tej uroczystości gdyby nie bezinteresowne zaangażowanie grupy mieszkańców gminy Bolimów zgromadzonej wokół stowarzyszenia "Zróbmy To".

Przypomnijmy, że w Bolimowie Niemcy utworzyli getto na przełomie maja i czerwca 1940 roku. 27 maja tego roku władze powiatu łowickiego przekazały wójtowi Bolimowa pismo stanowiące m. in.:

Zezwalam na czasowe pozostanie Żydów w Bolimowie i polecam zająć się urządzeniem zamkniętego obszaru dla Żydów. Ten zamknięty obszar zamieszkania otoczyć parkanem i oznaczyć przy pomocy tablic orientacyjnych. Poza tym obszarem nie mogą zamieszkiwać Żydzi. Na terenie tego obszaru zamieszkania nie mogą zamieszkiwać Aryjczycy.

Na relatywnie niewielkiej powierzchni stłoczono około półtora tysiąca osób – miejscowych Żydów, jak również przesiedleńców z Łowicza, Strykowa i Łodzi. Likwidacja getta nastąpiła w marcu 1942 roku. Więźniów getta Niemcy wywieźli do Warszawy, skąd później trafili do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka.

W przedwojennym województwie łódzkim mniejszość żydowska stanowiła 25 proc. jego mieszkańców. Łódź była drugim, po warszawskim, skupiskiem Żydów, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym i kulturalnym całego regionu.

W Piotrkowie Trybunalskim powstało pierwsze w okupowanej Polsce getto. W Chełmnie nad Nerem natomiast Niemcy stworzyli pierwszy obóz zagłady. Dziś, poza Łodzią, w regionie nie ma zorganizowanej społeczności żydowskiej. Często śladem wielowiekowej obecności Żydów są trawione przez czas żydowskie cmentarze oraz tablice i pomniki upamiętniające ich zagładę.

Szczegóły w najbliższym wydaniu "Głosu Skierniewic i Okolicy" z 22 kwietnia. Zachęcamy do lektury.

Może cię również zainteresować:

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Bolimów

Rozlane paliwo na A2. Utrudnienia w kierunku...

Tragedia na torach

Problem z powiatówką do Miedniewic. Co ze...

Rynek wciąż czeka na rewitalizację, ale koszty...

Podała hasło do konta i straciła 70 tysięcy

Dożynki 2021: Cleo i Mesajah gwiazdami wieczoru...

Dożynki 2021.Gminny folklor w Zagrodzie Ludowej...

Letni piknik w Miedniewicach [ZDJĘCIA]

Dług za śmieci wynosi już 100 000 złotych