Podczas wernisażu w Skierniewicach po ekspozycji oprowadził dr Michał Wiśniewski z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Podczas wernisażu w Skierniewicach po ekspozycji oprowadził dr Michał Wiśniewski z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. (Fot. Michał Gałęzowski)

Muzeum Historyczne Skierniewic zaprasza na spacer po katedrze ormiańskiej we Lwowie. W jego wnętrzach zawisło ponad 20 wielkoformatowych plansz, przedstawiających wygląd zewnętrzny katedry oraz bogactwo jej wnętrza. Wystawę można oglądać przez całe wakacje.

22 wielkoformatowe plansze zawisły we wnętrzu Muzeum Historycznego Skierniewic. Każda plansza opatrzona jest opisem z historią katedry ormiańskiej we Lwowie. Kilkanaście z nich ukazuje bogactwo wnętrza.

Po II wojnie światowej katedra została zamieniona w magazyn Lwowskiej Galerii Obrazów. Niewłaściwie użytkowana popadła w zapomnienie, uległa destrukcji. Dopiero na początku XXI wieku rozpoczęto w niej prace konserwatorskie, których efekt możemy właśnie oglądać na wystawie.

Ponadto omówione zostały sylwetki osób, które miały wpływ na obecny wygląd katedry. A byli to: krakowski architekt okresu secesji i modernizmu Franciszek Mączyński, krakowski malarz i dekorator Józef Mehoffer oraz związany ze Lwowem malarz Józef Henryk Rosen.

Wystawa w muzeum robi ogromne wrażenie, ale jest też bogatym materiałem historycznym.

Śmiało mogę polecieć ją wszystkim – zaprasza Anna Baranowska z Muzeum Historycznego Skierniewic. – Esteci znajdą przyjemność w oglądaniu, a pasjonaci historii potrzebne informacje. Wszyscy zwiedzający przeżyją wyjątkową podróż bez ruszania się z miasta – zwraca uwagę.

Wystawa „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” przygotowana została przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Instytut Polonika. Zwiedzać ją można w Skierniewicach do 31 sierpnia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

fotoreportaże

Muzyczne gwiazdy na scenie ŚKOiW [ZDJĘCIA]

Wybory Kwiatu Skierniewic 2021

Parada przeszła ulicami Skierniewic (ZDJĘCIA)

Uroczyste otwarcie wrześniowego święta

Piknik motocyklowy nad zalewem w Skierniewicach

Muzyczne gwiazdy Święta Budowlańca

27. Święto Budowlańca w Skierniewicach...

Dożynki 2021: Cleo i Mesajah gwiazdami wieczoru...

Dożynki 2021.Gminny folklor w Zagrodzie Ludowej...