– Nasza najnowsza publikacja to taki mini przewodnik po kościele i cmentarzu św. Stanisława. Przy jego pomocy możemy przejść się po cmentarzu, poznając rodziny tu spoczywające – zachęca Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic.

– Nasza najnowsza publikacja to taki mini przewodnik po kościele i cmentarzu św. Stanisława. Przy jego pomocy możemy przejść się po cmentarzu, poznając rodziny tu spoczywające – zachęca Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic. (fot. Joanna Młynarczyk)

– Możemy przespacerować się z nim po naszych skierniewickich powązkach, poznając historie rodzin tu spoczywających – publikację rekomenduje Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic.

„Przewodnik” to wstęp do dużej publikacji, do której nadal pracujemy nad materiałami, niestety pandemia przeszkadza w zdobywaniu dokumentów z archiwów, które teraz są całkowicie zamknięte – mówi Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic. – Nie mniej jednak jest to preludium, które miało zaspokoić naszą chrapkę na wiedzę dotyczącą kościoła – dodaje.

Autorami publikacji są: Anna Majda-Baranowska, Marzena Rafińska, Katarzyna Siatkowska, Wiktor Zygmunt Łyjak, Piotr Paradowski i Radosław Stefanek.

Przewodnik, prócz wielu wartościowych materiałów historycznych oraz bogatej warstwy ilustracyjnej to przede wszystkim starannie przygotowane wydawnictwo. Dużą wartością publikacji są zebrane historie 20 rodzin skierniewickich i osób, które spoczywają na cmentarzu św. Stanisława.

Są to rodziny i osoby wybrane, stwierdziliśmy, że opowiemy historie ludzi znaczących dla miasta, w zależności od tego, jakie materiały źródłowe udało się zdobyć na ich temat – mówi dyrektor.

Zaczynając od grobu księdza Franciszka Lewandowskiego, który był ściśle związany z historią miejsca, znajdziemy opisy rodzin Gawałkiewiczów, Bindrów, jest rodzina Zimmermanów, Redychów, Dubrowskich, Kwiecińskich i wielu innych.

W książce znajduje się mapka rozrysowana na podstawie badań archeologicznych – pokazane zostało jak kiedyś rozłożone było ogrodzenie cmentarza, gdzie znajdowały się aleje, a mapka obok ilustruje groby rodzin, do których odnosi się publikacja.

„Przewodnik” można kupić w muzeum, w kościele św. Stanisława, a w przyszłości będzie też dostępny w archiwum cyfrowym muzeum.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Bibliotekarka 1 8 miesięcy temu

  Książkę można kupić w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Mszczonowskiej 43 a

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS