Pierwszy otwarty pokaz kopii Bitwy pod Grunwaldem został zorganizowany przed rokiem.

Pierwszy otwarty pokaz kopii Bitwy pod Grunwaldem został zorganizowany przed rokiem. (fot. Joanna Młynarczyk)

Kopia obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, autorstwa Ireneusza Rolewskiego 15 lipca odbędzie swoją pierwszą podróż. – W pełnym zestawie – z ramą i krosnem, dzieło będzie można zobaczyć w sali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skierniewicach przy ul. Pomologicznej 10 w godz. 11.00 – 19.00.
 

Obraz po raz pierwszy pokazany zostanie w starej, ale odrestaurowanej ramie, która wisiała z oryginalnym obrazem Jana Matejki.

Jest to powojenna rama, która po renowacji, w zestawieniu z obrazem zostanie po raz pierwszy pokazana, trochę w zmienionej kolorystyce – informuje Ireneusz Rolewski, autor kopii Bitwy pod Grunwaldem.

Obraz na hali OSiR zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w całości, bowiem dotychczas we wszystkich miejscach, w których przebywał, poza Muzeum Narodowym w Warszawie, nie było możliwości objęcia jego całości wzrokiem.

Sam jestem ciekaw, jak będzie prezentował się w dużej przestrzeni – mówi artysta. – W pracowni przy ul. Grzybowej jest jenopunktowe światło, które odbija się od werniksu. Na hali OSiR po raz pierwszy będą warunki, by zobaczyć kopię bitwy w całości i to w bardzo dobrym oświetleniu – zapowiada.

Ireneusz Rolewski nad obrazem pracuje od 6 lat, do pracowni w Skierniewicach przeniósł się przed rokiem.

Bardzo dobrze mi się tu pracuje, w pomieszczeniu jest stała temperatura – zimą ciepło, a latem niezbyt gorąco – przyznaje artysta. – Poza tym na Grzybowej, po sąsiedzku, próby mają dwa zespoły muzyczne, a siedzibę swoją harcerze, więc warunki sprzyjają – śmieje się autor kopii Bitwy pod Grunwaldem.

Zobacz kopię na żywo

W przypadającą w tym roku 611 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, 15 lipca, do obejrzenia wyjątkowego dzieła i na spotkanie z artystą zaprasza Muzeum Historyczne Skierniewic. Zwiedzanie będzie możliwe od godz. 11.00, co dwie godziny: 13.00, 15.00, 17.00, 19.00, w tym oglądanie obrazu, krótka przemowa artysty i możliwość rozmowy z nim. Jak słyszymy, nie będzie to jedyna okazja do podziwiania dzieła w Skierniewicach.

– Będzie je można zwiedzać do końca sierpnia, a może nawet dłużej, jeśli będzie taka potrzeba – zapowiada Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic.

W każdym tygodniu, obraz będzie udostępniony przez dwa dni – jeden dzień w tygodniu, drugi w weekend, w godzinach rannych i popołudniowych. Jednak obowiązywać będą zapisy telefoniczne zainteresowanych grup.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 15

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Oddali cześć powstańcom listopadowym

Sztuka łączy pokolenia. Portret i styl w muzeum

Skierniewicka Izba Gospodarcza ma 30 lat. W rok...

Black Friday – co to jest i czy warto czekać na...

Momenty zatrzymane w kadrze przez Władysława...

Zmarł Andrzej Krokowski

W poniedziałki ZUS do 17.00

Sprzątać, nie sprzątać? Oto jest pytanie

Nie ma chętnych, by urządzić CKiS. Projekt z...